KategorijeAnalizaMade in Austria - Veliki potencijali suradnje koje treba provesti u djelo

Made in Austria – Veliki potencijali suradnje koje treba provesti u djelo

Kroz brojne aktivnosti koje organiziraju gospodarske komore dviju zemalja otvaraju se brojne prilike za unaprjeđenje suradnje između Austrije i Hrvatske. Nema nikakve dvojbe kako su ovakva događanja ispravan put za jačanje međusobne suradnje, a u tom smjeru vidimo i našu poziciju kao medija koji će nastaviti davati prostor ovakvim temama jer smatramo kako su potencijali veliki i da mogu donijeti samo dobre rezultate

Austrija ima snažan prehrambeni sektor koji je u 2023. godini ostvario ukupni promet od 21 milijarde eura

Austrija je zemlja s kojom Hrvatska ima neraskidive povijesne veze jer smo dijelom iste države bili od 1527. do 1918. godine, skoro cijela četiri stoljeća. Takve se veze još uvijek očituju i u svakodnevnom govoru osobito stanovnika Zagreba i područja sjeverne Hrvatske s velikim brojem germanizama koji su se stopili u specifičan jezični izričaj. Jedan od primjera je pozdrav “bok”, karakterističan za Zagreb i okolicu, a s osamostaljenjem Hrvatske brzo se proširio i na druge hrvatske regije. Građanski trgovci su se tako obraćali klijentima austrijskim pozdravom “Mein Buecken”. No, ovo je bila zapravo iskrivljena verzija pozdrava koja se u Zagrebu izgovarala kao “majn bokn” ili “moj naklon”. S vremenom su obje verzije pozdrava, odnosno odzdrava nastavile supostojati i razvijati se pa se počinju pojavljivati i u skraćenom obliku “bokn” ili “naklon”. U susretu je govorni pozdrav bio popraćen i skidanjem šešira. Upravo od “bokn” nastao je danas rašireni, tipično zagrebački pozdrav “bok”.

POGLED PREMA ALPAMA
Tako smo i mi u ovom broju magazina s “Bok!” pozdravili austrijske proizvođače kako bismo od njih čuli u kojoj im je mjeri važno hrvatsko tržište. Za uvid u trendove u ovoj suradnji te potencijale koji postoje uputili smo upit na ADVANTAGE AUSTRIA, organizaciju za promicanje trgovine Austrijske savezne gospodarske komore, pa ćemo u nastavku navesti glavne odlike austrijskog prehrambenog sektora koje smo izdvojili iz podataka i publikacija koje nam je ustupila ova organizacija.

Austrija je diljem svijeta poznata po svojoj raznolikoj kuhinji, ne samo po čuvenim kolačima kao što je Tafelspitz ili ukusnom bečkom odresku Wiener Schnitzel. Iako su ova jela s pravom postala međunarodni ambasadori austrijske kuhinje, ima još puno toga što ova zemlja nudi. Utjecaj Habsburške monarhije, multietničke države, ogleda se i u raznolikosti austrijske hrane i kuhinje. Stoga su prilagodljivost i slavljenje raznolikosti kamen temeljac austrijskog gastronomskog krajolika, što pokazuju različiti okusi austrijske kuhinje, kao i stupanj izvrsnosti prikazan u poštivanju različitih kulturnih tradicija prehrane.

Austrija – ključne brojke
Glavni grad: Beč
Službeni jezik: Njemački
Članica EU: od 1. siječnja 1995.
Valuta: Euro
Europodručje: članica od 1. siječnja 1999.
Schengensko područje: članica od 1. prosinca 1997.
Površina teritorija: 83.882 km2
Broj stanovnika: 9.158.750 (2024.)
BDP po stanovniku: 61.080 USD
Prosječna mjesečna neto plaća: 2.996 €
Izvor: Europska komisija, MMF, Statistics Austria

Sve se to očituje i u industrijskoj proizvodnji. Naime, Austrija ima snažan prehrambeni sektor koji je u 2023. godini ostvario ukupni promet od 21 milijarde eura zapošljavajući pritom oko 66.000 djelatnika u ukupno 750 poduzeća.

