Njemačka i Hrvatska: Partnerstvo koje oblikuje budućnost

Njemački veleposlanik u Hrvatskoj dr. Christian Hellbach istaknuo je kako konkurentnost europskih tvrtki ovisi o tome koliko će se unaprijediti digitalizacija

Njemačka je među najvažnijim bilateralnim gospodarskim partnerima Hrvatske. Dugogodišnja prijateljska suradnja podupire Hrvatsku u ostvarenju njezinih strateških međunarodnih ciljeva, naglašeno je u srijedu na Njemačko-hrvatskom gospodarskom forumu u organizaciji Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore.

Ključna tema foruma bila je konkurentnost. Predsjednik Njemačko-hrvatske komore Marjan Vučak naglasio je da je važno fokusirati se na inovacije, tehnološki razvoj i digitalizaciju hrvatskog gospodarstva kako bi se potaknula konkurentnost, privukle investicije, stvorila nova radna mjesta i poboljšali životni standardi građana. “Ovakvi forumi su ključni za razmjenu znanja i iskustava koja omogućuju našim članovima da budu korak ispred u globalnoj konkurentnosti,” rekao je.

Njemački veleposlanik u Hrvatskoj dr. Christian Hellbach istaknuo je kako konkurentnost europskih tvrtki ovisi o tome koliko će se unaprijediti digitalizacija.

“O konkurentnosti moramo razmišljati i na europski način. Hoćemo li i u kojoj ćemo mjeri u međunarodnom natjecanju biti objekt ili suvereni akter, ovisi i o tome koliko su naše tvrtke konkurentne i koliko dobro mi u Europi surađujemo. Jer moramo postati djelotvorniji, a ne samo veći, kako bismo ostali konkurentni”, istaknuo je dr. Hellbach.

Hrvoje Stojić, glavni ekonomist HUP-a dao je detaljan pregled hrvatskog gospodarstva unutar EU okruženja. RH se razvija u pozitivnom smjeru u smislu rasta BDP-a, dok primjerice produktivnost, dio porezne politike, usklađivanje obrazovanja s tržištem rada i daljnji faktori iziskuju nužno poboljšanje. Preporuke za jačanje konkurentnosti, rekao je Stojić, trebaju ići u smjeru jačanja digitalne infrastrukture, ubrzanje zelene tranzicije te fokusiranja na privatne investicije.

Tijekom foruma, sudionici su imali priliku poslušati predstavnike njemačkih i hrvatskih tvrtki kao što su Allianz, Siemens, SAP i Tahograf, koji su raspravljali o optimiziranju poslovnih procesa uz pomoć umjetne inteligencije.

Na drugom panelu rasprava je bila usredotočena na strategije koja poduzeća kao što su Algebra, Podravka, Porsche eBike Performance i VSB Obnovljiva Energija Hrvatska mogu primijeniti kako bi postala konkurentna na globalnoj razini.

Također, forum je bio domaćin svečanom proglašenju “Inženjerke godine”, titule koja je ove godine dodijeljena inženjerki Lada Borovina Kovjanić, iz tvrtke mStart plus. Više od 70 prijava pristiglo je iz svih krajeva Hrvatske.

Kliknite za najnovije vijesti, analize i istraživanja u vašem sandučiću!

Prethodni članakStanić grupa u modernizaciju tvornice u Jastrebarskom uložila 12,8 milijuna eura
Sljedeći članakLuka Nižetić izgubio okladu od Tare Thaller