Nedostatak vitamina i minerala u prehrani može rezultirati slabijim imunološkim sustavom, lošim rastom, anemijama, kožnim problemima i drugim bolestima kućnih ljubimaca. Slično je i s pretjeranim unosom određenih hranidbenih tvari pa je stoga optimalno životinjama davati gotovu hranu prilagođenu njihovim nutritivnim potrebama.
Uravnotežena prehrana jedan je od glavnih temelja dugog i kvalitetnog života, a taj princip jednako vrijedi za ljude kao i za naše četveronožne ili neke dvonožne životinjske pratitelje. Iskusniji vlasnici kućnih ljubimaca dobro su upoznati s uputama o prehrani i njezi, iako nova znanja nikada nisu na odmet. Nešto je teže onima koji sa svojim ljubimcima uživaju od nedavno ili kraće vrijeme jer već i letimičan pogled po policama trgovina s hranom namijenjenom njima zorno pokazuje koliki je izbor na raspolaganju te na što sve točno treba obratiti pažnju. Za pomoć smo se stoga obratili iskusnima: veterinarima i tvrtkama koje su se dugogodišnjim iskustvom dokazale na polju brige za životinje.
Za početak, Tomislav Dolar dr. med. vet., iz čakovečke ambulante za kućne ljubimce Bioinstitut, podsjeća kako hrana utječe na zdravlje životinja na isti način kao i kod ljudi. “Ključna je pravilna prehrana koja osigurava da životinje dobiju sve potrebne hranjive tvari kako bi održale optimalno zdravlje. Nedostatak vitamina i minerala u prehrani može rezultirati slabijim imunološkim sustavom, lošim rastom, anemijama, kožnim problemima i drugim bolestima. Slično je i s pretjeranim unosom određenih hranidbenih tvari”, objašnjava veterinar te dodaje kako se kod zdravih pasa i mačaka može davati komercijalna gotova hrana prilagođena vrsti i starosti životinje. Ako su životinje bolesne odnosno boluju od nekog stanja poput dijabetesa, problema s bubrezima, alergijama i sličnog, hranu bi trebalo prilagoditi takvom stanju odnosno davati im posebne veterinarske dijetalne hrane prisutne na tržištu.
GOTOVA HRANA
Nije loše podsjetiti također kako prema načinu prehrane životinje dijelimo u tri osnovne skupine: mesojede, biljojede i svejede. Pas i mačka su mesojedi, no ta podjela nije potpuna i konačna. I psi i mačke u divljini su predatori, lovci, što znači da su njihova tijela, probava i zubi prilagođeni prehrani drugim životinjama. Dok su mačke životinje koje se hrane isključivo mesom, psi bi se u prirodi u nedostatku mesa hranili i hranom biljnog podrijetla. Stoga bi hranu kojom hranimo pse i mačke najbolje bilo podijeliti na gotovu hranu koju kupujemo i koja je proizvedena u tvornici i na hranu koju sami pripremamo i dajemo svojim kućnim ljubimcima.
Hrvatski potrošači sve veću pozornost posvećuju kvalitetnoj prehrani svojih ljubimaca
“Gotova hrana je kompletna, izbalansirana i sadrži sve hranjive tvari za rast, razvoj i život nekog psa ili mačke. Ona podliježe istim provjerama ispravnosti kao i hrana namijenjena za ishranu ljudi. Hrana pak koju ljudi sami pripremaju mora biti uravnotežena i sadržavati sve potrebne hranjive tvari”, ističe veterinar podsjećajući kako kod nedovoljne količine hranjivih tvari za podmirenje potreba organizma može doći do poremećaja zdravstvenog stanja. Kod hrane pak koju vlasnici sami pripremaju ili im ostane od njihovog obroka prije svega treba paziti da nije začinjena, pržena, masna, puna soli ili aditiva. Također treba izbjegavati mlijeko, termički obrađene kosti, slatkiše i slatko, a životinjama se ujedno nikako ne smije davati namirnice koje su sigurne za ljude, ali mogu biti otrovne za pse i mačke ako ih se konzumira. Tu se prije svega misli na primjerice čokoladu, grožđe ili luk.