Prehrambena industrija u Austriji poznata je po visokokvalitetnim proizvodima, snažnom fokusu na održivost i kombinaciji tradicionalnih i modernih utjecaja. Austrija ima dobro razvijen poljoprivredni sektor koji opskrbljuje visokokvalitetnim sirovinama, posebice mliječnim proizvodima, mesom, žitaricama i organskim proizvodima. To je pomoglo da postane europski lider u ekološkoj poljoprivredi s visokim postotkom certificiranih ekoloških farmi pri čemu su održivost i lokalni izvori glavni prioriteti.

Kultna austrijska hrana uključuje, uz spomenute Tafelspitz i Wiener Schnitzel, svima dobro poznate slastice kao što su Sachertorte i Apfelstrudel te visokokvalitetne sireve i meso. Zemlja je također poznata po svojoj kulturi kavana u kojoj je jedan od rodonačelnika poznati brend Julius Meinl.

IZVOZNA ORIJENTACIJA
Struktura austrijskog prehrambenog sektora jednako je raznolika kao i sami proizvodi. Od tradicionalnih obiteljskih tvrtki kao što je sinonim za začine Kotányi, proizvođač tirolske kobasice Handl Tyrol ili proizvođači voćnih sokova Spitz i Pfanner do globalno aktivnih tvrtki kao što su Agrana ili Red Bull, svi imaju svoje korijene čvrsto utemeljene u Austriji. Većina proizvođača su mala i srednja poduzeća koja su definirana visokom razinom fleksibilnosti i inovativne snage. Sektori s najvećim prometom unutar industrije uključuju slastice, bezalkoholna pića, meso, pivarstvo i voćne sokove. Ova raznolikost ne samo da osigurava širok asortiman proizvoda, već također omogućuje zemlji da ostane visoko konkurentna na međunarodnom tržištu. Više od četvrtine austrijskog poljoprivrednog zemljišta uzgaja se organski. Austrija ima više od 25.000 ekoloških farmi i europski je lider u ekološkoj poljoprivredi. Razina samodostatnosti u Austriji posljednjih je godina porasla u mnogim prehrambenim kategorijama, o čemu svjedoči i višak u vanjskotrgovinskoj bilanci kada je riječ o prehrambenim proizvodima.

Više od četvrtine poljoprivrednog zemljišta uzgaja se organski te je s više od 25.000 ekoloških farmi Austrija europski lider u ovom segmentu

Jedan od ključnih obilježja prehrambenog sektora u Austriji je njegova orijentacija na izvoz pa je tako u 2023. godini izvezeno prehrambenih proizvoda u vrijednosti od 10,3 milijarde eura, dok je uvoz istodobno iznosio 8,3 milijarde eura. To dovoljno govori o snazi ovog sektora koji je ostvario suficit u robnoj razmjeni od čak 2 milijarde eura na razini godine.

Austrijski proizvođači hrane imaju ključnu ulogu u nacionalnom gospodarstvu i također uživaju visok međunarodni ugled. Pet je ključnih stupova na kojima počiva snaga sektora: kvaliteta i sigurnost proizvoda, održiva proizvodnja, napredna tehnologija, izvozna usmjerenost te širina ponude. Austrijski proizvođači hrane imaju središnju ulogu u nacionalnom i međunarodnom uspjehu poljoprivredne i prehrambene industrije zemlje te su se uspjeli dobro pozicionirati ne samo na domaćem tržištu, već i na više od 180 izvoznih tržišta diljem svijeta. Njemačka je glavna izvozna destinacija, a slijede je Italija, Švicarska i druge zemlje EU-a.

