Police drogerija ili specijaliziranih parfumerija odavno nisu rezervirane samo za žene. Moderni muškarci mogu biti spokojni i sretni znajući da im se na tržištu nudi raznoliki spektar pjena za brijanje, brijača, šejverica, parfema, gelova za tuširanje, krema za lice i mnogih drugih proizvoda za njegu kose, lica i tijela koje je šteta ne iskoristiti.

Odnos muškaraca prema samo njima namijenjenoj njezi kože i kose bez sumnje je prošao dalek i dug put. Bilo je tu svega – i negiranja i odbacivanja, a ponekad i prezira. Ali, napokon su muškarci popustili pa je ono što je nekada bilo nezamislivo danas posve normalno, prihvatljivo pa čak i poželjno. I ujedno, barem prema pričama iz brojnih filmova i serija (sjetimo se samo legendarnog Velog mista i nenadmašnog Borisa Dvornika kao Meštra), teško se oteti dojmu da su baš brijačnice nekada generacijama naših djedova ili pradjedova bile mjesta okupljanja, raspravljanja o važnim i manje važnim temama, mjesta na kojima su se mogle pročitati ne svima uvijek dostupne dnevne novine, a možda i dogovoriti koji posao. Pa tako ispada da se krug zapravo uspješno zatvorio i da su sve stvari sjele na svoje mjesto, točno tamo gdje trebaju biti.

“Činjenica je da svaka koža voli i treba svakodnevnu njegu. Muška je otprilike 25 posto deblja nego ženska te je sklonija masnom sjaju što muškarci ne vole i zbog toga ne upotrebljavaju redovito kreme za lice. Nakon brijanja najviše njih nanosi samo osvježavajući losion, a to je premalo”, otkriva Mišela Firšt Vučenović iz Kozmetike Afrodita. Muškarcima savjetuje da redovitu njegu započnu ujutro temeljitim čišćenjem lica pjenom za čišćenje koja uklanja suvišni sebum te tvrde čestice koje je prekrio loj. Nakon čišćenja, preporučuje se toniziranje koje koži vraća vlagu i ponovno uspostavlja njen prirodni zaštitni pH 5,5. Tonik ujedno osigurava maksimalno učinkovito upijanje sastojaka iz njegujućih proizvoda koje na kožu treba nanijeti nakon njega. Važno je pritom odabrati tonik ovisno o tipu i trenutačnom stanju kože kako bi se udovoljilo njenim specifičnim potrebama jer on može smiriti nadraženu kožu, ali i uspostaviti ravnotežu izlučivanja masnoće kod masne kože.

Završni korak je nanošenje dobre kreme, a Mišela Firšt Vučenović preporučuje hidratantnu na bazi hijalurona, alo vere ili beta glukana s anti-age učinkom budući da tek u zrelijim godinama muška koža traži hranjivije kreme.

ZA KOSU I BRADU
Važan i neizostavan dio muške njege je svakako i briga o kosi odnosno bradi. Da su pripadnici jačeg spola oduvijek držali do sebe i svog izgleda dojma je Sandra Zajec koju smatraju pionirkom barberinga u Hrvatskoj. “Brijačnice kao centralna mjesta okupljanja i brige za mušku njegu u jednom su trenutku nestale, a vještina brijanja i klasičnih muških frizura gotovo je izumrla. Danas muškarci ponovno žele mjesto na kojem mogu dobiti uslugu prilagođenu svojim željama i potrebama, mjesto koje je ‘njihovo’, a tradicionalna vještina i umjetnost muškog šišanja i brijanja dobila je moderno ruho i vrhunske proizvode za njegu”, objašnjava Sandra.

Njeno iskustvo pokazuje kako je nekoć sapun bio proizvod kojim su muškarci njegovali sve tipove kože i koristio se gotovo kao jedini preparat ne samo za higijenu tijela, već i lica. Od sapuna se čak radila i pjena za brijanje na tradicionalan način. Koristili su i kolonjsku vodu s 5 posto parfema koja je ujedno služila i kao losion za njegu lica nakon brijanja.

Prošla vremena odlikovala je i tradicija da stariji muškarci mlađe uče tajnama brijanja sapunom i britvom nad lavorom. Do danas se ta navika izgubila pa se mlađi muškarci često ne znaju pravilno obrijati i zato pretežno nose trodnevnu bradu jer im se ne da zamarati uređivanjem.

