Maloprodajni lanci implementiraju napredne analitičke alate kako bi osigurali konkurentsku prednost, ali i bolje razumjeli navike i očekivanja svojih kupaca.

Informacijsko-komunikacijske tehnologije (ICT) postaju ključan faktor u suvremenom gospodarstvu, a Hrvatska nije iznimka u tom trendu. Tehnološki napredak je danas imperativ za promjenu, omogućujući stvaranje dodane vrijednosti kako za tvrtke, tako i za potrošače. Transformirajući našu svakodnevicu, ICT mijenja način na koji promatramo svijet, uključujući i najjednostavnije aktivnosti poput odlaska u trgovinu. Ove tehnologije ne samo da olakšavaju život, već i potiču inovacije te pomažu u rješavanju složenih izazova suvremenog društva. S obzirom na njihovu sve veću važnost, ulaganje u ICT postaje ključno za održivi razvoj i konkurentnost država u globalnom gospodarstvu.
PAMETNA SPECIJALIZACIJA
Ukupni prihod hrvatske ICT industrije dosegao je u 2022. godini ukupno 7,2 milijarde eura (10,7% BDP-a), što je 16,9% više nego u 2021. godini, te predstavlja gotovo 5% ukupnog prihoda nefinancijskog dijela ekonomije zemlje.
Povećanje udjela ICT sektora u BDP-u, prema riječima predsjednika Udruženja za IT Hrvatske gospodarske komore, Alojza Jukića, može se objasniti kroz kontinuirani rast broja IT poduzeća na području Hrvatske, ali i kroz usmjerenost značajnog broja poduzeća na inozemna tržišta. “To su istovremeno i potencijalni rizici jer primarno raste broj mikro i malih poduzeća s osnovnom usmjerenošću na usluge računalnog programiranja. Strategija koju nastojimo promicati za održivost i stabilnost rasta ICT sektora usmjerena je na kreiranje vlastitih IT proizvoda i usluga vezanih na vlastite proizvode”, rekao je Alojz Jukić, predsjednik Udruženja za IT Hrvatske gospodarske komore.
Kontinuirani izazov ICT sektora je nedostatak educirane radne snage te nošenje s konkurencijom iz EU zemalja
Iako se ICT sektor čini kao obećani, ni on nije lišen problema. Tako je značajan broj tvrtki iz domene računalnog programiranja osjetio golem utjecaj krize na tržištu SAD-a i zapadne Europe, što je na koncu utjecalo i na pad prihoda te dijelom smanjivanje broja zaposlenika. “Značajan izazov svakako je i pristup financijskim tržištima u smislu obrtnog i investicijskog kapitala, pogotovo za novoosnovana, kao i mala i mikro poduzeća. Kontinuirani izazov je i nedostatak educirane radne snage te nošenje s konkurencijom iz EU zemalja s obzirom na jedinstveno tržište i mogućnost udaljenog rada za puno radnih mjesta u IT sektoru”, dodao je Jukić ispred HGK.
HGK je nositelj inicijative i s drugim udrugama osigurao je uključivanje IT sektora kao vertikalne industrije u Strategiji pametne specijalizacije. Očekivani ishodi provedbe strategije trebali bi rezultirati kreiranjem više vlastitih IT proizvoda, kao i povećavanjem konkurentnosti i produktivnosti IT sektora.
DIGITALNA TRANSFORMACIJA
U središtu velikog rasta ovog sektora svakako je i digitalna transformacija koja je uvelike izmijenila i još uvijek mijenja način na koji funkcioniraju poduzeća, a svoj pečat ostavila je i na maloprodaji. “Značajan broj maloprodajnih transakcija događa se danas putem različitih online platformi, a ne nužno odlaskom u dućan. Također, maloprodajni lanci implementiraju napredne analitičke alate kako bi osigurali konkurentsku prednost, ali i bolje razumjeli navike i očekivanja svojih kupaca. Imamo također i primjere otvaranja potpuno autonomnih maloprodajnih dućana bez prisutnosti zaposlenika u dućanu”, zaključio je Alojz Jukić.
U posljednjih nekoliko godina maloprodaja u Hrvatskoj doživjela je mini revoluciju koja se ogleda i u njenoj tehničko-tehnološkoj opremljenosti, a tome zorno svjedoči i tvrtka Poslovno informatički sistemi (PIS) koja na tržištu uspješno implementira različita poslovna rješenja već 30 i više godina. Ključne tehnološke napretke, dodaju iz PIS-a, potaknula je upravo promjena u ponašanju samih kupaca.