ZAVIRIMO U PONUDU
Kao što je naglašeno, izvoz hrane iz Austrije ključni je pokretač industrije, koji ima koristi od reputacije zemlje po visokoj kvaliteti, strogim sigurnosnim standardima i održivoj proizvodnji. Pritom su austrijsko mlijeko, sir i jogurt vrlo traženi, osobito ako su organski i porijeklom s Alpa. U kategoriji pića treba naglasiti da je Austrija snažan izvoznik vina (osobito Grüner Veltliner), piva i voćnih sokova. Sektor energetskih pića u zemlji, predvođen Red Bullom, globalna je priča o uspjehu. Bečki odrezak mnogima je omiljeno jelo, a to nije slučajno. Kada je riječ o mesnim delicijama, treba istaknuti kako su visokokvalitetno meso, kobasice i prerađena hrana, uključujući organsku hranu i hranu iz slobodnog uzgoja, ključne izvozne stavke. I za desert, ne smijemo zaboraviti konditorsku i slastičarsku djelatnost jer su austrijske čokolade, kolači (poput savijača) i keksi dobro poznati u svijetu.

Izdvojimo samo neka od najpoznatijih imena.

Red Bull GmbH vodeći je svjetski brend energetskih pića, sa sjedištem u Fuschl am Seeu, izvozi u preko 170 zemalja. Red Bull je ujedno najpoznatiji izvozni brend Austrije.

Rauch Fruchtsäfte je veliki proizvođač voćnih sokova i ledenih čajeva, koji izvozi na mnoga europska i međunarodna tržišta.

Almdudler je kultno austrijsko biljno bezalkoholno piće, sa snažnom prodajom u Njemačkoj, Švicarskoj i šire.

Stiegl i Ottakringer dva su najveća austrijska izvoznika piva, poznati po svojim tradicionalnim metodama proizvodnje piva i vrhunskom pozicioniranju.

Vinarije iz regija Wachau i Burgenland nude vrhunska vina, posebno Grüner Veltliner i Blaufränkisch, koji se uvelike izvoze, osobito u Njemačku, SAD i Kinu.

Kada je riječ o mliječnim proizvodima i slasticama treba spomenuti Berglandmilch, najveću austrijsku mljekarsku zadrugu, koja izvozi prvoklasne proizvode od mlijeka, sireva i jogurta diljem Europe.

Manner ne treba posebno predstavljati jer je riječ o proizvođaču koji je i na hrvatskom tržištu čuven po svojim napolitankama.

Milka (Mondelēz International), iako je u vlasništvu američke tvrtke, Milkina proizvodnja u Austriji (Bludenz) ostaje ključno izvozno središte za čokoladu.

U području organske hrane izdvaja se Sonnentor, lider u organskim čajevima, bilju i začinima, koji izvozi u više od 50 zemalja, a tu je i Zotter Schokolade – vrhunski, organski i fair-trade brend čokolade s jakim globalnim sljedbenicima, posebno u Aziji i SAD-u.

AKTIVNOSTI U HRVATSKOJ
Ured Advantage Austria u Zagrebu u protekloj je godini organizirao niz događanja koji su imali za cilj povezivanje poslovnih subjekata iz Austrije i Hrvatske kako bi se ostvarili kontakti i realizirale suradnje. “Naš ured nudi austrijskim poduzećima prilagođeno individualno savjetovanje, posebno u području ulaska na tržište i podrške pri pronalasku odgovarajućih ciljnih skupina, kupaca i distributera u Hrvatskoj. Također, pokrivamo teme iz područja prava i carine u okviru našeg djelovanja. No, nismo zaduženi samo za austrijska poduzeća koja tek planiraju ulazak na hrvatsko tržište, već i za ona koja su već prisutna na tržištu, ali nam se obraćaju s raznim pitanjima”, rekli su nam u svom odgovoru iz zagrebačkog ureda.

