Kada je riječ o vrsti promocija koje se koriste u katalozima i letcima trgovaca, izdvajaju se Basic promotion (fotografija i cijena proizvoda) s 50% udjela, što je 4% manje nego u prethodnom godišnjem periodu, dok je X%cheaper (vizualno naglašena stopa popusta) zauzela 41% udjela zabilježivši snažan rast od 13%.

U okviru analize kretanja u kategoriji “Bezalkoholna pića” pogledajmo koji su osnovni pokazatelji komunikacije predstavnika kategorije putem kataloga i letaka trgovaca. Parametri analize su broj promocija, kao pokazatelj kvantitete oglašavanja, te bruto oglasna vrijednost (GAV – Gross Advertising Value). Bruto oglasna vrijednost prikazuje kvalitetu oglašavanja, a čine ju osnovni parametri: pozicija u letku, veličina objave u cm2, format i bruto domet letka. Analiza se odnosi na MAT period travanj 2024. – ožujak 2025. vs. travanj 2023. – ožujak 2024.
UVID U KATEGORIJU
Voćni sokovi i napitci uvjerljivo su najzastupljenija vrsta bezalkoholnih pića prema oba promatrana parametra. Tako u broju promocija ova vrsta pića zauzima 44% udjela ili 3% više nego u godini prije. Daleko iza na drugom i trećem mjestu izjednačeni s 10% udjela slijede gazirana cola pića i gazirana pića (bez cole). Imali su i gotovo identičan trend, jedino su cole imale blago smanjenje od 1%, a ostala gazirana pića nisu imala promjenu u odnosu na lani. Ledeni čajevi ostvarili su 9%, energetski napitci 6%, dok su po 5% imali instant napitci i kava u limenci. Listu zaključuju izotonični napitci s 4% te gorka gazirana pića (tonik i sl.) i sirupi koji drže po 3%, dok su ostala negazirana pića zauzela 2% udjela.

Prema bruto oglasnoj vrijednosti voćni sokovi i napitci imali su 42% udjela ostvarivši pritom rast od 2% u odnosu na prethodnih 12 mjeseci. Isti takav rast imala su i drugoplasirana gazirana pića (bez cole) koja su zauzela 12%, dok su gazirana pića (cola) imala 11% u obje promatrane godine. Slijede energetski napitci sa 7%, ledeni čajevi i instant napitci drže po 6%, izotonični napitci, sirupi i kava u limenci imaju po 4% te gorka gazirana pića (tonik i sl.) te ostala negazirana pića po 2% udjela u GAV-u.

Kada je riječ o vrsti promocija koje se koriste u katalozima i letcima trgovaca, izdvajaju se Basic promotion (fotografija i cijena proizvoda) s 50% udjela, što je 4% manje nego u prethodnom godišnjem periodu, dok je X%cheaper (vizualno naglašena stopa popusta) zauzela 41% udjela zabilježivši snažan rast od 13%. Manje udjele zauzele su vrste promocije Sweepstake (nagradna igra) od 2%, dok su po 1% ostvarile Free Offer (gratis ponuda), New Item G (novo u ponudi), App (vrijedi uz mobilnu aplikaciju) te Bonus Pack (gratis proizvod ili količina). Ostale promocije su u GAV-u ostvarile 4% udjela.
VOĆNI SOKOVI
Prema broju ostvarenih promocija Vindija je vodeći proizvođač voćnih sokova i napitaka s 28% udjela, uz mali rast od 1%, dok je odmah iza Stanić Beverages s 25% udjela i nešto većih 2% rasta u zadnjih 12 mjeseci. Slijede Fructal s 9%, Maraska sa 7%, Jamnica plus s 4%, Rauch s 3% te Bony sokovi s 1%. Ostali proizvođači zauzeli su 11% u oba promatrana razdoblja, a privatna robna marka imala je isti udio uz smanjenje od 2% na godišnjoj razini.

Prema bruto oglasnoj vrijednosti Vindija ima veću prednost ispred pratnje s 23% udjela, što je 1% više u odnosu na godinu prije. Drugoplasirani Stanić Beverages je na 14%, što je napredak za 2%, dok je treći Fructal s 12% u oba godišnja razdoblja. Slijede Jamnica plus s 5%, Rauch s 4%, Maraska s 3% i Podravka s 2% udjela. Ostali proizvođači svoj su udio unaprijedili za 1% i sada drže 16%, dok je privatna robna marka pala za 3%, ali i dalje s 22% udjela u GAV-u igra vrlo važnu ulogu u ovom segmentu.

GAZIRANA PIĆA
Prvo ćemo pogledati vodeće proizvođače u segmentu gaziranih cola pića. Na vrhu je prema broju ostvarenih promocija Coca-Cola s 29% udjela zabilježivši 2% rasta, dok je 3% rasta ostvario drugoplasirani PepsiCo te je došao do 26%. Isto toliko rasla je i treća Jamnica plus koja sada ima 21%, a četvrta je Droga Kolinska sa 16% udjela i blagim padom od 1%. Ova četiri proizvođača dominiraju cijelim segmentom jer su ostali proizvođači zauzeli 5% udjela, a privatna robna marka preostalih 3%. S druge strane, ako gledamo bruto oglasnu vrijednost, Coca-Cola je odmakla na vrhu s 39% udjela u oba promatrana godišnja razdoblja. Ukupno 6% rasta imao je PepsiCo na drugom mjestu došavši do 27%, a potom slijede Droga Kolinska sa 16% (+2%) te Jamnica plus s 11% u oba godišnja perioda. Ostali proizvođači zauzeli su 2%, a privatna robna marka 4% udjela u GAV-u gaziranih cola pića.

Kod gaziranih pića (bez cole) vodeći proizvođač prema broju promocija je Coca-Cola s 18% udjela, uz 1% rasta, dok drugo mjesto s 14% udjela dijele PepsiCo (+2%) i Pipi Beverages (+1%). Dvoznamenkaste udjele još su ostvarili Vindija i Jamnica plus, oba proizvođača imaju po 11%, pri čemu je prvi imao minus od 2%, a drugi minus od 1%. Droga Kolinska je na 5%, Radenska na 4%, a ostali proizvođači na 15% (+2%), a privatna robna marka zauzela je 8% udjela u broju promocija. Prema drugom parametru, vodeća je Jamnica plus s 22% udjela u GAV-u u oba godišnja razdoblja, dok je Coca-Cola rasla za 8% i stigla blizu vrha s 21% udjela. PepsiCo je također imao pozitivan trend od 4% te sada ima 15%, a Pipi Beverages je na 13% uz negativan trend od 2%. Vrijedi još spomenuti udjele Schweppes Internationala od 6% te Radenske i Vindije koje drže po 3%. Ostali proizvođači ostvarili su 10% (-3%) udjela, jednako kao i privatna robna marka koja je pala za 6% u istom razdoblju.
