Konferencijska sezona iza nas, ljetni trendovi pred nama
Ulaskom u ljetne mjesece iza nas ostaje još jedno dinamično razdoblje obilježeno brojnim događanjima, analizama i temama koje oblikuju domaću maloprodaju i FMCG industriju. Nakon intenzivne proljetne konferencijske sezone, u ovom broju fokus stavljamo na jednu od najvećih globalnih sportskih manifestacija, Svjetsko prvenstvo u nogometu, događaj koji već tradicionalno nadilazi granice sporta i ostavlja snažan trag na potrošačke navike i tržišna kretanja.
Tema broja donosi pregled utjecaja nogometnog spektakla na ukupnu potrošnju, pri čemu se među proizvodima koji najviše profitiraju tijekom navijačke euforije i dalje izdvajaju pivo te slane grickalice. Upravo smo zato ove dvije kategorije detaljno analizirali kroz istraživanja naših partnerskih agencija, donoseći pregled tržišnih trendova, potrošačkih navika i očekivanja u razdoblju pojačane potražnje.
Kako bismo pružili širu sliku tržišnih kretanja, u tradicionalnoj rubrici Puls sektora donosimo opsežnu analizu FMCG tržišta koju je pripremila Zorana Krajinović iz agencije NIQ. Analiza obuhvaća čak 100 prehrambenih i 50 neprehrambenih kategorija te daje detaljan pregled razvoja tržišta tijekom posljednjih godinu dana. Riječ je o sadržaju koji na stranicama 22 do 25 vrlo jasno pokazuje gdje se danas nalazi hrvatsko FMCG tržište, koji segmenti rastu, a koji se suočavaju s izazovima.
Među kompanijama koje uspješno odgovaraju na tržišne promjene nalazi se i karlovački Žitoproizvod, tvrtka koja ove godine obilježava 80 godina poslovanja. Tim smo povodom razgovarali s predsjednikom Uprave Vanjom Hanićem, koji je u velikom intervjuu govorio o rezultatima poslovanja, planovima za budućnost te vlastitom viđenju aktualnih trendova na hrvatskom tržištu.
Početak turističke i ljetne sezone donosi i nove potrošačke navike, pa smo posebnu pozornost posvetili segmentu međunarodne kuhinje. Proizvodi inspirirani različitim svjetskim gastronomijama već su odavno pronašli svoje mjesto u hrvatskim kućanstvima, a domaći i strani proizvođači kontinuirano proširuju ponudu kako bi odgovorili na sve raznolikije ukuse potrošača.
Uz nekoliko vrijednih kolumni naših stalnih suradnika i stručnjaka, donosimo i izvješće sa sajma PLMA, jednog od najvažnijih međunarodnih događaja posvećenih privatnim robnim markama. Riječ je o sajmu koji iz godine u godinu privlači sve veći interes hrvatskih proizvođača, otvarajući im nove prilike za rast, međunarodnu suradnju i jačanje prisutnosti na inozemnim tržištima.
Kliknite za najnovije vijesti, analize i istraživanja u vašem sandučiću!



