Postoji značajan potencijal za povećanje i plasman hrvatskih prehrambenih proizvoda u Austriji

Pritom dodaju kako je važan aspekt njihovog rada i organizacija različitih formata događanja kao što su gospodarski susreti, webinari i networking događaji, pri čemu uvijek nastoje obuhvatiti teme koje bi mogle biti zanimljive hrvatskoj ciljnoj skupini kojoj se austrijska poduzeća žele predstaviti. “U području prehrambene industrije i robe široke potrošnje redovito organiziramo događanja na razne teme. Tako smo u lipnju 2024. po prvi put pripremili gospodarsku misiju pod nazivom ‘Austrian Wine meets Croatia’, na kojoj se 14 austrijskih vinarija predstavilo hrvatskoj stručnoj publici, posebno iz HoReCa sektora i distributerima”, navode iz Advantage Austria te dodaju kako je ovaj događaj bio izuzetno uspješan pa ga organiziraju i ove godine: “Drugo izdanje događanja ‘Austrian Wine meets Croatia’ održat će se 27. veljače 2025. u hotelu Westin u Zagrebu, na kojem će se predstaviti 18 austrijskih vinarija iz četiri austrijske savezne pokrajine. Riječ je o isključivo B2B događanju, na koje pozivamo sva zainteresirana poduzeća da prisustvuju uz obaveznu prethodnu prijavu.”

Pored toga, u području hrane i pića prošle su godine organizirali i događanje pod nazivom “Organic Croatia”, na kojem su se austrijski proizvođači ekoloških prehrambenih proizvoda predstavili hrvatskim maloprodajnim lancima. “Važno je naglasiti da osim ovog sektora pokrivamo i mnoge druge gospodarske grane, a veliki fokus stavljamo i na obrazovanje, posebno na dualno obrazovanje. Sva naša događanja dostupna su na našoj internetskoj stranici. Želimo i spomenuti da na našim networking događajima posebno predstavljamo gostima austrijske proizvode iz sektora hrane i pića. Također, povezujemo austrijska prehrambena poduzeća s proizvođačima u Hrvatskoj, budući da i ovdje uvijek postoji potreba za takvom suradnjom”, ističu iz zagrebačkog ureda Advantage Austria.

ROBNA RAZMJENA
Od Centra za internacionalizaciju poslovanja Hrvatske gospodarske komore (HGK) zatražili smo podatke i komentar kako bismo vidjeli i potencijale koje hrvatski proizvodi imaju na tržištu Austrije. U svom osvrtu iz HGK ističu kako je Austrija tradicionalno jedno od važnijih tržišta za hrvatske gospodarstvenike te da gospodarska suradnja između Republike Hrvatske i Republike Austrije u posljednje četiri godine (nakon pandemije COVID 19, koja je 2020. godine uzrokovala manji pad u bilateralnoj razmjeni) bilježi pozitivan trend s rastom ukupne robne razmjene. Pritom se Austrija redovito pozicionira među najvažnijim gospodarskim partnerima Hrvatske, zauzimajući visoko mjesto i u izvozu i uvozu. Prema podacima za 2023. godinu, Austrija se nalazi na šestom mjestu naših najznačajnijih vanjskotrgovinskih partnera s ukupnom robnom razmjenom od 3,5 milijarde eura. U spomenutoj je godini Hrvatska u Austriju izvezla robe u vrijednosti 1,3 milijarde eura, a istovremeno je uvoz iznosio 2,2 milijarde eura. Prema preliminarnim podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), u prvih 10 mjeseci 2024. u usporedbi za istim razdobljem 2023. Hrvatska bilježi lagani pad izvoza od 3,7 posto uz istodobni rast uvoza iz Austrije od 2,2 posto.

Robna razmjena između dvije zemlje fokusira se na proizvode visoke dodane vrijednosti. Najvažniji izvozni proizvodi Hrvatske su izolirana žica, tračnički teretni vagoni, električni otpornici te električni transformatori i dijelovi za letjelice. Istovremeno, Hrvatska iz Austrije najviše uvozi kože za preradu, farmaceutske pripravke (lijekove), drvo i električne otpornike.

