S druge strane, kategorija ne uključuje: sredstva za čišćenje WC-školjki, sredstva za održavanje i osvježavanje WC-školjki, sredstva za čišćenje i njegu namještaja, sredstva za pranje tepiha, sredstva za čišćenje prozora i stakla te proizvode za prevenciju plijesni (uključujući i višenamjenska sredstva za čišćenje s dodanim svojstvom za uklanjanje plijesni).
Navedimo i vodeće proizvođače u kategoriji (abecednim redom): Colgate Palmolive (Ajax), Labud (Sanitar, Super Jon, Permetal), SC Johnson (Mr Muscle, Pronto), Saponia (Arf, Vim) i Unilever (Cif, Domestos).
TRŽIŠNA REALIZACIJA
U prikazane prodajne pokazatelje nisu uključene diskontne trgovine (Lidl), cash&carry ni DIY objekti (uradi sam), kao ni institucionalna prodaja te sezonske trgovine. Brojke nam sugeriraju da se prodaja u prošloj godini nije osobito iskazala jer je ostvaren negativni prodajni rezultat na međugodišnjoj razini.
Naime, u 2015. godini količinska je prodaja došla nadomak 8 milijuna litara te je manja za 5,5% u odnosu na prethodnu godinu, dok je vrijednosni rezultat tek nešto bolji s padom od 4,6% na nešto više od 166 milijuna kuna. Supermarketi su vodeći prodajni kanal u ovoj kategoriji s 30% udjela u količinskoj prodaji, a s nešto manjom zastupljenošću slijede drogerije (Bipa, DM, Kozmo) s 23% i hipermarketi s 19% udjela.
UNIVERZALNI I TEKUĆINE
Količinski udjeli prema namjeni proizvoda pokazuju dvotrećinsku dominaciju univerzalnih sredstava za čišćenje kućanstva koji imaju udio od 67,1%. Ostatak količinskog “kolača” među sobom su podijelili: abrazivna sredstva za čišćenje (10,5%), ostala sredstva za čišćenje (8,2%), sredstva za čišćenje podova (6,6%), sredstva za uklanjanje kamenca (4%) i sredstva za čišćenje u kuhinji (3,6%).
Još je uvjerljivije vodstvo lidera prema formi proizvoda jer tekućina ima količinski udio od 73,1%. S daleko manjim udjelom potom slijede: maramice (10%), krema (8,8%), gel (5,6%) i prašak (1,9%), dok na ostale forme otpada sitnih 0,7% udjela.