Na turbulentne događaje u svijetu nikako ne možemo utjecati, ali tim više moramo i ovoga Uskrsa nastojati urediti naš mali svemir prema svojim i željama svojih ukućana. Da nam ničega ne uzmanjka pobrinuli su se domaći proizvođači koji nude sve od jaja i šunke do popularne mineralne vode i okrepljujućih vina.
Štovanje tradicije i držanje do običaja pojmovi su s kojima se najčešće srećemo u vrijeme blagdana i koji nam uvijek u sjećanje prizivaju bezbrižne dane djetinjstva i lakoću življenja. Upravo zato će vjernici, ili samo oni koji se rado sjećaju bojenja jaja, mirisnih pogača, slasnih šunkica i kremastih kolača vrijednih majki i baka, i ove, kao i mnogih prethodnih godina, u tjednu prije Uskrsa rado obnoviti sva znanja te u svojim obiteljima oživjeti duh blagdanske tradicije. Neizostavno, uz poštivanje vjerskih rituala, uz blagdan Uskrsa vežemo bogate trpeze pa smo za početak kod naših vrijednih proizvođača provjerili kakvu raskošnu ponudu pripremaju za predstojeće blagdane.
Pripreme proizvoda i punjenje trgovina pred Uskrs usko su vezane uz završetak prvog poslovnog kvartala, a ujedno najavljuju i pripreme za turističku sezonu. Iz prehrambene kompanije Belje poručuju kako, s obzirom na to da ove godine Uskrs “pada” prilično kasno odnosno sredinom travnja, ujedno bi trgovcima, hotelijerima i ugostiteljima, a jednako tako i proizvođačima, mogao nagovijestiti dobru predsezonu.
“Prije nekoliko mjeseci na tržište smo lansirali Baranjsku šunku (u komadnom pakiranju bez kosti) pa možemo reći da ove godine imamo idealan proizvod za uskrsni doručak. Pripremljena je na tradicionalan način, kao i svi naši suhomesnati proizvodi, ručno je soljena, dimljena na drvetu bukve i odležala na sušenju i zrenju nekoliko mjeseci”, navode iz Belja. Dodaju kako je i inače u vrijeme Uskrsa velika potražnja za Baranjskim kulenom i Baranjskom kobasicom, vinima Belje te ABC svježim krem sirevima koji se koriste za umak od hrena i pripremu raznovrsnih torti i kolača.
“U Belju kontinuirano radimo na razvoju novih proizvoda u svim segmentima asortimana – mliječni proizvodi, tradicionalni suhomesnati trajni proizvodi i vina – no ovog Uskrsa u fokusu će nam biti naši dobro poznati domaći proizvodi koji su idealni za blagdanski stol pun finih okusa. Uz domaću hranu najbolje se slažu domaća vina, a graševina Vina Belje odlično se sljubljuje i uz suhomesnate delikatese i uz pečenku”, naglašavaju u ovoj tvrtki.
Iz Slavonije potječe i proizvođač poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda Žito grupa koja osobitu potražnju u vrijeme Uskrsa osjeti za svježim jajima. Na to spremno odgovaraju budući da ih, kao najveći dobavljač na domaćem tržištu, godišnje proizvedu čak 140 milijuna komada. Osim jaja, iz njihovih pogona stižu i Tena suncokretovo ulje, Tena brašna i krupice te DOBRO trajni mesni proizvodi. “Što se tiče noviteta, DOBRO pršut, kulen, Zimska salama i Pannonico salama sada su ponosni nositelji znaka Mesa hrvatskih farmi. Vrhunski domaći sastojci ključni su u stvaranju ovog prepoznatljivog okusa iz srca Slavonije, a na društvenim mrežama brenda često organiziramo nagradne igre za najvjernije kupce. Ova godina je posebna i za domaćeg prerađivača uljarica, Tvornicu ulja Čepin, koja slavi 80 godina postojanja”, navode iz Žito grupe te dodaju kako su im u planu daljnja ulaganja u proširenje kapaciteta i suvremenu tehnologiju, kao i u partnerske odnose s lokalnim proizvođačima i kooperantima kako bi se nastavio trend otkupa lokalne sirovine, poticanja domaće proizvodnje i poslovanja po principu “od polja do stola”.
