22.2 C
Zagreb
Srijeda, 23. travnja 2025., 19:51
U fokusuAktualnoMade in Italy: Hrvatska prepoznaje kvalitetu i tradiciju talijanskih proizvoda

Made in Italy: Hrvatska prepoznaje kvalitetu i tradiciju talijanskih proizvoda

Jačanje pozicije talijanskih brendova u Hrvatskoj ima velik potencijal, s obzirom na dugogodišnje snažne ekonomske i kulturne veze između dviju zemalja. Hrvatska prepoznaje kvalitetu i tradiciju talijanskih proizvoda, bilo da se radi o prehrambenim artiklima, modnim brendovima, industrijskoj opremi ili uslugama.

Italija i Hrvatska povezuju čvrste gospodarske veze, a sektor robe široke potrošnje (FMCG) jedno je od ključnih područja suradnje. Talijanski brendovi, poznati po kvaliteti, inovacijama i snažnom imidžu “Made in Italy”, već godinama zauzimaju značajno mjesto na hrvatskom tržištu. Od prehrambenih proizvoda i kozmetike do mode i kućanskih potrepština, talijanski FMCG sektor uspješno odgovara na potrebe kako domaćih, tako i potrošača na velikom broju svjetskih tržišta. No, kako se mijenjaju potrošačke navike i tržišni trendovi, to sa sobom nosi izazove, ali i prilike za talijanske proizvođače u Hrvatskoj. U ovom članku analiziramo trenutačnu poziciju talijanskih proizvoda na našem tržištu, ključne faktore uspjeha i perspektive buduće suradnje između dviju zemalja.

FMCG IMA VAŽNO MJESTO
Industrija robe široke potrošnje zauzima značajno mjesto u talijanskom gospodarstvu, posebno unutar prehrambenog sektora. Ako se gleda cijela FMCG proizvodnja i maloprodaja, pojedine tvrtke ostvarile su izvanredne rezultate. Tako je, primjerice, diskontni lanac Penny Market zabilježio promet od 1,62 milijarde eura u 2023. godini, proširivši svoju mrežu na 449 prodavaonica diljem Italije, ili tvrtka Ferrero, poznata po proizvodnji slatkiša, koja je ostvarila rast prihoda od 20,7 posto u istoj godini. Ovi podaci ukazuju na otpornost i prilagodljivost talijanske FMCG industrije u suočavanju s tržišnim izazovima. Iz Talijansko hrvatske gospodarske komore napominju da su talijanske vlasti uvele mjere za regulaciju cijena osnovnih životnih namirnica i proizvoda široke potrošnje kako bi građanima omogućili kupnju po povoljnijim uvjetima.

Renomirani talijanski brendovi već godinama zauzimaju značajno mjesto na hrvatskom tržištu

Prehrambena industrija u Italiji obuhvaća nekoliko visoko razvijenih segmenata. Proizvodnja tjestenine, primjerice, predstavlja ključni dio talijanske prehrambene tradicije i izvoza, a zemlja je poznata i po proizvodnji vina, s brojnim vinarijama koje doprinose nacionalnom i međunarodnom tržištu. U tom kontekstu treba istaknuti i sektor maslinovog ulja i sireva koji značajno doprinosi talijanskom gospodarstvu, s proizvodima koji su cijenjeni diljem svijeta. Poznata je činjenica da je talijanska kuhinja uvrštena i u UNESCO-v popis nematerijalne kulturne baštine. Važno je napomenuti da je talijansko gospodarstvo orijentirano prema tercijarnim djelatnostima, koje čine oko 70,9 posto ukupnog gospodarstva, dok industrija sudjeluje s 26,8 posto.

