VijestiZemljaNastavljen rast proizvođačkih cijena

Nastavljen rast proizvođačkih cijena

prehrambeni-proizvodi-polica-midiRast proizvođačkih cijena industrije u Hrvatskoj je nastavljen i u travnju, tako da je u odnosu na ožujak zabilježen rast cijena za ukupnu industriju za 0,8 posto, a u odnosu na travanj prošle godine za 8,1 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda, isključujući energiju, u travnju su na mjesečnoj razini porasle za 0,6 posto, a na godišnjoj razini za 5,9 posto.

Po podacima DZS-a, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda na domaćem tržištu u travnju su porasle za 1 posto u odnosu na ožujak, a u odnosu na travanj prošle godine za 7,5 posto.

Proizvođačke cijene na nedomaćem tržištu (cijene po kojima se industrijski proizvodi proizvedeni na domaćem prodaju na nedomaćem tržištu) u travnju su u usporedbi s ožujkom porasle za 0,5 posto, a u odnosu na travanj prošle godine za 9,5 posto.

Statistika prema glavnim industrijskim grupacijama pokazuje da su na godišnjoj razini najviše porasle proizvođačke cijene u energiji, za 15,7 posto.

U travnju ove u odnosu na travanj prošle godine proizvođačke cijene u intermedijarnim proizvodima porasle su za 8,7 posto, u netrajnim proizvodima za široku potrošnju za 6 posto, u trajnim proizvodima za široku potrošnju za 3,9 posto, dok se pad bilježi jedino kod kapitalnih proizvoda i to za 0,7 posto.

I podaci prema područjima i odjeljcima Nacionalne klasifikacije djelatnosti pokazuju intenzivniji rast proizvođačkih cijena vezane uz energente.

Tako su proizvođačke cijene u vađenju sirove nafte i prirodnog plina u travnju ove u odnosu na isti lanjski mjesec porasle za 20,2 posto, a u proizvodnji koksa i naftnih derivata za 27,3 posto.

Ukupno su proizvođačke cijene u prerađivačkoj industriji na godišnjoj razini zabilježile rast za 8,6 posto, a uz proizvodnju naftnih derivata još je nekoliko djelatnosti u kojima se bilježi izrazitiji rast proizvođačkih cijena, primjerice u proizvodnji kemikalija i kemijskih proizvoda rast za 16,4 posto, proizvodnji metala za 15,8 posto.

Iznadprosječan rast proizvođačkih cijena bilježi se i u proizvodnji prehrambenih proizvoda i u travnju ove u odnosu na travanj prošle godine te su cijene porasle za 9,9 posto. (H)

Najnovije objave

FAO: Cijene hrane u studenom na najvišoj razini od prošlog proljeća

FAO-ov indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda iznosio je u studenom u prosjeku 127,5 bodova i bio je za samo 0,1 bod viši nego...

izlog

Kreće mjesec darivanja na portalu Ja TRGOVAC

Svaki dan jedan poklon, iz dana u dan… sve do Božića! 🎄 Pred nama je najljepše doba godine, vrijeme pažnje, radosti i zajedništva. A mi...