

U proteklih godinu dana nije bilo znakovitih skokova ili padova u kategorijama namaza. Kod voćnih i čokoladnih namaza te pašteta rast cijena je podupro vrijednosnu prodaju, dok su jedino svježi namazi za nijansu jeftiniji te su u blagom padu
Analiza prodajnih kretanja u kategorijama namaza (paštete, svježi namazi, voćni namazi, čokoladni namazi) pokazuje da su promatrane kategorije uglavnom stabilne, tek je količinska prodaja voćnih namaza ozbiljnije smanjena (-5,8%), ali je to kompenzirano rastom maloprodajnih cijena pa je vrijednosni pad bio znatno manji (-1%).
Kombinirano su ove četiri kategorije u zadnjih 12 mjeseci zabilježile ukupnu financijsku realizaciju od 660,4 milijuna kuna, dok je količinska prodaja istodobno dosegnula 13,1 milijun kilograma.
PAŠTETE
Kategorija uključuje proizvode na kojima je jasno naznačeno da su paštete. Paštete mogu biti napravljene od smjese mesa, začina, ribe i povrća. Nalazimo ih na policama, imaju dugačak rok trajanja.
Paštete su u zadnjih godinu dana u odnosu na prethodnih 12 mjeseci zadržale razinu količinske prodaje od 4,3 milijuna kilograma, dok je povećanje maloprodajnih cijena donijelo rast vrijednosne prodaje od 3,3%, na ukupno realiziranih 279,1 milijun kuna. Vodeći maloprodajni kanal u količinskoj prodaji su supermarketi s 38% udjela, a s njima korak drže i hipermarketi koji imaju 27%.
Pritom četiri petine količinske prodaje (79,7%) čine pakiranja veća od 51 g. Preostalu petinu među sobom su podijelili pakiranja od 30 do 50 g s udjelom od 16,3% te najmanja pakiranja do 30 g koja imaju 4% količinske prodaje kategorije pašteta.
SVJEŽI NAMAZI
Mliječni i sirni namazi s okusom ili bez, napravljeni od sira ili svježe mliječne kreme, skladište se isključivo u rashladnim uređajima. Obično su pakirani u plastične posudice.
Količinska prodaja je, naime, smanjena za 1,2%, na 3,6 milijuna kilograma, dok je vrijednosna prodaja za nijansu izraženije pala te je minus iznosio 1,8% uz ukupnu financijsku realizaciju od 179,6 milijuna kuna.
U podjeli prema okusu, ukupno 84,5% količinskog udjela imaju svježi namazi bez okusa, dok preostalih 15,5% zauzimaju proizvodi s okusom.
VOĆNI NAMAZI
Kategorija uključuje sve vrste namaza na bazi voća (marmelade, džemovi, pekmezi) koje se koriste kao namaz na kruh, za kolače i sl. Mogu biti različitih okusa i veličina.
Vodeći proizvođači u kategoriji su (abecednim redom): Eurovoće zadruga (Doora), Hermes International (Dida Boža), Podravka (Podravka) te trgovačke robne marke koje same nose 29% količinske prodaje.
Prodaja prema formatima trgovina je identično podijeljena kao i kod svježih namaza pa su tako vodeći supermarketi s 42% udjela u količinskoj prodaji, hipermarketi imaju 25%, a preostalu trećinu prodaje među sobom su podijelile velike (17%), srednje (11%) i male trgovine mješovitom robom s 5% udjela. Džem je najpopularniji tip voćnih namaza s više od dvije trećine (67,6%) količinske prodaje.
ČOKOLADNI NAMAZI
Kategorija uključuje sve čokoladne namaze obično pakirane u staklenke ili plastične čašice. Mogu se konzumirati u obliku u kojem dolaze ili kao namaz na kruhu, palačinkama ili drugim desertima.
Velike trgovine mješovitom robom u zadnjih 12 mjeseci zauzele su 15% količinske prodaje, srednje trgovine mješovitom robom 10%, a male trgovine mješovitom robom 5% udjela. Više od polovice količinske prodaje (52,5%) ima pakiranje od 401-999 g, dok pakiranje od 400 g drži također značajnih 35% udjela.
Staklo je i kod čokoladnih namaza daleko najčešći tip pakiranja s 86,6% udjela u količinskoj prodaji, dok preostalih 13,4% ima plastična ambalaža.
Majda Babić
majda.babic@nielsen.com
Junior Client Executive