VijestiZemljaKonzum i Sindikat trgovine potpisali novi Kolektivni ugovor

Konzum i Sindikat trgovine potpisali novi Kolektivni ugovor

U paketu vrijednom 25 milijuna eura Konzum osigurao bolje materijalne uvjete za svoje radnike, među ostalim veće plaće i božićnice

Konzum i Sindikat trgovine Hrvatske potpisali su novi Kolektivni ugovor koji stupa na snagu 1. siječnja 2026. godine, a kojim se osigurava novi rast plaća, veća božićnica te transparentniji model obračuna plaće za radnike u maloprodaji, logistici i online poslovanju. Ukupna vrijednost ovog paketa iznosi 25 milijuna eura, što se nadovezuje na sličan iznos uložen u povećanja primanja radnika tijekom prošle godine i potvrđuje kontinuitet ulaganja u zaposlenike Konzuma, objavljeno je iz kompanije.

Novim Kolektivnim ugovorom od siječnja 2026. rastu osnovne plaće radnih mjesta u operacijama za dodatnih 100 eura bruto. To je već treće povećanje plaća u Konzumu u razdoblju od samo 12 mjeseci, nakon ranijih povećanja 1. siječnja i 1. svibnja 2025. godine.

Dodatno, od 2026. godine minuli rad prestaje biti zaseban dodatak i postaje dio osnovne plaće. Time se svi dodaci – za rad nedjeljom, noću, blagdanom, prekovremeni rad i ostalo – obračunavaju na višu osnovicu, što dugoročno doprinosi rastu ukupnih primanja zaposlenika i čini sustav obračuna plaće jednostavnijim i transparentnijim.

Božićnica se povećava s 230 na 360 eura i to već za ovu godinu, dok radnici u Konzumu mogu i dalje računati na ostala materijalna prava, poput uskrsnice u iznosu od 120 eura, regresa od 230 eura, dara za dijete od 120 eura, naknade za topli obrok od 100 eura, jubilarnih nagrada te solidarne pomoći i potpore.

Komentirajući potpisivanje, predsjednik Uprave Konzuma Zoran Mitreski istaknuo je kako je treći rast plaća u samo 12 mjeseci jasan znak da kompanija kontinuirano radi na poboljšanju materijalnih prava radnika.

“Ovim Kolektivnim ugovorom jasno potvrđujemo da su zaposlenici u središtu našeg poslovanja. Tri povećanja plaća u godinu dana, veća božićnica i transparentniji obračun plaće snažna su poruka da u Konzumu ozbiljno ulažemo u svoje zaposlenike i želimo da rast kompanije prati i rast njihovih primanja. Novo ulaganje od 25 milijuna eura godišnje velik je iskorak za Konzum, ali nužan kako bismo zadržali i nagradili ljude koji svaki dan nose naše poslovanje”, istaknuo je Mitreski.

Zlatica Štulić, predsjednica Sindikata trgovine Hrvatske, naglasila je kako socijalni dijalog nije formalnost, a potpisani kolektivni ugovor je mehanizam promjene na bolje za radnike Konzuma. “Kroz kolektivno pregovaranje uspjeli smo osigurati rast plaća i veću božićnicu, kao i druga materijalna i nematerijalna prava. Snažan sindikat i poslodavac spreman za dijalog predstavljaju standard koji želimo graditi u cijelom sektoru trgovine”, dodala je Štulić.

Podjela novih božićnica za sve radnike u Konzumu počinje već od sutra, 10. prosinca.

Kliknite za najnovije vijesti, analize i istraživanja u vašem sandučiću!

jatrgovac.hr
jatrgovac.hrhttp://www.jatrgovac.hr
Portal Ja TRGOVAC vodeća je online platforma za retail i FMCG industriju u Hrvatskoj te ključni izvor informacija za donositelje odluka. Kroz aktualne vijesti, ekskluzivne tržišne analize, trendove i novitete s tržišta, Ja TRGOVAC oblikuje industrijski dijalog i povezuje trgovce, proizvođače i distributere, pružajući im relevantne uvide za donošenje poslovnih odluka.

Najnovije objave

U Hrvatskom saboru predstavljena Strategija biogospodarstva Republike Hrvatske do 2035. godine

Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Tugomir Majdak u Hrvatskom saboru predstavio Strategiju biogospodarstva Republike Hrvatske do 2035. godine, prvog nacionalnog strateškog...

izlog

Biti prvi je uvijek DOBRO

Od svog lansiranja 2016. godine, brend DOBRO gradi svoju priču korak po korak, kroz dosljednu kvalitetu, pažljivo birane sirovine i povjerenje koje svakodnevno dobiva...