“Uz rastuću popularnost novih oblika e-trgovine, kao inovacija u hrvatskoj maloprodaji pojavio se koncept ‘pametne prodavaonice’. Posebno smo ponosni što je upravo naš klijent, trgovački lanac Konzum, uveo ovaj koncept na hrvatsko tržište. Uz sinergiju svih partnera uključenih u ovaj projekt imali smo zadovoljstvo odigrati značajnu ulogu u razvoju inovativnog koncepta Konzum Smart prodavaonice. PIS je bio čimbenik za povezivanje više sustava kako bi osigurao pravodobne i brze povratne informacije za neometan proces izdavanja računa. U tu svrhu napravljen je tehnički iskorak i razvijeno je rješenje IPIS+ BlackBox (Virtualni POS) kao inovativna platforma za opsluživanje vanjskih sustava. Navedeni koncept smart prodavaonica odgovor je na nove potrebe suvremenih kupaca i ističe ključnu ulogu tehnoloških inovacija u maloprodajnom sektoru”, rekao je Tomislav Peras, direktor prodaje i marketinga tvrtke PIS.
Koncept smart prodavaonica odgovor je na nove potrebe suvremenih kupaca i ističe ključnu ulogu tehnoloških inovacija u maloprodajnom sektoru
Kada je riječ o e-trgovini, svakako je potrebno istaknuti i Q-commerce koji je svojevrsni novi oblik online isporuke, koji se od klasične e-trgovine razlikuje po tome što zahtijeva isporuku istog dana, što znači da naglasak stavlja na operativnu efikasnost i brzinu kupovine.
U narednom periodu u PIS-u očekuju značajan porast potražnje za mobilnim rješenjima, a posebno ističu mobilni POS koji predstavlja inovativan pristup trgovinskim transakcijama, omogućujući prodaju i obradu plaćanja izvan okvira tradicionalnih fiksnih blagajni.
“Mobilni POS sustavi postaju sveprisutni u maloprodaji, ali i drugim sektorima, pružajući moderno i učinkovito rješenje za obradu plaćanja i poboljšanje ukupnog korisničkog iskustva. Uz mobilni POS, svakako se ističe naš mobilni pozadinski ured, odnosno mobilni back-office (mobileBOOM). Aplikacija mobileBOOM predstavlja dodatak našem IPIS+ ERP rješenju, a kreirana je kako bi prodavačima omogućila pristup podacima pozadinskog ureda bez obzira na to gdje se zaposlenici u prodavaonici nalaze u tom trenutku. Smanjujući opseg administrativnih poslova, naš mobilni back-office pruža prodavačima više vremena za rad s kupcima, što omogućuje da prednosti naše aplikacije osjete i kupci”, ustvrdio je Tomislav Peras.
OBLIKOVANJE MALOPRODAJE
Uloga tehnologije, da se zaključiti, u razvoju suvremene maloprodaje zasigurno postaje sve značajnijom. S jedne strane vidimo napredne analitičke mogućnosti ERP rješenja, koje značajno pomažu pri donošenju informiranih poslovnih odluka, dok s druge strane pratimo automatizaciju ključnih poslovnih procesa u maloprodaji, čime ne samo da se ubrzava cijeli proces, već i povećava njegova operativna učinkovitost. No, uloga tehnologije u oblikovanju suvremene maloprodaje ovdje ne staje.
“Značajna zasluga u oblikovanju maloprodajnih procesa pripada robotskim skriptama za automatizaciju poslovnih procesa, koju sve više koristimo u tehnološkim rješenjima namijenjenim maloprodaji, kao i ‘omnichannel’ pristupu koji i sami nudimo našim korisnicima. Ovaj inkluzivan pristup pruža jedinstveno korisničko iskustvo, a očituje se u prilagodljivosti naših sustava, osiguravajući kupcu dostupnost pogodnosti bez obzira na odabrani način kupnje”, naglasio je Tomislav Peras.
Vodeći akteri u sektoru trgovine su i dalje veliki trgovački lanci koji prednjače u primjeni novih tehnologija, inovacija i opremljenosti. S druge strane, mali trgovci tek su nedavno uskočili u taj vlak te su se trendovi i na tom putu uvelike promijenili.
Mobilni POS sustavi postaju sveprisutni u maloprodaji, pružajući moderno i učinkovito rješenje za obradu plaćanja
“Istina je da donedavno manji trgovci nisu puno ulagali u svoju informatičku infrastrukturu niti su iskoristili sve prednosti koje bi im pružilo korištenje poslovnog softvera. Njihova se tipična investicija ograničavala na implementaciju elektroničkih blagajni i osnovnog robnog poslovanja putem informacijskih sustava. No, zadnjih godina primjećujemo pozitivne promjene u trendovima te sve bolje prihvaćanje kvalitetnih programskih rješenja. Mnogi su mali i srednji poduzetnici digitalnu transformaciju prihvatili kao iznimno bitnu stavku u poslovanju te se trude pratiti korak s vremenom i počinju ulagati u digitalizaciju i automatizaciju svojih poslovnih procesa. Mi se uvijek trudimo upravo tim trgovcima približiti korištenje tehnologije za upravljanje kompletnim poslovanjem te ih savjetovati kod odabira softverskih i hardverskih rješenja koja su najbolji izbor za njihovu situaciju”, objasnio je Gordan Carević, account manager u Monri Paymentsu.
