Ljetna njega – Zaštita od sunca i hidratacija za bezbrižno ljeto

Kao što sa sebe skidamo toplu i debelu odjeću koja ustupa mjesto laganijim komadima, tako i koži u toplom dijelu godine moramo priuštiti prozračnu njegu, ne samo kako bismo je zaštitili, već i kako bi ona zasjala u najvećoj mogućoj mjeri.

Svi šareno su odjeveni, lagani i prozračni
Mlako pivo, Coca-Cola, privjesci već predbračni
A pogledi se kriomice skupljaju u tamnom kutu
Neka djeca, novi ljudi ljube se na našem putu.
Ooo, ljeto nam se vratilo u grad.

Prošlo je gotovo 40 godina od kada su Animatori svojim bezvremenskim i zaraznim hitom slikovito, opipljivo i živo dočarali dolazak najtoplijeg dijela godine. Ono što je vrijedilo 1983., vrijedi i danas. Ljeto nam je doba godine kad smo po logici stvari opušteniji, veseliji, više izlazimo, družimo se. Kišobrane i nepropusne cipele zamjenjujemo kratkim suknjama i haljinama, ljetnim sandalama i šeširima, a to ujedno znači i da više pažnje moramo posvetiti njezi kože i kose kako bismo ih pripremili za nadolazeće vrele dane, ali i bezbrižno sunčanje i kupanje.

Stručnjaci upozoravaju kako veća izloženost naše kože suncu, soli, vjetru i visokim temperaturama u ljetnim danima dovodi do njezine isušenosti i dehidracije. Preko površinskog sloja kože gubimo vlagu iz dubljih slojeva, što uzrokuje nastanak prvih bora. Stoga je potrebno dobro pripremiti kožu lica na ono što slijedi i vratiti vlagu u potkožje do najdubljih slojeva (dermisa) određenim tretmanima, a ne se obeshrabriti i smatrati kako je nemoguće zablistati u vrućim ljetnim danima.

Ljetno, toplije i vlažnije vrijeme potiče naše žlijezde lojnice i na proizvodnju viška prirodnog ulja zvanog sebum koji u konačnici začepljuje pore, dovodi do ljepljivije, masne kože i akni. Veća izloženost kože UV zrakama povećava proizvodnju melanina koji ju štiti od oštećenja i čini ju tamnijom, ali istovremeno pretjerano izlaganje suncu dovodi do preuranjenog starenja kože. Neželjene posljedice ljetnih izlaganja sunčevoj svjetlosti mogu biti i svrbež, opekline i razni osipi. Međutim, sve ovo ne smije navesti na zaključak da je potrebno odustati od njege kože jer za svaku od navedenih prepreka postoji djelotvorno rješenje. Jednako kao što sa sebe skidamo toplu i debelu odjeću koja ustupa mjesto laganijim komadima, tako i koži u toplom dijelu godine moramo priuštiti prozračnu njegu, ne samo kako bismo je zaštitili već i kako bi ona zasjala u najvećoj mogućoj mjeri. Ljeto nam definitivno donosi svoje izazove kad je njega kože pitanju, a svakodnevni sjaj moguće je postići slijedeći redovnu dnevnu rutinu za besprijekoran izgled i odlične rezultate.

Prvi među najvažnijim koracima ljetne njege kože jest čišćenje od svih nečistoća nastalih kao posljedica topline. Stručnjaci za najbolje rezultate preporučuju prirodnija i nježna sredstva za čišćenje lica i tijela. Među prvim koracima često se spominje i piling kojim se uklanjaju mrtve rožnate stanice nakon kojeg je koža glatka i spremna za daljnje tretiranje. Uklanjanje mrtvih stanica kože, osim toga, osigurava i ravnomjernije tamnjenje. Važan korak koji ne treba preskakati jest dakle čišćenje, i to prije svega lica, jer preparati koje nanosimo nakon temeljitog čišćenja prodiru dublje u kožu i daju bolje rezultate.

Slijedi toniziranje kojem je cilj zatvoriti sve otvorene pore na koži nakon što je dobro očišćena kako bi se također spriječilo stvaranje akni i drugih neželjenih upalnih procesa. Najbolje rješenje su osvježavajući tonici s prirodnim sastojcima poput krastavca ili aloe vere koji mogu ujednačiti ton kože.

UNOS VODE
Čišćenje i toniranje odlična su svakodnevna podloga za još jedan ključni korak u ljetnoj njezi kože – hidrataciju. Nesmiljene vrućine oduzimaju vlagu koži stoga treba biti velikodušan pri nanošenju hidratantne kreme koja može održati odgovarajuću vlažnost tijekom cijelog dana. Važno je odabrati hidratantnu kremu koja odgovara svakom pojedinom tipu kože. Za normalan ili suhi tip kože prikladne su kreme, dok mješovitim ili masnim kožama bolje odgovara hidratantna krema na bazi gela.

Istovremeno, hidratizirati je potrebno i kožu tijela losionima i mlijekom za tijelo, a ne smije se pritom zaboraviti niti dovoljan unos vode za hidrataciju iznutra. Jače UV zračenje kojem smo ljeti neminovno izloženi može biti uzrokom pojačanog gubitka vode u cijelom organizmu, pa tako i u koži. Konzumacijom vode ne samo da kožu učvršćujemo i tonificiramo te pospješujemo obnovu stanica već je na prirodan način i čistimo, a sinergija preparata za hidrataciju i unos dovoljne količine vode osiguravaju da koža bude mekana, nježna, glatka i napeta, bez perutanja i tvrdih zadebljanja.

