
Trgovci na malo i proizvođači robe široke potrošnje (FMCG) od veljače su suočeni s dosad neviđenim izazovom. Zbog prijetnje koronavirusa primorani su na radikalne organizacijske i logističke promjene. Oni na prvoj crti, zaposlenici u trgovinama, moraju biti najoprezniji. Administratorsko osoblje upoznalo je rad od kuće. Neki se upravo pitaju zašto su nekada svakodnevno dolazili na posao. Čak i top menadžment dovodi u pitanje ogroman ugljični otisak koji stvaraju leteći oko svijeta, dok su videokonferencije često sasvim dovoljne.
Izolacija, rad od kuće i odsustvo s posla ubrzali su strukturne promjene u trgovini. Kako kupci naručuju sve više online, kućna dostava postaje uobičajena praksa. Strah od zaraze odnio je i ono malo radosti što smo imali kod kupovine u velikim centrima.
Val zatvaranja malih poduzetnika već je počeo potpirivati nezaposlenost i zabrinutost zbog recesije. U svakom slučaju, pozitiva i dobar osjećaj potpuno su nestali među potrošačima.
Svatko može osmisliti apokaliptični scenarij, no jedino što je važno jest izlaz iz krize. Mike Dawson, urednik Lebensmittel Zeitunga, zamolio je stručnjake za međunarodnu trgovinu da ih pronađu…
Profesor Utho Creusen, Positive leadership, Ingolstadt, Njemačka:
“Virus je izazov za svaku tvrtku. Potreban je novi način vodstva. Zovemo ga Živahno razmišljanje (Vibrant Thinking).
Prepoznali smo neka načela koja primjenjuju prilagodljivi trgovci. Naš pogled na organizacije dugo je bio statične prirode. To je dovelo do gotovo mehaničkog pogleda u odnosu na organizacije, koje rade gotovo kao i satovi, kontrolirano i predvidljivo.
Ali virus zahtijeva promjenu perspektive, gdje se rješavaju dinamičke, evolucijske i ljudske dimenzije organizacija. To uključuje:
- Brzo učenje brzim eksperimentiranjem
- Neumoljivu otvorenost u procjeni rezultata
- Slobodu odlučivanja i samoorganiziranja
- Opsesivnu usmjerenost na kupca
- Iskrenost i transparentnost
- Pouzdanost i predvidljivost
Neki su trgovci i proizvođači dobro naučili ovu lekciju. Stvorili su kulturu koja se temelji na inovativnoj kompetenciji njihovih zaposlenika. Nazivamo ih živahnim misliocima jer postavljaju prava pitanja. U maloprodaji to je dovelo do inovacija poput:
- Rješenja za preuzimanje robe
- Novog pakiranja
- Beskontaktne isporuke
- Beskontaktnog plaćanja
- Ulaganja u digitalne inovacije
- Proizvoda za kućnu osobnu njegu i ljepotu, grickalica i proizvoda za zdravlje
Sigurni smo da slijedi još mnogo toga, no preživjet će samo tvrtke koje su naučile biti živahne i prilagodljive.”
Kliknite za najnovije vijesti, analize i istraživanja u vašem sandučiću!