TRGOVINSKA RAZMJENA
Italija je posljednjih godina jedan od najvažnijih trgovinskih partnera Hrvatske. Ako se vratimo u 2021. godinu, vidimo da je ukupna trgovinska razmjena između Hrvatske i Italije iznosila blizu 6 milijardi eura, što predstavlja povećanje od više od 27 posto u odnosu na prethodnu godinu. U 2022. godini Italija je postala najveći trgovinski partner Hrvatske, što jasno pokazuje kolika je važnost ovog bilateralnog odnosa koji je dodatno potvrđen 2024. godine kada je vrijednost robne razmjene došla nadomak 9 milijardi eura. Osvrćući se na navedene trendove, Andrea Perkov, direktorica Talijansko hrvatske gospodarske komore, očekuje da će Italija i dalje biti među vodećim trgovinskim partnerima Hrvatske. “Što se tiče prehrambeno poljoprivrednih proizvoda, svakako se ističe izvoz žitarica, posebno kukuruza. Voće, povrće, ulje i vino su također na visokoj poziciji, dok su tjestenina, riža, proizvodi od rajčice i sirevi nezaobilazni. Kada pričamo o proizvodima široke potrošnje, jedan od većih udjela u izvoznom paketu prema Hrvatskoj su i proizvodi za osobnu njegu i higijenu te njegu i higijenu domova i poslovnih prostora”, navodi Perkov.

GLOBALNI DOSEG
Italija je jedna od vodećih svjetskih izvoznica, s raznolikim portfeljem proizvoda i snažnim trgovinskim vezama diljem svijeta. Prema podacima talijanskog statističkog ureda Istat, glavno izvozno tržište Italije je Njemačka, a odmah iza slijede Sjedinjene Američke Države na drugom mjestu.

Poznata je činjenica da je talijanska kuhinja uvrštena i u UNESCO-v popis nematerijalne kulturne baštine

Što se tiče glavnih izvoznih proizvoda, već je spomenuto da je Italija poznata po svojoj prehrambenoj industriji, posebno vinu, koje je jedan od najznačajnijih izvoznih artikala. Također, talijanska moda i luksuzna roba, uključujući odjeću i obuću, zauzimaju istaknuto mjesto u izvozu. Automobilska industrija, s markama poput Ferrarija i Fiata, također značajno doprinosi talijanskom izvozu. Osim toga, farmaceutski proizvodi čine značajan dio izvoza te ne treba zaboraviti da je Italija najveći proizvođač farmaceutskih proizvoda u Europi i da predstavlja 2,8 posto globalne farmaceutske prodaje. Direktorica Talijansko hrvatske gospodarske komore ističe kako upravo ovi podaci ukazuju na raznolikost talijanskog izvoza i snažne trgovinske odnose s ključnim globalnim partnerima.

Kada je riječ o mogućnostima jačeg pozicioniranja talijanskih brendova u Hrvatskoj, ona poručuje: “Jačanje pozicije talijanskih brendova u Hrvatskoj ima velik potencijal, s obzirom na dugogodišnje snažne ekonomske i kulturne veze između dviju zemalja. Hrvatska prepoznaje kvalitetu i tradiciju talijanskih proizvoda, bilo da se radi o prehrambenim artiklima, modnim brendovima, industrijskoj opremi ili uslugama. Uz kontinuiranu podršku institucija poput Talijansko hrvatske gospodarske komore, Instituta za vanjsku trgovinu i Veleposlanstva, talijanski brendovi mogu dodatno ojačati svoju prisutnost u Hrvatskoj kroz ciljane poslovne inicijative, promociju i povezivanje s lokalnim partnerima. Ključ uspjeha leži u održavanju jakih bilateralnih odnosa i korištenju postojeće naklonjenosti hrvatskog tržišta prema talijanskim proizvodima.”

GOSPODARSKA DIPLOMACIJA
Andrea Perkov smatra kako upravo gospodarska diplomacija igra presudnu ulogu u jačanju poslovnih veza između Italije i Hrvatske jer ne samo da olakšava trgovinsku razmjenu i investicije, već omogućuje i bolju vidljivost talijanskih tvrtki na hrvatskom tržištu. “Talijansko hrvatska gospodarska komora u Hrvatskoj djeluje kao most između talijanskih i hrvatskih poduzetnika, osiguravajući institucionalnu podršku i stvaranje povoljnih uvjeta za poslovanje. Posebno volimo istaknuti konkretne inicijative poput organizacija konferencija, sajmova, okruglih stolova, B2B sastanaka, informacijskih i edukativnih seminara te izravne asistencije talijanskim tvrtkama”, istaknula je Perkov.

