Ove godine na sirovinskom području Hrvatskih duhana u Podravini s ukupnih proizvodnih površina od 4.181 hektara očekivao se urod od oko 10.000 tona duhana, ali zbog iznimno nepovoljnih vremenskih prilika koje su pratile tu proizvodnju, urod će biti manji od 10 do 12 posto, a završetak berbi duhana očekuje se sredinom sljedećeg mjeseca.
To je, uz ostalo, istaknuto u Virovitici na prošlotjednom tradicionalnom 11. po redu Danu duhanskih polja, koji je osim proizvođača duhana iz Podravine i Slavonije okupio domaće i strane predstavnike agronomske znanosti i struke, piše Virovitički list.
Domaćim i stranim kupcima duhana iz 12 zemalja – Poljske, Mađarske, Italije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Austrije, Belgije, Bugarske, Njemačke, Indonezije, Švicarske i Makedonije – obratio se predsjednik Uprave Hrvatskih duhana Mirko Boić, podsjetivši kako je do smanjenja ovogodišnjih proizvodnih površina pod duhanom došlo stoga što su dvije velike plantaže odustale od daljnje proizvodnje i što nije ugovarana proizvodnja s onim proizvođačima koji su imali loše proizvodne i financijske rezultate.
Međutim, dogodilo se da su veći proizvođači povećali svoje proizvodne površine i kapacitete za sušenje duhana jer u tome vide ekonomski interes, ali istodobno je zabrinjavajuće što manji proizvođači ne povećavaju svoju proizvodnju.
Proizvođači duhana su ove godine napravili sve agrotehničke mjere na visokoj tehnološkoj razini unatoč klimatskim nepogodama koje su pratile tu proizvodnju, a u kojoj je vegetacija duhana kasnila 10 do 14 dana. U očekivanju povoljnih vremenskih prilika u jesen taj će zaostatak biti nadoknađen do završetka berbi sredinom listopada.
Do sada je obrano oko 35 posto ovogodišnjeg uroda duhana, a u tijeku je i njegov otkup, koji će za duhan tipa virginija završiti krajem studenoga, a za duhan tipa burlev sredinom prosinca.
Govoreći o sortimentu duhana u ovogodišnjoj proizvodnji, Boić je istaknuo kako je došlo do očitih razlika među sortama DH 27 i DH 17 po uzrastu, razvijenosti lista i stupnju zrelosti, te kako je na sirovinskom području Podravine sorta DH 17 u tehnološkom pogledu stabilna i dobra, a na težim tlima u jednom dijelu sirovinskog područja Slavonije prednost ima sorta DH 27.
Hrvatski Duhani izvoze na sve kontinente
Govoreći o budućnosti proizvodnje duhana predsjednik Uprave Hrvatskih duhana istaknuo je kako su riješene sve dvojbe i nepoznanice 0 potporama donošenjem novog Zakona o potporama u poljoprivredi, jer se sada znaju iznosi poticaja za duhan u ovoj i sljedeće dvije godine, odnosno do ulaska Hrvatske u EU.
“Što se tiče nas organizatora proizvodnje, mi ćemo se ponašati tržišno i duhan otkupljivati i plaćati razmjerno cijeni koju postižemo na domaćem i svjetskom tržištu i tako će biti i u 2010. godini”, rekao je Boić.
Naš vlasnik ADRIS grupa i Hrvatski duhani, kao organizator proizvodnje, uložila je velika sredstva za opstanak i širenje proizvodnje duhana kod obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava putem povoljnih kreditnih sredstava, a značajna sredstva su investirana i od opremu za obradu duhana, koja danas sa svojom tehnologijom i znanjem naših agronoma može zadovoljiti i najprofinjenije zahtjeve inozemnih kupaca, dodao je.
“Stoga se nadamo da će u sljedećem razdoblju kapaciteti za obradu duhana u Virovitici postati poslovni i proizvodni centar šire regije, jer će našim ulaskom u EU mnoge barijere biti prevladane. Hrvatski duhan sada prvi put završava u tvornicama cigareta u Australiji i Novom Zelandu, te ga praktično prodajemo na svim kontinentima.”
On je naglasio kako je po obimu proizvodnje duhana Hrvatska peta ili šesta u Europi te da zauzima oko pet posto europske proizvodnje duhana, a takav udio nema niti jedna druga naša proizvodnja.
Iz godine u godinu postižemo sve bolje rezultate jer zadržavamo istu razinu proizvodnje. Proizvodne površine nisu manje, a jedino što se smanjilo je broj proizvođača, istaknuo je predsjednik Uprave Hrvatskih duhana, dodajući kako će za opstanak te proizvodnje u sljedećem razdoblju biti nužna stalna briga o održivosti visoke kvalitete duhana, povećanju prinosa sa sadašnjih 2.300 kg na prosječno 2.500 kg po hektaru, primjeni svjetskih standarda u zaštiti okoliša i mjera GAP-a te smanjenu troškova proizvodnje i troškova radne snage.
Da bi smanjili troškove sušenja duhana, Hrvatski duhan priprema pilot-projekt zamjene skupih fosilnih goriva u sušnicama biomasom.
Država je odredila da će poticati proizvodnju duhana, lokalne vlasti su svjesne važnosti te proizvodnje, vlasnik je uložio i ulaže značajna sredstva u širenje i njezin opstanak, imamo vlastitu znanstvenu grupu, vlastiti sortiment, dio smo suvremene cigaretne industrije u okviru Adris grupe, imamo znanje naših proizvođača i budućnost proizvodnje duhana nije upitna ako napravimo zaokrete u smanjenju troškova proizvodnje, poručio je Boić.