Branimir Zorko: Kartična plaćanja postaju sve zastupljenija u Hrvatskoj

Jednostavnost, fleksibilnost i brzina: svi pričaju o Teya POS uređajima, evo zašto su jedinstveni i sve traženiji proizvod na domaćem tržištu

Želja potrošača i poduzetnika za jednostavnim, sigurnim, brzim i digitalnim rješenjima u segmentu plaćanja raste. Kartice i druga bezgotovinska plaćanja postali su bez sumnje osnovno sredstvo plaćanja u velikom dijelu svijeta, pa tako i kod nas. Jedna od tvrtki koja se bavi platnim rješenjima, osobito fokusiranim na male, lokalne tvrtke i obrte je Teya. U svom poslovanju naglasak stavljaju na partnerstvo, pomoć i fer pristup prema svojim klijentima, a svoje usluge nastoje učiniti maksimalno jednostavnima kako bi olakšali poduzetnicima svakodnevicu i omogućili rast. Razgovarali smo s Branimirom Zorkom, Country Leaderom kompanije Teya kako bismo doznali koji su aktualni trendovi na tržištu, što poduzetnici žele od platnih rješenja, te naravno, o vrućoj temi – kako ostaviti konobaru napojnicu ako plaćamo karticom.

Koji su trenutni trendovi u sektoru kartičnog plaćanja?
Iz godine u godinu vidimo dvoznamenkasti rast plaćanja putem kartica. Iako je gotovina i dalje zastupljena u Hrvatskoj, prisutnost kartica i POS aparata ubrzano raste, što je posljedica globalnih trendova, prelaska na euro, te većeg stupnja zastupljenosti kartica kod mlađih naraštaja. Možemo bez zadrške reći da kartična plaćanja postaju osnovni način plaćanja

S obzirom na sve navedeno, kako to da još postoje poduzetnici koji oklijevaju s uvođenjem kartičnog plaćanja?
Često je uzrok nepovjerenje prema bankarskom sustavu. Teško im je predočiti kako njihov novac kruži kroz sustav i postoji određeni strah. Nadalje, smatraju da im je to nepotreban trošak. Što je razumljiv način razmišljanja, ali istovremeno neispravan. Jer i gotovina koju primaju nosi svoje troškove i puno je kompleksnija za obračune i usklade prometa. U svakom slučaju, radi se o manjku razumijevanja i strahu od promjena. Međutim, oni su posve nepotrebni jer naši djelatnici na terenu svjedoče kako poduzetnici budu iznenađeni jednostavnošću cijele priče s uvođenjem kartičnog plaćanja.

Kao prvo, kod prelaska na Teya platne sustava ne treba zadovoljiti apsolutno nikakve tehničke uvjete. Naši uređaji se aktiviraju u nekoliko sekundi, bežični su, imaju SIM karticu s internetom pa nije potrebna niti WiFi veza, tako da je za korištenje samo potrebno ispuniti prijavu, napraviti verifikaciju korisnika i to je sve.

A istu jednostavnost odlikuje i administrativna strana priče. Procedura je sasvim digitalna – nije potrebno ići u poslovnicu i čekati u redu, sve se odrađuje s mobilnog telefona.

Što klijenti žele od POS uređaja i općenito od platnih rješenja?
Klijentima je najvažnije da POS bude jednostavan za rukovanje, da bude stabilan, odnosno da transakcije prolaze bez većih problema, da brzo primaju svoj novac te da ih sve to ne košta previše. A kad na te osnovne zahtjeve dodamo i neke naprednije značajke koje nudimo, to im pruža dodatni osjećaj sigurnosti.

O kojim je značajkama riječ?
Pa osnovne su jednostavnost, fleksibilnost i brzina. Naši uređaji su vrlo jednostavni, ne namećemo ugovornu obvezu, već dajemo fleksibilnost – tvrtke mogu prestati koristiti uslugu u trenutku kada im neće više biti potrebna što je iznimno korisno sezonskim djelatnostima. Osim toga, usluga može biti aktivna već unutar 24 sata od stupanja u kontakt i nema skrivenih naknada. One su krojene po mjeri poduzeća. Također, korisnici mogu pratiti promet po poslovnici po danu, tjednu, mjesecu, kako god njima odgovara i to putem našeg portala i naše aplikacije u stvarnom vremenu. Između ostalog bih istaknuo korisničku podršku koja se ističe brzinom i dostupnošću.

Od ove godine osobito je aktualna tema napojnica u kartičnom plaćanju, ali kod nas i malo sporija implementacija kartičnog plaćanja u ugostiteljstvu. Kakva je situacija na terenu po ovom pitanju?
Plaćanje karticama je već neko vrijeme prihvaćeno i u porastu, naročito od uvođenja eura. Kupci generalno prihvaćaju plaćanje karticama, ali je veći izazov na strani trgovaca koji i dalje u određenim slučajevima odbijaju primati kartice. Kod napojnica je, pak, primarno stvar navike. S vremenom će steći naviku vlasnici, radnici i gosti. Ali svakako će biti potrebno razvijati proces da bude brži i jednostavniji. Radnicima treba prvo omogućiti da primaju napojnice putem POS aparata, a onda ih i educirati. A gostima samo treba dati informaciju da imaju tu mogućnost.

Kako u praksi izgleda ostavljanje napojnice konobaru putem POS aparata?
Ugostitelj samo mora omogućiti stavljanje napojnica u postavkama na Teya POS aparatu, može čak i postaviti postotke koje želi (5 %, 10 %, 20 % itd.). Zatim gost prilikom plaćanja odabere jedan od postotaka ili upiše ručno iznos napojnice, prisloni karticu i to je to. Stvar je puno manje zahtjevna nego što se čini.

Koji Vam je najdraži dio posla?
Bez dileme pomaganje malim poduzetnicima da uspiju. U Hrvatskoj gotovo 90 % svih poduzeća čine mikro poduzeća i asistiranje njima da svoje poslovanje dignu na višu razinu je sjajan osjećaj ne samo zbog osobnog poslovnog zadovoljstva, već zbog toga što je to konkretan način za poboljšanje cjelokupne poslovne klime u državi.

Kliknite za najnovije vijesti, analize i istraživanja u vašem sandučiću!

Prethodni članakJamnica ProGame – prvo mjesto u kategoriji inovacija na Foodbev awards u Londonu
Sljedeći članakZa dobar tartar ne trebaju vam praznici