U prošloj je godini hrana za bebe ostvarila rast vrijednosne prodaje na ukupnom tržištu Hrvatske, dok je njega beba zabilježila značajan rast komadne prodaje u odnosu na godinu prije pri čemu vrijednosna prodaja bilježi nižu stopu rasta uslijed pada vrijednosne prodaje dječjih pelena.
Suha hrana za bebe čini gotovo pola vrijednosne prodaje ukupnog segmenta hrane za bebe (48%), slijede zamjenska mlijeka za bebe s 27% vrijednosnog udjela te mokra hrana za bebe s 21% vrijednosnog udjela. Preostala 4% vrijednosnog udjela čine kategorije gotovih sokova i vode za bebe te čajevi za bebe i djecu. Količinska prodaja hrane za bebe ostvaruje kao i vrijednosna prodaja rast u 2019. godini u odnosu na godinu prije. Sve kategorije ostvarile su rast količinske prodaje osim kategorija čajeva za bebe i djecu.
Moderni formati u koje su uključeni hipermarketi i supermarketi nose malo više od polovice ukupne vrijednosne prodaje hrane za bebe (52%), dok se preostalih 48% segmenta prodaje u tradicionalnim formatima, što su trgovine mješovitom robom (<300 m2) i drogerije. U razdoblju posljednjih godinu dana, zaključno s prosincem 2019. godine, vodeća tri proizvođača nose 75% ukupne količinske prodaje hrane za bebe, a oni su abecednim redom: Hipp, Podravka i trgovačke robne marke.
Njega beba uključuje sljedeće kategorije: dječje pelene, dječje vlažne maramice, njegu kože beba i pudere za bebe. Njega kože beba s jedne strane uključuje proizvode za njegu bebine kože, koji vlaže i štite bebinu osjetljivu kožu, te mogu biti u obliku mlijeka, krema, gela ili ulja. S druge strane tu su uključene tekućine za pranje beba, kreme koje se koriste kod mijenjanja pelena, proizvodi koji se koriste za tretiranje tjemenice kod beba i mirisi za bebe i djecu. Potrebno je naglasiti da segment njege beba ne uključuje šampone i kupke za bebe.
Na godišnjoj razini, zaključno s prosincem 2019. godine, njega beba na ukupnom tržištu Hrvatske s uključenim benzinskim postajama (bez diskontera) ostvaruje značajan rast komadne prodaje u odnosu na godinu prije, dok vrijednosna prodaja bilježi nižu stopu rasta uslijed pada vrijednosne prodaje dječjih pelena.
Vrijednosno najznačajnija kategorija s udjelom od 54% je upravo kategorija dječjih pelena. Slijede dječje vlažne maramice s 34% vrijednosnog udjela, njega kože beba čini 10% ukupnog segmenta i na kraju su puderi za bebe s 2% vrijednosnog udjela.
Poredak je značajno drugačiji ako promatramo komadnu prodaju, gdje prednjače dječje vlažne maramice sa 71% udjela u ukupnoj komadnoj prodaji njege beba. Vrijednosno najznačajniji kanal prodaje su tradicionalni formati – trgovine mješovitom robom (<300 m2) i drogerije – te se kroz taj kanal prodaje 61% segmenta njege beba. Kroz moderne formate (hipermarkete i supermarkete) prodaje se 38% segmenta, dok oko 1% njege beba pronalazi svoje kupce u kioscima i trgovinama na benzinskim postajama (convenience kanal). Vodeća tri proizvođača po komadnoj prodaji čine 68% ukupne komadne prodaje, a oni su abecednim redoslijedom: Procter&Gamble, trgovačke robne marke i Violeta.