Iz Centra za internacionalizaciju poslovanja HGK ističu kako austrijska greenfield i brownfield ulaganja u Hrvatsku značajno pridonose rastu izvoza, osobito u industrijskim sektorima visoke dodane vrijednosti. Austrija je od 1993. do kraja trećeg kvartala 2024. sveukupno uložila u Hrvatsku 6,7 milijardi eura te ima status druge najznačajnije zemlje ulagača u RH. Najveća austrijska ulaganja su u hrvatski financijsko-bankarski sektor, telekomunikacije, zatim u proizvodnju sanitarne keramike, betonskih i gipsanih proizvoda, u osiguravajući sektor te trgovinu.

PREHRAMBENI PROIZVODI
Prema podacima iz 2023., Hrvatska najviše izvozi u Austriju kukuruz, pripremljene ili konzervirane proizvode od mesa, ulje od repice ili gorušice, kruh, peciva, kolače, kekse i ostale pekarske proizvode, bezalkoholna pića, ulje od suncokreta, šafranike ili pamuka, soju, svježu ili rashlađenu ribu i pšenicu. Istovremeno, iz Austrije u Hrvatsku uvozimo najviše čokoladu i ostale prehrambene proizvode s kakaom, vodu, uključujući mineralne vode i gazirane vode, uljane pogače i ostale krute ostatke, koncentrate bjelančevina i teksturirane bjelančevinaste tvari, zatim kruh, kolače, kekse i ostale pekarske proizvode te svinjsko meso, svježe, rashlađeno ili smrznuto.

“Postoji značajan potencijal za povećanje i plasman hrvatskih prehrambenih proizvoda u Austriji, a jedan od najznačajnijih iskoraka u tom području napravili su Belje plasmanom ABC sira i mesnih prerađevina i ulaskom na police austrijskih trgovina, kao i suradnja Atlantic Grupe i Podravke u osiguravanju pristupa distributivnima lancima u Austriji, odnosno SAD-u”, navode iz HGK.

Također ističu da austrijski potrošači obično izražavaju sklonost visokokvalitetnoj, regionalno i održivo proizvedenoj hrani, ali kada je riječ o stvarnim obrascima kupnje, čini se da je cijena jedan od glavnih čimbenika kupnje za većinu stanovništva. Što se tiče ponude hrvatskih proizvoda potencijalno konkurentnih na austrijskom tržištu, u HGK su mišljenja da postoji značajan prostor za plasman ribe i morskih proizvoda. “Potrošnja ribe u Austriji raste jer potrošači riblje proizvode povezuju s modernom zdravom prehranom, zatim orašasti plodovi kao što su orasi i lješnjaci, zatim vino jer Austrija tradicionalno ima visok udio potrošnje domaćeg vina, no postoji prostor za nove brendove. Austrijski potrošački trendovi stvaraju dobre tržišne prilike za organske, zdrave, dijetalne, praktične i održivo proizvedene prehrambene proizvode”, poručuju iz naše Komore.

JAČANJE SURADNJE
Hrvatska i Austrija usmjerene su na intenzivnu gospodarsku suradnju, a u HGK ističu kako svojim aktivnostima pomažu jačanje i produbljivanje tih odnosa kroz strateške inicijative. “Kroz niz aktivnosti, HGK doprinosi jačanju veza između gospodarstava dviju zemalja, olakšava ulazak hrvatskih tvrtki na austrijsko tržište i osnažuje bilateralnu gospodarsku razmjenu. Jedan od ključnih koraka bio je otvaranje predstavništva HGK u Beču 2022. godine, čime je osigurana potpora hrvatskim gospodarstvenicima direktno na tržištu”, navode iz HGK te dodaju kako redovito organiziraju događanja poput Austrijsko-hrvatskog gospodarskog foruma u Beču 2023. godine, na kojem je sudjelovalo više od 150 sudionika, uključujući tvrtke iz ICT sektora, graditeljstva i prehrambene industrije.