Šteta je jer svakodnevno svjedočimo kako je ponuda proizvoda za njegu muškaraca gotovo jednako bogata kao i ona za žene o čemu svjedoče i posebne police drogerija i specijaliziranih parfumerija.

Iako ovakva situacija mnoge muškarce može zbuniti, naše sugovornice se slažu da to ne mora biti tako. Muškarci bi trebali biti spokojni i sretni znajući da im se na tržištu nudi raznoliki spektar pjena za brijanje, brijača, šejverica, parfema, gelova za tuširanje, krema za lice i mnogih drugih proizvoda za njegu kose, lica i tijela.

“Osnovna njega koju većina muškaraca prakticira kod kuće bazirana je na pjeni za brijanje, britvici i eventualno after shaveu bez alkohola. Rijetko koji muškarac koristi piling za lice i hidratantnu kremu, a ti su proizvodi izuzetno bitni za održavanje ljepote muškog lica”, upozorava barberica Sandra.

Ona podsjeća kako se najveći problemi mogu pojaviti kod neprofesionalnog načina brijanja pri kojem muškarci izbrijavaju dlake u smjeru suprotnom od njihovog prirodnog rasta što dovodi do upalnih procesa na koži. Stoga preporučuje svim muškarcima koji se briju sami da to čine nakon tuširanja te da dobro prouče rast dlake.

“Kada se pore dovoljno otvore pjena za brijanje djeluje još bolje i dodatno može omekšati dlaku, što brijanje čini bezbolnijim i svakako nosi manji rizik od upala”, napominje Sandra te dodaje kako bi muškarci na lice trebali, osim aftershavea, nanositi i hidratantnu kremu svakoga dana ujutro i navečer. Dio redovne njege također bi trebala biti i piling krema koja će odstraniti izumrle stanice kože i pripremiti je za nadoknadu vlage.

I iz Nivee poručuju kako muškarci, kao i žene, trebaju pouzdanu njegu svoga tijela i zaštitu koja će im osigurati osjećaj svježine kroz cijeli dan. Također, i muškarci o svom izgledu trebaju brinuti uvijek i posvetiti mu vrijeme i pružiti svakodnevnu njegu.

MUŠKI SPA
U Kozmetici Afrodita tvrde kako su muškarci danas otvoreniji za uporabu njegujućih kozmetičkih preparata i da to nije više samo ženska tema. “Uz različite kozmetičke proizvode za brijanje puno njih upotrebljava i serume, kreme, čak i preparate potporne njege kao što su maske za lice, boosteri, ampule, esencije. Najtraženiji su preparati koji djeluju na području učinkovitog anti-aginga odnosno oni koji štite kožu od preranog starenja i od UV zračenja. Uporaba korekcijskih dekorativnih proizvoda ili proizvoda za ubrzano tamnjenje isto više nije tabu tema za muškarce, a svake godine raste i broj muškaraca koji redovito posjećuju kozmetičke salone”, navodi Mišela Firšt Vučenović te dodaje kako u kategoriji njege kose muškarce najviše brine njen prerani gubitak i pojava prhuti, a pri kupnji odgovarajućih šampona veliku pozornost posvećuju prirodnim sastojcima proizvoda.

Za kraj, barberica Sandra Zajec ukratko je opisala tretmane SPA brijanje i SPA uređenje brade koje nudi u svom zagrebačkom salonu. “U prvoj fazi nanosimo suho ulje za lice i bradu kako bi koža i dlake brade omekšali. Ulje ujedno smiruje iritacije, svrbež i perutanje. Nastavljamo s masažom lica, glave i vrata te tako opuštamo klijenta. Slijedi vrući ručnik i vapozon koji dodatno otvaraju pore, a nakon toga – brijanje ili oblikovanje brade. Kad je sve gotovo, na lice nanosimo after shave, hidratantnu kremu te završavamo cijeli tretman s masažom vrata i ramena”, objašnjava Sandra. Nemoguće je ne složiti se s njom kako SPA brijanje nije samo tretman njegovanja brade, već iskonski opuštajući događaj za svakog muškarca koji je zaista šteta propustiti.