Talijanski brendovi mogu dodatno ojačati svoju prisutnost u Hrvatskoj kroz ciljane poslovne inicijative, promociju i povezivanje s lokalnim partnerima

Prema njenim riječima, sinergija između Veleposlanstva Italije u Zagrebu i Talijansko hrvatske gospodarske komore ključna je za uspješnu gospodarsku diplomaciju između dviju zemalja. “Veleposlanstvo osigurava političku i institucionalnu podršku, dok Talijansko hrvatska gospodarska komora pruža operativne i logističke mehanizme za jačanje poslovnih odnosa. Ova koordinirana aktivnost omogućuje talijanskim tvrtkama siguran i učinkovit ulazak na hrvatsko tržište, što doprinosi rastu”, naglasila je Andrea Perkov.

VELIKI INVESTITOR
Italija je veliko i blisko tržište koje pruža brojne prilike hrvatskim izvoznicima, a o tim potencijalima više nam je rekla Anita Stipić iz Centra za internacionalizaciju poslovanja Hrvatske gospodarske komore (HGK).

Ona je naglasila kako je Italija jedan od najvažnijih trgovinskih partnera Hrvatske. Zadnji u cijelosti obrađeni podaci pokazuju da je u 2023. godini Italija bila prvi vanjskotrgovinski partner Hrvatske, s udjelom od 13,63 posto u ukupnoj robnoj razmjeni. Pritom je Italija bila prva po uvozu u Hrvatsku (14,46%) i druga po izvozu iz Hrvatske (12,21%), odmah nakon Njemačke. Prema preliminarnim podacima za prvih 11 mjeseci 2024., Njemačka je preuzela prvo mjesto u ukupnoj robnoj razmjeni s Republikom Hrvatskom, dok je Italija pala na drugo mjesto, ali s malom razlikom.

“Osim same robne razmjene, Italija je i jedan od ključnih investitora u hrvatsko gospodarstvo te značajan partner u turizmu, energetici i industriji, čime dodatno učvršćuje svoju ulogu u hrvatskoj ekonomiji. Od 1993. do kraja trećeg kvartala 2024. godine talijanski su investitori u Hrvatsku uložili 3,7 milijardi eura. Od toga su u 2022. uložili 325,2 milijuna eura, a u 2023. bilježimo smanjenje na 67,4 milijuna eura. Italija je smještena na visokom petom mjestu najznačajnijih inozemnih investitora”, naglasila je Stipić dodajući kako HGK radi na privlačenju novih talijanskih investicija, posebice u sektore financija, trgovine i nekretnina.

SUFICIT U USLUGAMA
Trendovi gospodarske suradnje u posljednjih pet godina pokazuju stalni rast trgovinske razmjene između Hrvatske i Italije, uz povremene fluktuacije. Ukupna robna razmjena između Hrvatske i Italije u 2023. iznosila je 8,5 milijardi eura, odnosno 13,6 posto ukupne vanjskotrgovinske razmjene Hrvatske.

Glavno izvozno tržište Italije je Njemačka, a odmah iza slijede Sjedinjene Američke Države na drugom mjestu

Glavni izvozni proizvodi iz Hrvatske u Italiju u 2023. godini bili su:

  • Kukuruz,
  • Ogrjevno drvo u obliku oblica, cjepanica, pruća, snopova ili sličnih oblika,
  • Drvo obrađeno po dužini piljenjem ili glodanjem,
  • Pšenica i suražica,
  • Hula-hop čarape.

