OstaloLogistikaStigle posljednje dvije STS dizalice na Rijeka Gateway terminal

Stigle posljednje dvije STS dizalice na Rijeka Gateway terminal

Projekt Rijeka Gateway već je stvorio 100 radnih mjesta, a očekuje se da će nakon puštanja u pogon terminal ukupno zapošljavati 300 ljudi

Na terminal Rijeka Gateway stigle su posljednje dvije STS (ship-to-shore) dizalice, čime je kompletirana ključna oprema na terminalu, a sam projekt izgradnje terminala je na otprilike 75 posto dovršenosti, poruka je čelnih ljudi Rijeka Gateway.

Rijeka Gateway je zajednička investicija kompanije APM Terminals i ENNA i jedna je od najvećih investicija u logističku infrastrukturu u Hrvatskoj vrijednoj ukupno 380 milijuna eura. Projekt nosi velike ekonomske koristi riječkom bazenu ali i šire, a riječkoj luci vraća status najvažnije kontejnerske luke u ovom dijelu Europe.

“Dolazak posljednje dvije STS dizalice predstavlja ključan trenutak u izgradnji terminala s obzirom da je opremljenost terminala dosegla 90 posto, a ukupan projekt je na otprilike 75 posto dovršenosti. Nalazimo se u završnoj fazi izgradnje, koja obuhvaća dovršetak ključne infrastrukture terminala te renovaciju Skladišta 22. Ponosan sam na cijeli tim koji je omogućio da realizacija ovako kompleksnog projekta ide po planu i prema očekivanom
rasporedu. Također, zahvaljujem Vladi RH i svim institucijama uključenima u projekt na razumijevanju i na iznimno profesionalnom i brzom pristupu u rješavanju svih potrebnih dozvola i pokretanju svih procedura potrebnima za izgradnju i pokretanje terminala”, istaknuo je Peter Corfitsen, predsjednik Uprave Rijeka Gateway.

Terminal će biti tehnološki najmoderniji u ovom dijelu Europe, uz poseban naglasak na održivost kroz maksimalno smanjenje utjecaja terminala na okoliš i lokalnu zajednicu. U prvoj fazi, terminal će imati operativnu obalu duljine 400 metara, dubine 20 metara, godišnji prekrcajni kapacitet od 650.000 TEU te mogućnost prihvata brodova kapaciteta do 18.000 TEU. U drugoj fazi planirano je produljenje obale linije na 680 metara, čime će se godišnji prekrcajni kapacitet povećati na 1.055.000 TEU i omogućiti prihvat brodova kapaciteta do 24.000 TEU.

Projekt Rijeka Gateway već je stvorio 100 radnih mjesta, a očekuje se da će nakon puštanja u pogon terminal ukupno zapošljavati 300 ljudi, a indirektno stvoriti još puno više novih radnih mjesta u riječkoj regiji kroz privlačenje dodatnih investicija u regiju.

Poznate Riječanke koje su zadužile Grad svojim postignućima, a nisu još imala priliku ovjekovječiti neki od gradskih ulica ili trgova, odabrana su za simbolična imena dizalica putem javnog izbora u kojem je sudjelovalo gotovo 8 tisuća građana Rijeke i okolice. Prostor terminala, kada bude završen, simbolično će nositi naziv Trg snažnih žena Grada Rijeke, čime iz Rijeka Gatewaya i na ovaj simboličan način žele pokazati predanost lokalnoj sredini i poziciju terminala kao djela urbane cjeline Grada Rijeke.

“Rijeka Gateway terminal neće biti samo najveći i najsuvremeniji u ovom dijelu Europe, već će biti i jedan od najodrživijih. Čak 95% opreme na terminalu bit će električno, a energiju dobivamo isključivo iz obnovljivih izvora, čime ćemo doprinijeti očuvanju okoliša za buduće generacije. Uveli smo i suvremene sustave upravljanja vodom, smanjili smo svjetlosno zagađenje kroz pametne sustave rasvjete te smo implementirali tehnologije koje smanjuju buku, poput “soft landinga” za kontejnere. Sve su te najnaprednije tehnologije ugrađene u ovaj projekt od samog planiranja, a sve kako bi se dokazali da smo dobar susjed građanima Rijeke. To nam je jako važno zbog čega ćemo i nakon puštanja terminala u pogon nastaviti tražiti mogućnosti kako da dodatno smanjimo negativan utjecaj našeg poslovanja na okoliš i lokalnu zajednicu”, istaknula je Maja Borčić, komercijalna direktorica tvrtke Rijeka Gateway.

“Na isti ovaj datum prošle godine, 17. listopada 2024. godine, na terminal su stigle prve dvije obalne dizalice. Događaj i prizor u riječkoj luci koji je zainteresirao i impresionirao sve Riječane, a posebno nas ‘lučke’ ljude. Možemo vidjeti kako terminal ‘raste’ iz dana u dan. Doprema ove druge dvije dizalice jednako je impresivan prizor i događaj u riječkoj luci koji će se sigurno pamtiti. Budući Rijeka Gateway kontejnerski terminal je najveći, najvažniji i najsloženiji projekt u našoj povijesti, rekao bih generacijski projekt u riječkoj luci. Kada zbrojimo sve investicije u terminal i prometnu infrastrukturu, od cesta do željezničkog sučelja u luci i oko nje, dolazimo do brojke od oko 600 milijuna eura. Sve to je već danas vidljivo ‘golim’ okom.

U ovoj godini u Rijeci počinje s radom održivi “zeleni” i tehnološki najnapredniji terminal u ovom dijelu Europe. Bez dileme on će riječkoj luci, riječkom prometnom pravcu i cijelom lučkom i prometnom sustavu Republike Hrvatske donijeti lidersku poziciju u sjevernom Jadranu i široj regiji. S pozicije Lučke uprave Rijeka i države želim naglasiti da smo svi mi izuzetno ponosni na ovaj projekt. Kada smo u studenom 2021. godine potpisali koncesijski ugovor s Rijeka Gateway, rekao sam da je to najveći ugovor u povijesti riječke luke, najveći ugovor po važnosti i po vrijednosti za sve nas – za ovaj Grad, za Lučku upravu Rijeka, riječku luku, riječki prometni pravac i cijeli lučki i prometni sustav Hrvatske”, izjavio je Denis Vukorepa, ravnatelj Lučke uprave Rijeka.

Kliknite za najnovije vijesti, analize i istraživanja u vašem sandučiću!

Najnovije objave

Neto dobit Luke Koper lani porasla na 60,3 milijuna eura

Grupa Luka Koper završila je 2024. godinu iznad očekivanja, iako su prvi mjeseci godine bili obilježeni krizom na Crvenom moru i brojnim neizvjesnostima Prihodi od...

izlog

Otvorenje prvog moderniziranog dijela shopping centra: King Cross obogaćen brojnim novim trgovinama

Od četvrtka, 27. veljače prvi modernizirani dio King Crossa ponudit će brojne nove trgovine iz područja sporta, fitnessa, drogerija i mode. Među njima i...