RIBLJI PROIZVODI
U skladu s običajem blagovanja ribe tijekom cijele korizme, a posebno u tjednu koji prethodi Uskrsu, u koprivničkoj Podravki već tradicionalno bilježe pojačanu potražnju za ribljim proizvodima, poglavito sardinama, tunama, skušama, ribljim paštetama i salatama, odnosno cijelim asortimanom Eva i Mirela ribljih proizvoda. “Budući da su sardine prava mala riznica vitamina i minerala, ali i okusa, poznati chef Ivan Pažanin, inače majstor u spravljanju ribljih delicija, pripremio je zanimljive recepte s Eva sardinama koje su uvijek pri ruci”, poručuju iz Podravke podsjećajući kako Eva sardine sadrže samo ribu, sol i ulje, a svaka donosi obilje proteina, kalcija, vitamina D i omega 3 masnih kiselina, osnovnih sastojaka prirodne i zdrave prehrane. Na tanjurima je, osim nje, poželjna i tuna kao odličan izvor proteina i omega-3 masnih kiselina.
Iz asortimana ove tvrtke u grupi kondimenata u vrijeme Uskrsa pojačano se prodaju hren te u manjoj mjeri senf i ajvar, također kao neizostavni dijelovi tradicionalnog uskrsnog objeda. “Dugogodišnja tradicija i prepoznatljivost oštrog okusa Podravka hrena donosi pravi blagdanski osjećaj u svaki dom. U svakoj staklenki Podravka hrena nalazi se 75 posto korijena hrena upotpunjenog tek najjednostavnijim dodacima kao što su voda, ocat, ulje, šećer i sol što ga čini idealnom bazom za sve kulinarske planove. Uskrsni doručak te kuhana šunka, juneće ili goveđe meso, nezamislivi su bez hrena, a kombinirati ih se može i u raznim umacima i preljevima koji će svaki obrok pretvoriti u gastronomski blagdan”, podsjećaju iz Podravke. Zaključuju kako se za pripremu šarenih salata i priloga potrošači s povjerenjem rado vraćaju i konzerviranim te smrznutim proizvodima dok je za slatki dio uskrsnog ručka uvijek aktualan asortiman brašna te voćnih namaza i kompota koji se uz Dolcela vanilin šećer, prašak za pecivo i kvasac pretvaraju u slatke uskrsne delicije. Slatkom stolu uvelike doprinosi i omiljeni asortiman Dolcela pudinga s kojim je moguće pripremiti samostalne deserte ili blagdanske svečane kolače i torte. Tu su, među ostalim, pudinzi uz pomoć kojih je moguće pripremiti samostalne deserte ili blagdanske svečane kolače i torte, a u ponudi Podravke su i Dolcela mješavine za kolače i kreme – Čokoladni muffins, Lava muffins, Tiramisu, Krema za kremšnite, ali i Parfe krema koje omogućuju brzu, jednostavnu i sigurnu pripremu brojnih slastica. Svima koji žele uživati u slasticama bez glutena, Dolcela nudi rješenje kroz asortiman mješavina za kolače bez glutena – Čokoladni muffin, Američke palačinke i Čokoladni brownies.
Za slatki zub domaćih potrošača već više od stoljeća, pa tako i za ovogodišnji Uskrs, brine i konditorska kompanija Kraš. “Naš je asortiman već godinama dio svake uskrsne potrošačke košarice. Za ponudom keksa i kolača kao što su Lili, Lada, Zlatka, poznate Kraševe napolitanke i Domaćica za vrijeme Uskrsa bilježi se povećana potražnja jer upotpunjuju blagdanski meni svakog doma. Kulinarski program posvećen pripremi kolača poput keksa Petit Beurre, oblatni, kakaa u prahu te čokoladnih i šarenih mrvica za ukrašavanje kolača također je iznimno tražen”, istaknula je Marina Knežević, direktorica marketinga Kraša. Pored najpoznatijih brendova i ove godine imaju posebno izdanje proizvoda za uskrsne blagdane pa su za potrošače pripremili Domaćicu Duopack, promotivno pakiranje Životinjskog carstva s naljepnicama za ukrašavanje jaja, posebno izdanje kiselih bombona Ki-Ki Eggcited te druge šarene, uskrsne artikle prigodne za blagdansko doba.