Austrija se nalazi na šestom mjestu naših najznačajnijih vanjskotrgovinskih partnera s ukupnom robnom razmjenom od 3,5 milijarde eura

Osim toga, dodaju kako značajan doprinos jačanju gospodarske suradnje dviju zemalja HGK daje i kroz organizaciju nastupa na sajmovima, ciljanih edukacija, odlaznih delegacija i poslovnih razgovora, poput recentnih, već tradicionalnih 10. poslovnih susreta hrvatskih i austrijskih metaloprerađivača, održanih u Zagrebu 4. prosinca prošle godine. Na ovom događaju, organiziranom u suradnji s Advantage Austria Zagreb i Enterprise Europe Network Hrvatska, sudjelovalo je devet austrijskih i 32 hrvatske tvrtke, a održano je više od 130 poslovnih razgovora.

Nema nikakve dvojbe kako su ovakva događanja ispravan put za jačanje međusobne suradnje, a u tom smjeru vidimo i našu poziciju kao medija koji će nastaviti davati prostor ovakvim temama jer smatramo kako su potencijali suradnje veliki i da mogu donijeti samo dobre rezultate.

Made in Austria – Izjave

Julius Meinl – Amila Čović, Marketing & Retail Manager, Julius Meinl Bonfanti Hrvatska
Kompanija Julius Meinl bavi se preradom i prodajom kave i čaja već više od 160 godina. Osnovana je 1862. godine u Beču, kao prva profesionalna pržionica kave u Europi i jedna od prvih u svijetu. Fokusiramo se na pružanje najbolje usluge kupcima i inzistiramo na održivosti u svim aspektima našeg lanca opskrbe. U portfelju kompanije je široka paleta kave u zrnu i mljevene kave te bogat izbor premium i organskih čajeva. S više od 20 različitih mješavina kave, od 100% Robuste do najfinijih Arabica iz raznih dijelova svijeta, tvrtka se može prilagoditi zahtjevima svakog tržišta.

Julius Meinl ujedno je i globalni ambasador kulture bečkih kavana koja je priznata kao nematerijalna UNESCO-va baština. Osim po dugoj tradiciji, naši kupci prepoznaju nas i po inovacijama u svijetu kave. Tako smo na tržište Hrvatske prvi donijeli dvostruko certificiranu kavu u zrnu za ugostitelje, a kava koja je ujedno Bio i Fairtrade predstavlja naš fokus u budućnosti. Na hrvatskom tržištu smo prisutni već više od 20 godina u HoReCa kanalu te šest godina u retailu. Svako tržište ima svoje specifičnosti, pa tako i hrvatsko, a mi se trudimo da naš portfelj prati trendove i odgovara njihovim potrebama. Ponosni smo na to što je Julius Meinl najprodavanija kava po vrijednosti u HoReCa kanalu u Hrvatskoj*. Kupci nam vjeruju, a potrošači vole okus Julius Meinl kave. Također, Julius Meinl je velikim zalaganjem djelatnika postao najprepoznatljiviji brend kave u Hrvatskoj u HoReCa sektoru.** S obzirom na to da smo globalni promotori kulture bečkih kavana, kako po svijetu, tako i u Hrvatskoj, uspješnu suradnju imamo i s Veleposlanstvom Republike Austrije u Hrvatskoj i s njihovim Trgovinskim odjelom Advantage Austria u Zagrebu. (*Interconnection Consulting Coffee HoReCa Business 2023. i 2024.) (**Kantar Brand Tracking 2023.)

Josef Manner & Comp. AG – Vedran Runtić, Key Account Manager Croatia
Obiteljska tvrtka Josef Manner & Comp. AG, poznata najviše po napolitankama, prodaje svoje slastice u više od 50 zemalja diljem svijeta, a već 130 godina proizvodi ih isključivo u Austriji, izravno od zrna kakaa i bez hidrogenirane masti prema recepturi visoke kvalitete. Osim proslavljenih rozih Manner napolitanki, tvrtka proizvodi kuglice od ruma i kokosa brenda Casali, čokoladne banane Casali te Mozart kugle pod brendom Victor Schmidt. Iako svi naši brendovi bilježe veliki rast na hrvatskom tržištu u zadnjih nekoliko godina, najpoznatiji smo po našim rozim napolitankama koje je 1898. izumio osnivač tvrtke Josef Manner I.

