10.5 C
Zagreb
Srijeda, 29. travnja 2026., 21:00
VijestiSvijetFrancuski vinari strahuju od američkih carina

Francuski vinari strahuju od američkih carina

Izvoznici strahuju da bi njihovi proizvodi zbog carina mogli poskupjeti i postati nedostižni brojnim Amerikancima

Američke 30-postotne carine zadale bi težak udarac francuskom izvozu vina i sireva, upozorila je udruga ANIA, povrh jakog eura. Proizvođači talijanskog vina Chianti već razmišljaju o novim tržištima, ponajprije u Južnoj Americi.

Francuska mliječna industrija izvozi gotovo polovicu proizvodnje, a SAD je važno tržište, ponajprije sireva poput brieja, ali i svježih mliječnih proizvoda poput jogurta.

Izvoznici strahuju da bi njihovi proizvodi zbog carina mogli poskupjeti i postati nedostižni brojnim Amerikancima.

“Carina od 30 posto bila bi katastrofalna za francusku prehrambenu industriju”, kaže predsjednik udruge proizvođača hrane ANIA Jean-François Loiseau.

Šef udruge mliječne industrije Francois Xavier Huard smatra pak da će se morati naviknuti na novo okruženje trgovinskih napetosti i izmjena propisa.

Mislim da posrijedi nije tek prolazna faza, rekao je Huard, mliječna industrija možda će morati promijeniti izvoznu strategiju.

Najavljene carine zadaju glavobolju i francuskim vinarima.

“Proizvodi poput vina konzumiraju se da biste u njima uživali – ako imate manje novca za trošenje, jednostavno ga ćete neće kupovati”, kaže Yannick Fialip, voditelj udruge CNPA, koja promiče izvoz francuske hrane.

“Bit ćemo manje konkurentni”, smatra Fialip, upozorivši da izvoz u SAD već koči slabiji dolar u odnosu na euro budući da znači više cijene proizvoda uvezenih iz eurozone.

Chianti mijenja strategiju

Proizvođači poznatog talijanskog vina Chianti najavljuju promjenu izvozne strategije i okretanje novim tržištima.

“Nema smisla da oplakujemo svoju sudbinu. Situaciju treba promatrati kao priliku za ubrzani razvoj novih izvoznih strategija koje će se usredotočiti na alternativna i stabilnija tržišta”, kaže Giovanni Busi, predsjednik udruge proizvođača Chiantija iz Toskane Consorzio Vino Chianti.

Italija je lani u SAD izvezla vino, žestice i ocat u vrijednosti dvije milijarde eura, što odgovara četvrtini njezinog ukupnog izvoza, prema navodima udruge Federvini.

Vinari sada razmatraju nova tržišta, a Busi među zemljama sa značajnim potencijalom izdvaja Brazil, Argentinu, Urugvaj i Paragvaj.

Potražnja je ojačala i na azijskim tržištima, uključujući Kinu, Japan, Vijetnam i Tajvan, naglašavajući potrebu za ciljanim strategijama promocije i distribucije, napomenuo je čelnik Consorzio Vino Chiantija.

I šef proizvođača pjenušca Gruppo Lunelli, Matteo Lunelli, ističe prilike na tržištima Kine, Japana i Južne Koreje i Vijetnama, a dodaje i Tajland te Bliski istok.

Rast bilježi i kanadsko tržište, napominje Lunelli.

“Sjedinjene Države bile su naše glavno tržište, sada moramo posvetiti više pažnje drugim područjima”, rekao je u ponedjeljak šef Gruppo Lunellija za list La Repubblica. (Hina)

Kliknite za najnovije vijesti, analize i istraživanja u vašem sandučiću!

jatrgovac.hr
jatrgovac.hrhttp://www.jatrgovac.hr
Portal Ja TRGOVAC vodeća je online platforma za retail i FMCG industriju u Hrvatskoj te ključni izvor informacija za donositelje odluka. Kroz aktualne vijesti, ekskluzivne tržišne analize, trendove i novitete s tržišta, Ja TRGOVAC oblikuje industrijski dijalog i povezuje trgovce, proizvođače i distributere, pružajući im relevantne uvide za donošenje poslovnih odluka.

Najnovije objave

Kraš Grupa ostvarila milijun eura neto dobiti

Kraš Grupa je na kraju prvog kvartala ove godine ostvarila neto dobit u iznosu od milijun eura, što je za 951 tisuću eura više...

izlog

Barilla Al Bronzo: Umjetnost tjestenine koja redefinira uživanje u svakom zalogaju

U svijetu vrhunske gastronomije razlika između dobrog i izvrsnog jela krije se u detaljima. Za ljubitelje tjestenine ta razlika sada ima ime: Barilla AL...