Koliko hrane psi i mačke trebaju dnevno ovisi o njihovoj veličini, dobi, tjelesnoj aktivnosti, zdravstvenom stanju i mnogim drugim faktorima. Na svakoj gotovoj hranu trebala bi biti deklaracija i preporuka o količini hrane koju bi kućni ljubimac trebao pojesti dnevno, a temelji se na veličini i starosti svake pojedine životinje. Kako napominje veterinar, štenci bi trebali imati tri obroka dnevno, a hrana im mora imati veći udio bjelančevina, vitamina i minerala u odnosu na starije životinje. Odraslim psima dovoljno je ponuditi dva obroka dnevno ili, ako se radi o maloj pasmini, dovoljan je i jedan obrok dnevno. Istovremeno, preporuke veterinara su da se mačkama osigura više manjih obroka tijekom dana.
RUTINA HRANJENJA
Kako su psi životinje čopora njima je izuzetno bitan režim i rutina hranjenja. “Psi se hrane uvijek u isto vrijeme i kako smo već naglasili, obično se daju dva obroka, manji ujutro i jedan veći navečer. Psima se ne smije ostavljati hrana u zdjelici već im se daje obrok kojeg moraju pojesti u desetak minuta, nakon toga miče se zdjelica s hranom”, naglašava veterinar uz napomenu kako za stolom kod ručka ili večere ne smijemo davati psima hranu ispod stola jer to stvara ružnu naviku žicanja hrane i uznemiravanja ukućana. Poslastice, kao što im i samo ime kazuje, treba tretirati upravo kao “poslasticu” te se one nikako ne bi smjele smatrati hranom već nagradom s vremena na vrijeme.
Za ostale kućne ljubimce kao što su kunići ili glodavci odnosno hrčci i zamorci osnovna je prehrana sijeno, a ono bi uvijek trebalo biti dostupno u neograničenim količinama i sačinjavati 70 posto prehrane ovih životinja. “Od ostale hrane njima bi se trebala ponuditi komercijalna hrana za glodavce ili kuniće u obliku peleta ili mješavine sjemenki, sušenog voća ili povrća. Svježe voće i povrće može se davati, ali treba biti umjeren, a voda bi uvijek trebala biti svježa i dostupna u kavezu u kojem boravi kućni ljubimac”, napominje veterinar Dolar. Dodatno navodi kako kod ptica prehrana razlikuje ovisno o vrsti te kako se većina kaveznih ptica hrani sjemenkama kao osnovnom hranom, a smjesa obično uključuje sjemenke prosa, lana, suncokreta ili konoplje. Veterinar zaključuje kako je akvarijske ribice, kao još jednu od životinjskih vrsta koje volimo imati za kućne ljubimce, najbolje hraniti komercijalnim gotovim hranama specifičnim za određenu vrstu riba.
VELIČINA TRŽIŠTA
Razne životinjske vrste koje volimo imati uz sebe razlog su što je u prošloj godini, prema podacima američke konzultantske kuće Grand View Research, veličina globalnog tržišta hrane za kućne ljubimce procijenjena na 99,1 milijardu dolara, a analitičari očekuju kako će ona dodatno do 2030. rasti po prosječnoj godišnjoj stopi (CAGR) od 4,3 posto. Pretpostavka je da će potražnju dodatno podgrijavati snažnija sklonost potrošača prema udomljavanju kućnih ljubimaca i sve veća briga za njihovo zdravlje i dobrobit pri čemu se upravo konzumaciju odgovarajuće hrane smatra zaslužnom za dobru probavu i sveukupno kvalitetan život.