Ljeti posebno, ne može se to dovoljno naglasiti, pozornost treba posvetiti zaštiti od štetnih sunčevih zraka. Stručnjaci ističu kako je stoga tijekom ljeta važno nanositi dovoljno proizvoda za zaštitu na sva izložena područja i to svaki dan. Za dulje boravke na otvorenom, potrebno je proizvode za zaštitu od sunca nanijeti pola sata prije izlaganja suncu, a nakon toga ih treba nanositi barem svaka dva sata. Pri boravku na plaži, proizvod sa zaštitnim faktorom preporučljivo je nanijeti prilikom svakog izlaska iz mora.

Zbog pojačanog znojenja i boravka u vodi, preporučuje se korištenje vodootpornih proizvoda. No, iako su vodootporni, nakon sušenja ih je potrebno ponovno nanijeti kako ne bi došlo do pojave opeklina. Uvijek je dobro ostaviti i koži dio brige da nas zaštiti, ali je važno znati koji smo tip kože, kako ona reagira na sunce i koliko nas doista može zaštititi. Tip kože određuje naša genetika, a prepoznati ga možemo prema količini sebuma koji luči.

PREMA TIPU KOŽE
Normalna koža je dobro uravnotežena, zdravog sjaja i jedva vidljivih pora. Suha koža luči manje sebuma od normalne, može biti zategnuta, gruba i izgledati umorno. Za razliku od nje, masna koža pojačano proizvodi sebum, ima mastan sjaj i vidljive pore. Zadnji tip kože je mješovita koža, koja predstavlja mješavinu tipova kože. Na nekim područjima može biti masna, dok na drugim može biti izrazito suha.
Svaki od tih tipova zahtijeva odgovarajuću svakodnevnu njegu, ali i odgovarajuće proizvode za zaštitu od sunca. Za masnu kožu je potrebno birati proizvode koji ne začepljuju pore, dok su za suhu kožu odličan izbor hidratantne kreme sa zaštitnim faktorom jer sadrže sastojke koji ju vlaže.

Na izuzetnu važnost zaštite pri izlaganju sunčevim zrakama upozoravaju i u tvrtki Bolton. “Svjetski poznati i prepoznati su proizvodi za sunčanje brenda Collistar koji u svom asortimanu ima kreme lagane za kožu, a koje istovremeno nude visoku zaštitu od sunca. Uz zaštitu za lice i tijelo, Collistar proizvodi pružaju i hidrataciju te njegu prije, ali i nakon sunčanja”, poručuju iz Boltona.

U ljetnim mjesecima tijelo nam se neminovno i više znoji, a u Boltonu kao rješenje nude Borotalco dezodoranse i kreme za tuširanje. “Uz već dobro poznate linije dezodoransa Original i Invisible, posebno za ljetne mjesece izdvajamo liniju Active s tri mirisa: Citrus Fresh, Sea Salts i Mandarin&Neroli s inovativnom tehnologijom Odor-Converter. Riječ je o tehnologiji s mikrokapsulama koje se aktiviraju znojem i pokretom, oslobađaju dodatni miris u pravom trenutku, za kontinuiranu svježinu”, navode u Boltonu.

Uz dezodoranse, u ponudi imaju i nove kreme za tuširanje u 100% recikliranoj ambalaži koje dolaze u tri varijante: Original (citrus s bijelim cvijećem na puderastoj podlozi), Relaxing (lavanda i cvijet irisa) te Moisturizing (vanilija i zob), a za kraj savjetuju kako je ljeti, zbog duljeg boravka u mokrim kupaćim kostimima, od izuzetne važnosti intimna njega te za nju preporučuju sapune Chilly Delicato i Antibacterial koji poštuju prirodni pH intimnog područja.

Stručnjaci se također slažu kako je za potpuno uživanje u ljetu i svim njegovim blagodatima mudro izbjegavati tešku hranu te radije za bolju pripremu kože birati namirnice bogate prirodnim antioksidansom beta karotenom koji se nalazi u crvenom i narančastom voću i povrću kao što je mrkva, rajčica, marelica, dinja, mango… Beta karoten koji se može nabaviti u ljekarnama može pomoći i u sprječavanju alergija na sunce, ali se mora pojačano uzimati barem mjesec dana prije intenzivnog izlaganju sunčevim zrakama.

Za kraj, bez obzira navede li nas ljeti put na more ili u planine, od izuzetne je dakle važnosti odgovarajuću brigu posvetiti njezi i zaštiti kože, prije svega od štetnih sunčevih zraka, a pri tome dodatnu brigu treba povesti o najmlađima. Za bezbrižno ljeto dovoljno je oboružati se brojnim preparatima za održavanje vlage i zaštitu od sunca, izbjegavati boravak na otvorenom između 11 i 16 sati pa uživanje može početi.

Prethodni članakLjetna njega – Tržišni trendovi: Najviše pogođena kategorija u pandemiji
Sljedeći članakBiobaza i dm-drogerie markt Hrvatska pomažu kornjačama, dupinima i kitovima u Jadranu