

Trgovinski suficit Europske unije u proizvodnji hrane iznosio je rekordnih 1,5 milijardi eura u travnju 2016., u usporedbi s jednu milijardu eura u travnju 2015. godine, objavila je Europska komisija u najnovijem mjesečnom statističkom izvještaju.
Najveći rast mjesečne vrijednosti izvoza (travanj 2016 u odnosu na travanj 2015.) zabilježen je u SAD-u (119 milijuna eura) i Kini (86 milijuna eura).
Najveće mjesečno povećanje vrijednosti izvoza ostvareno je kod svinjetine (+ 68%), a slijede mesni proizvodi, pića i likeri, te maslinovo ulje.
U posljednjih 12 mjeseci, izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda EU dostigao je vrijednost od gotovo 129 milijardi eura, što predstavlja povećanje za 2,8% u odnosu na isti period prije godinu dana.
Posebno je značajno povećanje EU izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u Kinu od 29% u posljednjih 12 mjeseci.
Veliki dobici ostvareni su u vrijednosti izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u Sjedinjene Američke Države, Kinu te Saudijsku Arabiju.
Uvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz trećih zemalja u razdoblju od svibnja 2015. do travnja 2016 iznosio je 112 trilijuna eura, što je povećanje za 4,7% u odnosu na isto razdoblje prije godinu dana. Suficit u razmjeni za 12 mjeseci iznosi oko 16 trilijuna eura.
Mjesečni izvještaj se fokusira na svinjsko meso, koji čini oko 5% od ukupne vrijednosti EU poljoprivredno-prehrambenih proizvoda.
Od ruske sanitarne zabrane koja se provodi od 2014. godine, svinjetina koja se nekad izvozila u Rusiju je uglavnom preusmjerena prema azijskim zemljama Kini i Filipinima. (indikator.ba)