Prema načinu prehrane životinje dijelimo u tri osnovne skupine: mesojede, biljojede i svejede
U Grand View Researchu navode kako je u spektru hrane za kućne ljubimce različitih proizvođača bilo puno dodirnih točaka pa su u posljednje vrijeme mnogi od njih potaknuti na inovacije. Jednu od ključnih uloga na tržištu u budućnosti će igrati i praktičnost pa će veća pažnja biti posvećena već pripremljenoj hrani. Drugi segment kod kojeg se očekuje rast jest organska hrana za kućne ljubimce kod koje je također primijećen uzlazni trend. Rast će tu prije svega poticati sve veća dostupnost organskih proizvoda u raznim okusima te uključivanje esencijalnih sastojaka kao što su probiotici i antioksidansi. Prepreku rastu organskog segmenta eventualno može predstavljati niska penetracija proizvoda izazvana nešto višom cijenom jer takvi proizvodi nisu dostupni baš svakom kućanstvu.
U prošloj godini tržištem hrane za kućne ljubimce dominirala je hrana za pse s udjelom višim od 41 posto. Ta se činjenica pripisuje sve raširenijoj pojavi psa kao kućnog ljubimca te većom potrošnjom za zdravu hranu koja pridonosi kvaliteti života ljubimca. Kako je poznato, psi su uglavnom mesojedi pa je njihova gotova hrana u najvećoj mjeri bazirana na mesu. Potrebe pasa za ugljikohidratima su relativno male što pak potiče potražnju za proizvodima s višim udjelom mesa, odnosno nižim udjelom škroba.
IZVOR PROTEINA
Diljem svijeta vlasnici uglavnom preferiraju suhu hranu za pse, a ona je ujedno pogodnija za oralno zdravlje životinja. Dodatno i još važnije, ona je praktičnija i relativno povoljnija u usporedbi s dostupnom mokrom hranom, smatraju analitičari Grand View Researcha. Još jedna nezanemariva prednost ove vrste hrane je i njen dulji vijek trajanja i činjenica da ne zahtijeva držanje na hladnom ili neke posebne uvjete skladištenja.
Na drugom mjestu po zastupljenosti je, očekivano, hrana za mačke. Prihodi su i ovdje rasli zahvaljujući činjenici što vlasnici mačaka žele sve najbolje za svoje ljubimice. Mačke su isključivi mesojedi i u svojim obrocima trebaju velike količine proteina, pri čemu su oni životinjskog porijekla među potrošačima još uvijek popularniji od proteina biljnog porijekla jer je uvriježeno mišljenje kako su kvalitetniji i imaju višu biološku vrijednost. Stoga se u prehrani mačaka preferira unos proteina dobivenih od peradi odnosno puretina ili piletina te kunića.
Prema geografskoj rasprostranjenosti najveći udio u prihodima otpada na tržišta Sjeverne Amerike na kojima je u prošloj godini potrošeno 43,11 posto od ukupnih gotovo 100 milijardi dolara vrijednosti globalnog tržišta.
Očekivano, sjevernoameričkim tržištem dominirale su Sjedinjene Američke Države zbog visokog postotka kućnih ljubimaca i dobro razvijenog segmenta industrije hrane za kućne ljubimce.
Na drugom mjestu po udjelu prihoda je Europa jer su i na Starom kontinentu kućni ljubimci sve češće čovjekovi vjerni pratitelji, ali i stoga što Europljani sve više za njih traže vrhunske proizvode. Tu se prije svega misli na organske, sirove i što prirodnije proizvode, ovisno o preferenciji potrošača. Dodatno i podaci Europske federacije industrije hrane za kućne ljubimce (FEDIAF) potvrđuju kako je Europa jedno od najvažnijih tržišta industrije hrane za kućne ljubimce na koje otpada približno 30 posto ukupne globalne prodaje hrane i proizvoda za njegu kućnih ljubimaca.
