Upozorenja na lažno maslinovo ulje u Sloveniji

U prošlogodišnjoj inspekciji Uprave za sigurnost hrane tek trećina uzoraka bila je bez grešaka

Zbog nedovoljnih količina maslinovog ulja na europskom tržištu razina rizika od kupnje mješavina i krivotvorina ekstra djevičanskog maslinovog ulja iznimno je visoka, upozorava javna slovenska agencija Spirit. Greške u uzorcima i ambalaži inspektori pronalaze i u Sloveniji.

Inspektori će i ove godine uzeti uzorke tridesetak maslinovih ulja na slovenskom tržištu i poslati ih na analizu u izolski referentni laboratorij Znanstveno-istraživačkog centra. Ondje je u subotu održana godišnja stručna manifestacija za maslinare – Hlajevi dnevi – posvećena upravo pravilnom označavanju maslinovih ulja i kontroli kvalitete.

U kontroli Uprave za sigurnost hrane lani je od 34 uzeta uzorka tek trećina bila bez grešaka dok su u drugima neusklađenosti potvrđene kemijskom ili organoleptičkom analizom. Milena Bučar Miklavčič iz referentnog laboratorija objasnila je da nove pokušaje krivotvorenja žele pratiti suvremenijim i skupljim analitičkim metodama.

“Industrija ima velike resurse na raspolaganju, puno ulaže u te lažnjake, a naravno da je one jako dobre i jako teško pronaći. Ali to ne znači da ih nema, daleko od toga”, rekla je za Radio Slovenija. Kako je istaknula, područje proizvodnje maslinovog ulja i dalje je jedno od najkrivotvorenijih, zbog čega se diljem svijeta razvijaju novi instrumenti za analizu.

Postoje i mnoge pogreške u pružanju informacija
Ponekad je za nepravilnosti krivo i neznanje budući da podatke na etiketi boce maslinova ulja uređuju 24 pravilnika. “Najčešće pogreške su da se podaci ne daju na način propisan zakonom, da se daju premalim slovima, nečitko su napisani i slično. No, rijetke su pogreške da se podaci koji se navode netočni, ali se događa da nedostaju”, objasnila je Erika Bešter iz Instituta za maslinarstvo.

Izolski laboratorij zadužen je i za inspekcijski nadzor koji na tržištu maslinovog ulja provodi Češka, a godišnje iz te zemlje stigne oko 20 uzoraka. U Sloveniji, koja je proizvođač, godišnji broj uzoraka nije značajno veći.

Kliknite za najnovije vijesti, analize i istraživanja u vašem sandučiću!

Prethodni članakU Doboju se gradi najveći trgovački centar u regiji
Sljedeći članakUNCTAD: Tranzit tereta kroz Sueski kanal pao za 45 posto