U kolovozu Peking je na zahtjev domaćih proizvođača otvorio istragu o uvozu mlijeka, sira i vrhnja iz EU-a zbog sumnje da vlade subvencijama proizvođačima osiguravaju nepoštenu prednost
Kina je u petak proširila antisubvencijsku istragu o uvozu mliječnih proizvoda iz Europske unije na programe poticanja poljoprivrede i potpore ulaganjima, objavilo je ministarstvo trgovine.
U kolovozu Peking je na zahtjev domaćih proizvođača otvorio istragu o uvozu mlijeka, sira i vrhnja iz EU-a zbog sumnje da vlade subvencijama proizvođačima osiguravaju nepoštenu prednost.
Istraga je obuhvatila uvoz iz Hrvatske, Austrije, Belgije, Češke, Finske, Italije, Irske i Rumunjske. Glavni su europski izvoznici mliječnih proizvoda u Kinu Nizozemska, Francuska, Njemačka, Irska i Danska..
EU je lani zauzimao drugo mjesto na ljestvici kineskih dobavljača mliječnih proizvoda, nakon Novog Zelanda, s najmanje 36 posto ukupne vrijednosti kineskog uvoza, prema podacima kineske carine. Na trećem je mjestu Australija.
Vrijednost izvoza EU iznosila je u 2023. godini 1,7 milijardi eura, prema podacima Europske komisije.
U petak kinesko ministarstvo trgovine objavilo je da je proširilo istragu koja će sada obuhvatiti i promociju poljoprivrede, osiguranje i potporu ulaganjima.
Proširenje istrage ne podrazumijeva širi obuhvat proizvoda, istaknuli su u kineskom ministarstvu, dodavši da su uvažili službene odgovore članica EU-a i konzultacije s predstavnicima EU-a. (Hina)
Kliknite za najnovije vijesti, analize i istraživanja u vašem sandučiću!



























