

Prema posljednjim državnim statistikama, kod nas je otvoreno 31.100 prodavaonica s ukupnom prodajnom površinom od 4,5 milijuna četvornih metara. Hrvatske prodavaonice prosječno se prostiru na 143,5 kvadrata, a na 136 stanovnika dolazi jedna od njih.
Dok novi prodajni kvadrati bujaju na području četiri županije, Zagrebačke, Splitsko-dalmatinske, Osječko-baranjske, Primorsko-goranske te u Gradu Zagrebu, jer je u njima smještena gotovo polovica prodajnih kapaciteta odnosno 49 posto prodavaonica i 55 posto njihovih prodajnih površina, u Ličko-senjskoj, Požeško-slavonskoj, Virovitičko-podravskoj, Bjelovarsko-bilogorskoj i Koprivničko-križevačkoj ih je najmanje.
Takve trendove pokušavaju promijeniti u križevačkom KTC-u, tvrtki koja se nalazi u vlasništvu obitelji Katavić. Na hrvatskom tržištu prisutni su 24 godine, a svoje prodavaonice su za to vrijeme proširili na 23 grada. Uz super i hipermarkete, u njihovu su vlasništvu dva trgovačka centra, poljoprivredne ljekarne, ali i vrtni centar te 10 benzinskih postaja.
“Ove godine planiramo otvorenje još dva supermarketa, u Grubišnom Polju i Petrinji, a investicije su vrijedne oko 22,5 milijuna kuna”, ističe Melanija Zorko, izvršna direktorica za marketing KTC-a, tvrtke koja zapošljava 1.266 radnika.
Spar Hrvatska ove godine obilježava prvih deset godina poslovanja kod nas, a nove hipermarkete otvorio je u Puli i Splitu te supermarkete u Kastvu i Stenjevcu. Time su svoju mrežu zaokružili na 18 hipermarketa i 37 supermarketa. Prošle godine investicije u razvoj, odgovaraju, iznosile su im oko 40 milijuna eura, a toliko se otprilike kreću i ove.
Nešto ranije ove godine u razgovoru za hrvatske medije predsjednik Uprave Spara Hrvatska Helmut Fenzl najavio je promjene u konceptu tijekom novih razvojnih faza u kojima će se okrenuti kupovini zemljišta i izgradnji vlastitih objekata jer su do sada uglavnom ulazili u zakup, a fokusirat će se na priobalje i otoke.
Metro Cash & Carry u Hrvatskoj broji 41.796 prodajnih kvadrata raspršenih u devet veleprodajnih centara u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Zadru, Varaždinu, Poreču, Puli i drive-in u Dubrovniku. Tijekom financijske 2015./2016. godine, koja obuhvaća razdoblje od 1. listopada prošle do 30. rujna ove godine, u unapređenje prodajne mreže na hrvatskom tržištu investirano je ukupno 80 milijuna kuna.
Zbog toga su oni ovoga travnja, objašnjavaju u Metrou, preselili i veleprodajni centar iz Dugopolja u Kaštel Sućurac, pa kupci iz Splitsko-dalmatinske županije i njegove okolice imaju unaprijeđenu uslugu na dostupnijoj lokaciji.
“Splitski centar jedini je naš centar u Hrvatskoj koji kupcima nudi novi koncept dostave proizvoda i prijevoza smrznutih namirnica te usluge savjetovanja sommeliera, gastronomskog specijalista i kuhara. Zahvaljujući digitalnim inovacijama i uslugama savjetovanja, ovaj se Metro ubraja među naše najmodernije veleprodajne centre u svijetu”, kaže Blažević.
Najveći trgovački lanac u Hrvatskoj, Konzum, raspolaže s više od 700 prodavaonica i konstantno ulaže u uređenje svojih prodajnih prostora, razvoj novih tehnologija te poboljšanje procesa. Nakon velikih prošlogodišnjih ulaganja u nove prodajne prostore ove godine fokusirali su se na unapređenje postojeće mreže.
Iz Konzuma poručuju kako će i dalje nastaviti s ulaganjem u informatizaciju te razvoj online trgovine Konzum Klik, u kojoj je dostupno više od 11.000 artikala uz cijene koje vrijede i u njihovim prodavaonicama Super Konzum.
U Billi Hrvatska planiraju daljnje širenje na hrvatskom tržištu, ali za sada nisu otkrili svoje planove za narednu godinu. O tome ne govore ni iz Lidla, a planove ne otkrivaju ni Kaufland, kao ni riječke Plodine. (Ivana Barišić/tportal)