Tehničko-tehnološke karakteristike na koje bi maloprodaja trebala staviti fokus u narednom razdoblju omeđene su aktualnim trendovima, a sve veći naglasak je, dodaje Carević, na povećanju učinkovitosti rada djelatnika, npr. korištenjem dlanovnika za praćenje stanja robe i unapređenje prodaje, automatizaciji što većeg dijela poslovnih procesa, npr. sustava za automatizaciju naručivanja robe i automatsku obradu digitalnih faktura te zaprimanje robe na lager, ali svakako i kontroli neizbježnih grešaka uzrokovanih ljudskim faktorom u repetitivnim poslovima kao npr. kontrola nabavnih cijena kod izrada kalkulacija, logičke provjere marži, praćenja neobrađenih dokumenata i sl.
PREMIUM ISKUSTVO
U narednom periodu u Monri Paymentsu očekuju rast potražnje u dva segmenta, a to su “Business Intelligence” (BI) sustavi za kvalitetnu analizu poslovanja i brze reakcije na promjene na tržištu, koji će, uvjeren je Carević, biti ključni faktor za rast i opstanak u dinamičnom okruženju. To će korisnicima omogućiti dublje uvide u prodaju, potrošačke navike i trendove te će im pružiti značajnu konkurentsku prednost. Također, očekuje se povećana potražnja i u segmentu umjetne inteligencije.
“Svjesni smo kako umjetna inteligencija polako ulazi u sve sektore, a ni trgovina nije iznimka. Iako je AI tehnologija još uvijek u razvoju i u dugom procesu učenja, očekujemo da će se s vremenom njezina promjena sve više proširivati, na primjer u područjima samoposlužnih blagajni (self-checkout)”, zaključio je Gordan Carević.
Maloprodajni lanci su, možemo zaključiti, u počecima malo kaskali s primjenom naprednih tehnologija u poslovanju, međutim ta se slika promijenila. Tako primjerice u Konzumu kontinuirano ulažu u digitalizaciju i razvoj najboljih tehnoloških rješenja, a zahvaljujući implementaciji vrhunskih tehnoloških alata, strojnog učenja i umjetne inteligencije, kada je u pitanju upravljanje procesima, zaposlenicima olakšavaju svakodnevno poslovanje, a kupcima omogućuju još ugodnije iskustvo kupovine. Prvi su maloprodajni lanac koji je pokrenuo webshop, a ponosni su i što su prvi trgovac koji je omogućio alternativne načine plaćanja kao što su KEKS Pay i kriptovalute. No jedna od njihovih najnaprednijih tehnoloških inovacija je i njihova SMART prodavaonica koju su otvorili prošle jeseni.
Maloprodajni lanci implementiraju napredne analitičke alate kako bi razumjeli navike i očekivanja svojih kupaca
Bez blagajni i zasnovana na umjetnoj inteligenciji, to je prodavaonica u koju kupci mogu ući uz skeniranje QR koda iz njihove mobilne aplikacije, uzeti s police željene artikle i jednostavno izaći. Plaćanje kupljenih artikala automatski će se provesti putem računa debitne ili kreditne kartice koju je kupac unio u aplikaciju, a račun stiže u aplikaciju i na e-mail. Kupovina je jednostavna, bez gužvi i zadržavanja, a sustav putem aplikacije zapravo funkcionira kao “digitalni novčanik“ i omogućuje kupcima svih generacija premium iskustvo kupnje.
Zaposlenici u jednoj ovakvoj prodavaonici nemaju posla na blagajnama, no fokus je na održavanju stanja polica i točnosti podataka. Na koncu, da bi sustav dobro radio, pojašnjavaju iz Konzuma, svi ulazni podaci moraju biti provjereni, točni i dobro strukturirani.
Kao i sa svakom novom tehnologijom, neki korisnici je prihvate brzo, a neki tek kasnije. Tako i Konzum SMART prodavaonica ima svoje redovite kupce koji su prepoznali prednosti ovakvog načina kupnje te dolaze i po više puta dnevno. Također, u Konzumu vide da većina kupaca postaju stalni kada jednom isprobaju ovaj pametni koncept.
Korištenje naprednih tehnologija tijekom kupovine integrirao je i Kaufland, a riječ je o K-Scan sustavu koji omogućava kupcu da uz pomoć skenera ili svojeg mobilnog telefona skenira artikle tijekom obavljanja kupnje te pri dolasku na samoposlužnu blagajnu samo mora obaviti plaćanje. Kupnja je time jednostavnija, zabavnija i lakša, a korištenje K-Scana omogućeno je samo korisnicima Kaufland kartice.
K-scan trenutačno imaju u tri Kaufland poslovnice (Barutanski jarak – Zagreb, Osijek i Split) te konstantno rade na poboljšanju te usluge.
