VijestiZemljaIndustrijska proizvodnja skočila 15. mjesec zaredom

Industrijska proizvodnja skočila 15. mjesec zaredom

Industrijska je proizvodnja u Hrvatskoj u travnju porasla za 4,9 posto na godišnjoj razini, što je već 15. mjesec zaredom kako raste, ali sporije nego mjesec dana prije.

preradivacka-inustrija-industrijska proizvodnja-midiDržavni zavod za statistiku (DZS) objavio je u ponedjeljak da je industrijska proizvodnja, prema kalendarski prilagođenim podacima, u travnju pala za 2,9 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na travanj prošle godine porasla za 4,9 posto. To je sporiji rast nego mjesec dana prije, kada je proizvodnja skočila 6,9 posto na godišnjoj razini, a to je i sporiji rast nego što se očekivalo.

Četiri makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjivali su u prosjeku da je u travnju industrijska proizvodnja porasla za 7,7 posto na godišnjoj razini. Njihove procjene rasta kretale su se u rasponu od 5 do 9,2 posto.

Rastom u travnju nastavljen je uspon industrije već 15. mjesec zaredom na godišnjoj razini, što nije zabilježeno još od 2007., dvije godine prije šestogodišnje recesije.

“Pozitivna kretanja u industrijskoj proizvodnji nastavljena su i u travnju, petnaesti mjesec za redom, iako nešto sporijom dinamikom u odnosu na mjesec ranije”, navode analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) u osvrtu na izvješće DZS-a.

Osim jačanja inozemne potražnje, na što ukazuje višegodišnji rast izvoza, pozitivno na industrijsku proizvodnju utječe i blagi oporavak domaće potražnje.

“I u nastavku godine, uz pretpostavku daljnjeg oporavka inozemne potražnje, očekujemo pozitivne godišnje stope rasta industrijske proizvodnje, koje bi trebale poduprijeti i pozitivnu stopu ukupnog realnog rasta BDP-a”, zaključuju analitičari RBA. (tportal.hr/Hina)

jatrgovac.hr
jatrgovac.hrhttp://www.jatrgovac.hr
Portal Ja TRGOVAC vodeća je online platforma za retail i FMCG industriju u Hrvatskoj te ključni izvor informacija za donositelje odluka. Kroz aktualne vijesti, ekskluzivne tržišne analize, trendove i novitete s tržišta, Ja TRGOVAC oblikuje industrijski dijalog i povezuje trgovce, proizvođače i distributere, pružajući im relevantne uvide za donošenje poslovnih odluka.

Najnovije objave

Barcaffè stekao status Superbrands Croatia

Barcaffè, jedan od vodećih regionalnih brendova kave, dobitnik je priznanja Superbrands Croatia 2026., koje se dodjeljuje istaknutim brendovima prepoznatima po kvaliteti, pouzdanosti, tržišnoj snazi...

izlog

Zatražite BESPLATNO preuzimanje CHEP plavih paleta!

Kliknite na collect.CHEP.com i saznajte više.