SLIJEDIMO TRENDOVE
Hrvatski potrošači ni po čemu u brizi za njegu i osviještenu prehranu svojih kućnih ljubimaca ne moraju zaostajati za europskim prosjekom, a za to su se pobrinuli proizvođači i trgovci svojom bogatom i raznovrsnom ponudom.
Iz trgovina Zoocity potvrđuju kako je industrija hrane i potrepština za kućne ljubimce u konstantnom porastu. “Sve više obitelji se odlučuje za udomljenje ili kupnju pasa i mačaka tako da je i u Zoocityju iz godine u godinu sve više četveronožnih potrošača. Vlasnici ljubimaca su jako posvećeni prilikom odluke o kupnji hrane, žele se informirati i za svog ljubimca odabrati hranu kvalitetnih sastojaka, ali po pristupačnoj cijeni. Vole imati veliki izbor brendova i vrsta hrane što znači da posljedično raste i zanimanje za veterinarsko-medicinskom hranom za pse i mačke”, naglašavaju iz ove tvrtke. Dodaju kako su im njihovi kupci vjerni jer znaju da uvijek mogu dobiti stručan i personaliziran savjet njihovih zaposlenika. Primjećuju kako hrvatsko tržište ne zaostaje za svjetskim trendom rasta, a oni ga u svom poslovanju prate redovnim širenjem ponude brendova za kućne ljubimce te uvođenjem inovacija u sastojcima i vrstama hrane. U portfelju imaju više od 85 brendova hrane za pse, mačke, ali i ribice, ptice i glodavce, a uz to nude i kompletan asortiman za cjelovitu brigu o svim kućnim ljubimcima.
“Ponuda hrane za pse i mačke pokriva razne ukuse i potrebe, a kupcima su na raspolaganju svjetski poznati brendovi kao što su Acana, Orijen, Real Nature, Happy Dog, Happy Cat, Brit, Royal Canin, Pro Plan, Dog Chow, Gourmet Gold i Premiere, ali i brendovi za ljubimce koji moraju pripaziti na sastojke u hrani kao što su Happy Dog Vet, Royal Canin Veterinary Diet, Hill’s Prescription Diet te Pro Plan Veterinary Diets”, ističu u Zoocityju.
Kao i veterinar, naglašavaju kako je uravnotežena prehrana izuzetno bitna za zdravlje ljubimca svake dobi te ih je ključno hraniti kvalitetnim sastojcima, raznoliko i prilagođeno uzrastu. Štenci i juniori imaju potrebu za hranom s većim udjelom bjelančevina i masti kako bi se zdravo razvijali i rasli, a s odrastanjem se taj udio smanjuje, ovisno o pasmini i aktivnosti ljubimca. U seniorskoj dobi ljubimci sve više miruju pa im je potrebno smanjiti kalorijski unos, ali uvesti vitaminsko-mineralne dodatke prehrani koji će poduprijeti nesmetani rad organizma.
U Zoocityju su primijetili kako sve više vlasnika svoje ljubimce smatra ravnopravnim članovima obitelji, što podržavaju jer i ljubimac, kao i ljudi, osim za pravilnom i kvalitetnom prehranom, ima potrebu i za socijalizacijom odnosno druženjem s drugim životinjama, kretanjem u prirodi te uživanjem u igri s lopticom, plišancem ili za njuškanjem u parku. Ljubimcu je stoga potrebno svakodnevno osigurati i mentalnu stimulaciju kako bi potrošio višak energije te bio sretan i zadovoljan.