S druge strane, glavni uvozni proizvodi iz Italije u Hrvatsku u 2023. godini bili su:

  • Naftna ulja i ulja dobivena od bitumenskih minerala,
  • Hula-hop čarape, pletene ili kukičane,
  • Toplo valjani plosnati proizvodi od željeza ili nelegiranog čelika,
  • Šipke od željeza ili nelegiranog čelika,
  • Pripravci za prehranu životinja.

Osim toga, Republika Hrvatska bilježi suficit u razmjeni usluga s Italijom. Tako je naša zemlja po tom osnovu u 2022. uprihodila 1,3 milijarde eura, a u 2023. godini 1,4 milijarde eura. To bi se moglo premašiti s obzirom na kretanje u prva tri kvartala 2024. kada su prihodi od izvoza usluga u Italiju iznosili 1,3 milijarde eura. S druge strane, rashodi su nam u 2022. iznosili 198,3 milijuna eura, u 2023. su bili 226,7 milijuna eura, a u prva tri kvartala 2024. iznose 188,9 milijuna eura.

POTENCIJALI ZA SURADNJU
Italija je jedan od ključnih dobavljača poljoprivredno-prehrambenih proizvoda za hrvatsko tržište. U 2023. godini u Hrvatsku je iz Italije uvezen širok spektar prehrambenih proizvoda, pri čemu dominiraju pripravci za prehranu životinja, pekarski proizvodi, kava, sirevi i meso. “Talijanska prehrambena industrija ima snažan utjecaj na hrvatsko tržište, a prepoznatljivost talijanskih brendova osigurava njihovu stabilnu potražnju”, konstatira Anita Stipić iz HGK.

Pritom dodaje kako Hrvatska ima stabilnu i raznoliku robnu razmjenu prehrambenih proizvoda s Italijom, koja obuhvaća žitarice, ribu, meso i prerađene prehrambene proizvode. Ujedno, Italija je važan kupac hrvatskih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, a dugoročni trendovi pokazuju kontinuiranu potražnju, posebno u segmentu žitarica, ribe i mesa. “Daljnje jačanje suradnje u ovom sektoru može se ostvariti kroz unaprjeđenje izvozne logistike, povećanje proizvodnih kapaciteta te usklađivanje s talijanskim prehrambenim standardima i trendovima potražnje”, ističe Stipić.

Od 1993. do kraja trećeg kvartala 2024. godine talijanski su investitori u Hrvatsku uložili 3,7 milijardi eura

Ona pritom dodaje kako Hrvatska gospodarska komora provodi niz aktivnosti kako bi potaknula gospodarsku suradnju između Hrvatske i Italije kroz organizaciju gospodarskih foruma i izaslanstava, povezivanje i organizacija poslovnih (B2B) razgovora i druge aktivnosti, a u svibnju ove godine planiraju i Hrvatsko-talijanski gospodarski forum u Zagrebu. “Hrvatsko-talijanski gospodarski odnosi su snažni i stabilni. Italija je jedan od najvažnijih trgovinskih partnera Hrvatske. Trgovinska razmjena stalno raste, a sektori poput energetike, poljoprivrede, prehrambene industrije i metaloprerađivačke industrije imaju najviše potencijala za daljnji razvoj suradnje”, naglasila je Stipić te dodala kako HGK nastavlja podupirati poslovnu suradnju dviju zemalja kroz gospodarske forume, EU projekte i podršku investitorima, dok će konačni podaci za 2024. godinu pokazati najnovije trendove u robnoj razmjeni između Italije i Hrvatske.

Najnovije objave

Povjerenje, publicitet, bunt i odgovorno oglašavanje pod reflektorima Dana komunikacija

U vremenu kada emocije prodaju bolje nego ikad, a vrijednosti se mjere algoritmima, veliki festival kreativnosti, digitala i komunikacija otvara teme koje oblikuju odnos...

izlog

Silvanac Zeleni – Kad terroir i elegancija govore istim jezikom

Izraz regije, znanja i preciznosti - vino s karakterom i stilom U vremenu kada tržište vina sve više nagrađuje autentičnost, prepoznatljiv sortni karakter i regionalnu...