38.8 C
Zagreb
Četvrtak, 06. kolovoza 2026., 17:43
VijestiZemljaU studenom prikupljeno 9 posto više mlijeka

U studenom prikupljeno 9 posto više mlijeka

mlijeko-vizual-midiU Hrvatskoj je u studenom prošle godine prikupljeno 50.101 tone kravljeg mlijeka, što je u odnosu na studeni 2010. povećanje za 9 posto, objavio je Državni zavod za statistiku.

Podaci DZS-a pokazuju da je u studenom prošle godine u odnosu na isti mjesec 2010. povećana i proizvodnja mlijeka za piće, maslaca i ostalih mliječnih proizvoda, osim vrhnja.

Mlijeka za piće proizvedeno je 21,6 posto više nego u studenom 2010., odnosno 24.000 tone, a proizvodnja maslaca povećana je za 51 posto, na 465 tona.

Proizvodnja kravljeg sira bilježi rast za 13,3 posto, na 2554 tona, fermentiranih proizvoda 1 posto, na 5997 tona, dok je proizvodnja vrhnja smanjena 4,6 posto, na 1998 tona.

Statistički podaci o proizvodnji kravljeg mlijeka i mliječnih proizvoda pokazuju da je u odnosu na prosjek u 2010. godini, u studenom prošle godine ukupna količina prikupljenog kravljeg mlijeka bila manja za 3,6 posto, dok je mlijeka za piće proizvedeno 3,7 posto manje.

U studenom prošle godine je u odnosu na prosjek 2010. godine povećana proizvodnja kravljeg sira za 7,3 posto, maslaca za 22,7 posto, dok je proizvodnja fermentiranih proizvoda smanjena za 5,4 posto, a vrhnja za 3,2 posto.

DZS podatke o proizvodnji kravljeg mlijeka preuzima od Hrvatske poljoprivredne agencije – Središnjeg laboratorija za kontrolu mlijeka koji obavlja analizu otkupljenog mlijeka od industrijskih i registriranih malih mljekara u Hrvatskoj. (H)

www.jatrgovac.hr
www.jatrgovac.hrhttps://jatrgovac.com
Portal Ja TRGOVAC vodeća je online platforma za retail i FMCG industriju u Hrvatskoj te ključni izvor informacija za donositelje odluka. Kroz aktualne vijesti, ekskluzivne tržišne analize, trendove i novitete s tržišta, Ja TRGOVAC oblikuje industrijski dijalog i povezuje trgovce, proizvođače i distributere, pružajući im relevantne uvide za donošenje poslovnih odluka.

Najnovije objave

Domaća vina bez konkurencije: bira ih 90 posto hrvatskih potrošača

Vino je duboko ukorijenjeno u hrvatskoj gastronomskoj i enološkoj tradiciji te zauzima važno mjesto u svakodnevnim i svečanim prigodama. Posebno tijekom ljetnih mjeseci, kada...

izlog

Zatražite BESPLATNO preuzimanje CHEP plavih paleta!

Kliknite na collect.CHEP.com i saznajte više.