Ako vlasnici sami pripremaju hranu ili im ostane od njihovog obroka treba paziti da ona nije začinjena, pržena, masna, puna soli ili aditiva
Pravilna njega i briga za kućne ljubimce podrazumijeva i da ih vlasnici redovno vode veterinaru, na cijepljenje te mu omogućuju dovoljno kvalitetnog kretanja u prirodi. Posebno je bitno zaštititi ga od vanjskih nametnika kao što su buhe i krpelji. “Zbog promjene klimatskih uvjeta, krpelji se više se pojavljuju sezonski, već su u prirodi prisutni tijekom cijele godine. Kako prenose bolesti opasne po život pasa, izuzetno je važno zaštititi ih na pravi način”, navode u Zoocityju napominjući kako oni u ponudi imaju niz kvalitetnih proizvoda, a ujedno iz bogatog iskustva mogu dati koristan savjet o najučinkovitijoj zaštiti.
VELIKI IZBOR
Kroz kontinuirani rast kategorije hrane za kućne ljubimce vidljivo je da domaći potrošači sve veću pozornost posvećuju kvalitetnoj prehrani svojih ljubimaca, poručuju i iz tvrtke Nestlé u čijem je portfelju brend Purina. “Na tržištu je veliki broj brendova koji sadrže sirove sastojke, insekte, vegetarijanske formule, ali prije odabira uvijek je dobro posavjetovati se s veterinarom”, napominju iz ove tvrtke upozoravajući kako ono što je dobro za ljude nije nužno dobro i za naše kućne ljubimce.
U Purina asortimanu su brendovi Pro Plan, Chow, One, Friskies, Felix, Gourmet, Dentalife i Adventurous, a nude proizvode za pse i za mačke, odnosno suhu i mokru hranu te zdrave grickalice i poslastice. Posebno su ponosni na probiotik FortiFlora, dopunsku hranu za pse i mačke te ističu kako se u kreiranju svojih receptura vode znanstveno utvrđenim činjenicama kako bi ljubimcima pružili samo najbolje.
Nepobitna je dakle činjenica da vlasnici svojim kućnim ljubimcima žele pružiti najbolju i uravnoteženu prehranu i njegu kako bi bili zdravi i sretni. Ali, da bi donijeli pravu odluku, a s obzirom na činjenicu da je danas na tržištu veliki izbor, vlasnici prije svega moraju biti educirani i informirani.
Uz posvećivanje pažnje uravnoteženoj prehrani i odgovarajućoj njezi, vlasnici kućnih ljubimaca također uvijek trebaju voditi brigu da je psima i mačkama, ali i ostalim ljubimcima, dostupna dovoljna količina svježe vode te da se životinje dovoljno kreću i budu pod kontrolom veterinara. A svaka promjena u raspoloženju ili ponašanju ljubimaca, kao i kvaliteti dlake, često je jedan od prvih pokazatelja promjene zdravstvenog stanja ljubimca, stoga ih se nipošto ne smije zanemarivati.
Grupe namirnica izuzetno toksične za pse i mačke:
- ČOKOLADA, KAVA I ČAJ – sadrže teobromin i kofein, vrste metilksantina koji mogu uzrokovati povraćanje i proljev, dahtanje, pretjeranu žeđ i mokrenje, hiperaktivnost, abnormalni srčani ritam, drhtanje, napadaje i smrt.
- LUK, VLASAC I ČEŠNJAK – mogu izazvati iritaciju probavnog trakta i dovesti do oštećenja crvenih krvnih stanica i anemije.
- GROŽĐE I GROŽĐICE – ako se pojede u velikim količinama, ova hrana može uzrokovati želučane tegobe, letargiju i akutno zatajenje bubrega.
- ORAŠASTI PLODOVI – sadrže velike količine ulja i masti, mogu uzrokovati povraćanje, proljev i pankreatitis (upalu gušterače).
- ALKOHOLNA PIĆA – mogu uzrokovati povraćanje, proljev, smanjenu koordinaciju, otežano disanje, drhtanje, komu, pa čak i smrt kod pasa.
- CITRUSNO VOĆE – stabljike, lišće, kore, sjemenke i plod citrusa sadrže različite količine limunske kiseline koja, ako se unese u velikim količinama, može izazvati depresiju dišnog sustava.