IĆA I PIĆA
Uz obrok, ali i nakon njega, neizostavno je i piće. “Uskrsni i božićni blagdani su, uz ljetnu sezonu, dva vrlo važna razdoblja i za sve proizvođače pića jer ih odlikuju pojačana konzumacija i potrošnja. Naša gazirana prirodna mineralna voda Jamnica na samom je vrhu košarice budući da, zahvaljujući svom sastavu, potiče razgradnju hrane i ima blagotvoran utjecaj tijekom i nakon obroka. Uz to, pruža prijeko potrebnu hidrataciju organizmu, sadrži minerale te je prirodan izvor osvježenja”, ističe Nikola Krčmarić, izvršni direktor prodaje tvrtke Jamnica plus. Dodaje kako većina njihovih potrošača za blagdane preferira Jamnicu u staklenoj povratnoj boci od 1 litre, a nova reklamna kampanja za Jamnicu, koja upravo traje i nastavlja se i u predblagdanskom razdoblju, u fokusu ima upravo to pakiranje Jamnice. Uoči blagdana na tržište uobičajeno plasiraju i promo pakiranja dobro prihvaćena kod potrošača. Uz navedeno, redovno razvijaju i na tržište plasiraju inovacije od kojih je najnovija nedavno predstavljeno funkcionalno piće ProGame namijenjeno prije svega gejmerima.
Proizvođači su se, dakle, kao i svih godina do sada, pobrinuli da nam na blagdanskim stolovima ništa ne uzmanjka. Zadovoljni mogu biti svi apetiti, a jednako tako i svi sljedovi – od predjela do deserta, kako je i red. Na potrošačima je sada samo da krenu u obilazak i odaberu prema svojim željama i afinitetima.
Što se vrijednosti potrošnje tiče, opet su svijet, a tako i naš manji svemir ovisan o ostatku ovog globalnog sela koji nastanjujemo, zahvatile turbulencije na koje nikako ne možemo utjecati, i koje nam otežavaju prognoze. Ono što sigurno znamo jest da je prošle godine, kako su izvijestili mediji, uskrsna potrošnja iznenadila i najoptimističnije jer je, prema podacima Porezne uprave, od Velikog petka do Uskrsnog ponedjeljka u svim s maloprodajom povezanim djelatnostima fiskalizirano 1,37 milijardi kuna vrijednih računa. To je u odnosu na uskrsne blagdane 2020., prve koje je u većoj mjeri obilježila pandemija koronavirusa, bilo 63 posto više.
Sigurno je ipak da će i ove godine u danima prije Uskrsa mnogi naši sugrađani posegnuti za bojama za jaja te se, na posvemašnju radost djece, baciti na posao. Za pisanice ili oslikana jaja naši su stari nekada, kada još nije bilo boje u trgovinama, koristili boje što su ih našli u prirodi. Najčešća je bila crvena, dobivena od korijena biljke broć ili od cikle, ljuske luka, crvenog radiča. Crne su pisanice, poput onih iz Međimurja, bojili bobicama bazge, duda ili čađom, a od kore hrasta dobili bi lijepu crno-smeđu boju. Od korijena koprive, špinata ili poriluka može se dobiti zelena.
Pisanica kao središnji simbol Uskrsa ukrašavala se i tankim raskoljenim drvcem umočenim u rastopljeni vosak, a upotrebljavala se i tehnika struganja kojom mogu nastati očaravajući ornamenti, ukrasi, šare, cvjetići, simboli sunca, plodnosti i ljubavi. Osim pisanica, uskrsne običaje prate i motivi zečića i pilića koje povezujemo s buđenjem prirode odnosno izlaskom iz zime i prelaskom u plodno razdoblje godine.
Također, korizmeno razdoblje odricanja na dan Uskrsa završava, a na trpeze se iznose obojena jaja, neizostavna šunka kao znak obilja i nagrada za posnu zimu, uskrsna peciva, pletenice, kuglofi, pereci, dodaci kao što su mladi luk, hren i, naravno, različiti slatkiši.
Iako je gotovo nemoguće nabrojati sve običaje koji se njeguju diljem Hrvatske povodom blagdana Uskrsa, nemoguće je ne primijetiti koliki je njihov značaj i ukorijenjenost u sve dijelove društva. U skladu je to s našom starom narodnom koja nas uči da je bolje da propadne selo nego običaji.