Kvaliteta krajnjih proizvoda kao i sastojaka, odnosno kakao iz održivih izvora koji sami pržimo kako bismo dodatno kontrolirali njegovu kvalitetu, olakšava nam posao s prodajne strane jer znamo da prodajemo najkvalitetniji mogući proizvod. Trudimo se biti i dijelom zajednice u kojoj živimo te kroz društveno odgovorno djelovanje pomoći onima kojima je najpotrebnije. O tome svjedoče naše humanitarne kampanje u suradnji s udrugom Sve za Nju, Klinikom za dječje bolesti Zagreb te SOS Dječjim selom Hrvatska. S obzirom na iznimne odnose između Austrije i Hrvatske te tradicionalnu međusobnu orijentiranost, još uvijek postoji veliki potencijal za daljnji prodor austrijskih brendova u Hrvatsku. Institucije su nam od velike pomoći i zaslužne su za razvoj suradnje te prezentaciju austrijskih proizvoda u Hrvatskoj. Hrvatska i Austrija su zemlje partneri i kao predstavnici kompanije u Hrvatskoj sigurni smo da će ta suradnja u perspektivi biti i još intenzivnija.

Valentić – Mia Valentić, asistentica direktora
U našem portfelju austrijskih brendova posebno se ističu Mozart likeri i Schlumberger pjenušci, dva prestižna imena s dugogodišnjom tradicijom i vrhunskom kvalitetom. Mozart likeri, inspirirani genijem Wolfganga Amadeusa Mozarta, jedinstveni su po svojoj čokoladnoj bazi, pri čemu je alkohol tek suptilan dodatak prirodnim sastojcima. Liniju čini više varijanti, a svi sastojci – od najfinije čokolade do ostalih prirodnih komponenti – dolaze iz renomiranih svjetskih regija. Na hrvatskom tržištu ovi su likeri dostupni u trgovačkim lancima i specijaliziranim prodavaonicama, gdje ih kupci često biraju kao ekskluzivan poklon. Schlumberger, najstariji austrijski proizvođač pjenušavih vina, sinonim je za eleganciju i vrhunsku enološku stručnost. Njegovi se podrumi, smješteni u samom srcu Beča, prostiru kilometrima ispod grada, dok se pjenušci proizvode isključivo od pažljivo odabranog grožđa austrijskih vinorodnih regija, pod strogom kontrolom kvalitete i sa zaštićenom oznakom izvornosti.

U Hrvatskoj su dostupni u trgovačkim lancima, a izvrsnu suradnju ostvarili smo i s hotelskom grupacijom Liburnia Hotela, koja ih je uvrstila u ponudu svojih barova. Aktivno promoviramo austrijske proizvode kroz stručne prezentacije i sajmove te njegujemo dugogodišnje partnerske odnose s austrijskim dobavljačima. U stalnoj smo i konstruktivnoj suradnji s Austrijskim uredom za vanjsku trgovinu, čiji su nam stručnjaci uvijek na raspolaganju. Smatramo da bi dodatne promotivne aktivnosti, uz podršku gospodarskih komora Austrije i Hrvatske, mogle dodatno osnažiti prepoznatljivost ovih vrhunskih proizvoda među domaćim potrošačima, posebno kroz sajamska događanja i ciljane marketinške inicijative.

Najnovije objave

HNB blago revidirao prognoze gospodarskog rasta i inflacije za 2025. godinu

U odnosu na projekcije iz prosinca prošle godine, inflacija bi u prosjeku mogla iznositi 3,7 posto Hrvatska narodna banka (HNB) je u najnovijim makroekonomskim projekcijama...

izlog

Nova izvanredna berba Martin Albus vina 2024.

Martin Albus vina oduvijek poznata su po svojoj kvaliteti i pažnji prema detaljima, a ova berba nije iznimka S velikim zadovoljstvom objavljujemo novu izvanrednu berbu...