Izazovi u sektoru plastike bili su tema 15. hrvatsko-slovenske konferencije “Što je potrebno promijeniti na nacionalnoj razini da se potakne kružno gospodarstvo u sektoru plastike?”
Pitanje plastičnoga otpada u Europskoj uniji i globalno predstavlja veliki izazov. Nedostatak održivog sustava za zbrinjavanje otpada od plastike i gume opterećuje okoliš, ugrožava zdravlje građana te ruši ugled cijele industrije. EK je 2018. donijela EU strategiju za plastiku u kružnom gospodarstvu sa zadatkom promjene ponašanja te istaknutom potrebom za kvalitetniju komunikaciju i suradnju na svim razinama radi ispunjenja propisanih ciljeva.
Izazovi u sektoru plastike bili su tema 15. hrvatsko-slovenske konferencije “Što je potrebno promijeniti na nacionalnoj razini da se potakne kružno gospodarstvo u sektoru plastike?”, koja je održana u HGK u organizaciji Hrvatske gospodarske komore, Udruženja industrije plastike i gume, Gospodarske zbornice Slovenije te uz podršku Europske komisije DG Grow te pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.
“Industrija poziva na suradnju sudionike u lancu vrijednosti kako bi se ostvarili uvjeti za povratak reciklabilne plastike natrag u proizvodnju i time ispunili ciljevi EU. Naime, jedino zajedničkom suradnjom svih dionika i podijeljenom odgovornosti moguće je vratiti korisne frakcije plastičnog otpada natrag u proizvodnju. Iz tog razloga Udruženje industrije plastike i gume Hrvatske gospodarske komore osnovalo je Hrvatsku platformu za otpad od plastike kako bi po grupama proizvoda pomogli pronaći održiva rješenja za zatvaranje kruga”, poručila je direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj HGK Marija Šćulac.
Šćulac je najavila izradu Vodiča za kružno gospodarstvo proizvoda od EPS-a i XPS-a koji treba pomoći vratiti vrijedne sirovine iz otpada radi njihovog ponovnog korištenja. Vodič je rezultat rada Udruženja industrije plastike i gume Hrvatske gospodarske komore, u sklopu kojeg i djeluje Hrvatska platforma za otpad od plastike.
“Svi dionici potrebni za suradnju i zatvaranje kruga u području toplinske izolacije i ambalaže od EPS-a i XPS-a pronašli su svoj interes za međusobno povezivanje i suradnju”, istaknula je Šćulac.
Odgovorno upravljanje resursima sastavni je dio kružnoga gospodarstva. Nudi priliku za nove gospodarske aktivnosti s pozitivnim učincima na okoliš uz istodobno održiv i konkurentan gospodarski razvoj. Hrvatska gospodarska komora okuplja sva strukovna udruženja te ima mogućnost potaknuti suradnju i koordinirati aktivnosti potrebne za ostvarenje ciljeva kružnog gospodarstva u ovoj, ali i drugim gospodarskim djelatnostima.
Na konferenciji su sudjelovali ugledni gosti i stručnjaci iz Europske komisije, hrvatskog i slovenskog ministarstva, industrije, institucija i znanstvene zajednice te predstavnika lanca vrijednosti. Poseban gost konferencije bio je Stefano Soro, voditelj Odjela za net-zero industrije te održive i kružne proizvode, koji je dio Glavne uprave za unutarnje tržište, industriju, poduzetništvo te mala i srednja poduzeća Europske komisije (DG GROW). Istaknuo je da su mehanička i kemijska reciklaža bolje opcije od energetske oporabe ili odlaganja na odlagališta prema publikaciji JRC study 2023.
“Recikliranje plastike zahtijeva ulaganje u infrastrukturu, a usko grlo predstavlja nedostatak sortiranja otpada od plastike”, zaključio je Soro.
Kliknite za najnovije vijesti, analize i istraživanja u vašem sandučiću!