

Je li riječ o nekoj promjeni potrošačkih navika ili o tome da građani više uistinu nemaju što trošiti teško je reći, no u našem je istraživanju čak 93,7% ispitanih građana izjavilo da ne planiraju ići u dug kako bi kupili božićne poklone.
Onih izdašnijih, koji će trošiti od 500-1.000 kn sa 7,7% te više od 1.000 kn s 5,8%, ima značajno manje od ispitanika koji uopće ne planiraju kupnju božićnih poklona kojih ima čak 26%.
Općenito se može izvesti zaključak kako će građani ove godine u prosjeku trošiti nešto manje nego lani.
Naime, blizu dvije trećine ispitanika (64,8%) kažu da će trošiti jednako kao i prošle godine, 10,5% ističe pak da će trošiti više, ali četvrtina ispitanika, njih 24,7%, ipak navodi kako će trošiti manje nego lani.
Da je tomu tako potvrđuje i podatak da si ukupno 95,5% ispitanika ne može priuštiti takav izdatak, dok onih preostalih 4,5% sretnika planiraju odlazak na zimski odmor.
Pritisnuti recesijom već 12 kvartala zaredom, uistinu je teško od hrvatskih građana očekivati visoku razinu potrošačkog optimizma.
Tako na pitanje očekuju li da će iduća godina u gospodarskom smislu biti bolja od ove, tri četvrtine ispitanika (74,6%) odgovara negativno, dok je preostala četvrtina (25,4%) ipak pozitivno orijentirana te očekuje bolju situaciju u 2015. godini.
Stratifikacija uzorka provedena je po šest regija i četiri veličine naselja metodom slučajnog odabira kućanstva i ispitanika unutar pojedinog kućanstva. Uzorak je uravnotežen prema spolu, dobi i obrazovnom statusu ispitanika.