Hrvatska maloprodaja kreće se u skladu s europskim i svjetskim trendovima što pokazuju i hrvatski i europski makroekonomski pokazatelji potvrđujući važan utjecaj trgovine na ukupno gospodarstvo Hrvatske i EU.
Na razini EU u trgovini posluje 5,5 milijuna gospodarskih subjekata, odnosno svaki četvrti je registriran u djelatnosti trgovine. U Hrvatskoj je više od četvrtine gospodarskih subjekata registrirano u djelatnostima trgovine, odnosno 26,03%.
“Broj zaposlenih u djelatnostima trgovine u Hrvatskoj i Europskoj uniji ukazuju na činjenicu da je trgovina drugi najveći poslodavac u gospodarstvu”, ističe Sanela Vrkljan, direktorica Sektora za trgovinu HGK.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u Hrvatskoj oko 16% svih zaposlenih radi u trgovini, dok na razini Unije trgovina zapošljava 29 milijuna osoba s udjelom od oko 13% svih zaposlenih.
Trgovina je zrcalna slika svih makroekonomskih kretanja te se kroz njezina kretanja reflektiraju sve promjene u navikama i mogućnostima potrošača.
“Glavne karakteristike hrvatskoga maloprodajnog tržišta su koncentracija, internacionalizacija i konsolidacija. Istraživanje tržišta mješovitom robom u Hrvatskoj pokazuju da vodećih deset trgovaca ima udio oko 72% tržišta, prema podacima GFK. Na tržištu maloprodaje došlo je i dolazi do preslagivanja”, ističe Ivona Bačelić Grgić iz Sektora za trgovinu HGK.
Pod utjecajem pada prihoda, neki trgovački lanci su napustili Hrvatsku, neki trgovci najavljuju svoj odlazak, dok je primjerice Ikea investirala u Hrvatskoj i otvorila svoj prvi prodajni objekt.
Agrokorovo preuzimanje poslovnog sistema Mercatora dovelo je do daljnje konsolidacije tržišta.
“Internacionalizacija poslovanja danas je jedan od ključnih čimbenika uspjeha poslovanja. Jedna od značajki hrvatskog tržišta maloprodaje koja je došla do izražaja u 2014. godini je i vitalnost i poslovna uspješnost regionalnih i lokalnih trgovaca, o čemu svjedoči i izlazak dijela lokalnih trgovaca na tržište Zagreba i drugih županija”, dodala je Bačelić Grgić.