Predstavljena Zelena ideja – projekt sinergije kreativaca i eko proizvođača

Zelenom idejom želi se povezati lokalne eko proizvođače s marketinškim profesionalcima koji će uspješnim projektima pružati besplatnu marketinšku pomoć

Danas je u prostorijama Hrvatskog Udruženja društava za tržišno komuniciranje (HURA) predstavljena Zelena ideja. Riječ je o projektu HURA-e i partnera pokrenutim s ciljem pomaganja lokalnim ekološkim proizvođačima u njihovom nastupu na tržištu, kroz pružanje besplatnih usluga promocije od strane marketinških stručnjaka, izvijestili su iz Udruženja.

Agencije okupljene oko HURA-e unutar ovog projekta demonstrirat će u kojoj mjeri marketinški stručnjaci mogu pomoći plasmanu eko proizvoda te razvoju eko proizvodnje s namjerom pozitivnog utjecaja na ukupnu gospodarsku situaciju u Hrvatskoj.

Projekt Zelena ideja kojem su potporu dali UNDP (Program Ujedinjenih naroda za razvoj u Hrvatskoj) i Ministarstvo poljoprivrede Republike Hrvatske predstavili su Damir Ciglar, predsjednik uprave HURA-e, Nikola Vrdoljak, voditelj projekta te članovi stručnog žirija projekta Jadranka Boban Pejić iz Biovege i Domagoj Račić iz Mreže znanja.

“HURA je pokrenula ovu inicijativu s ciljem pokretanja pozitivnih promjena u hrvatskom društvu i gospodarstvu. Budući da su ekološki proizvođači u Hrvatskoj relativno mali i ne raspolažu financijskim sredstvima koji bi im omogućili angažman marketinških profesionalaca smatramo da je ovo izvrsna prilika da pokažemo ulogu i potencijal marketinga u razvoju jedne gospodarske grane”, izjavio je Ciglar.

Nikola Vrdoljak, voditelj projekta, naglasio je da trenutni trendovi na hrvatskom tržištu pokazuju da broj eko proizvođača raste, no njihova proizvodnja još ne koristi potencijale koje nudi domaće tržište, turizam i direktni izvoz, gdje je potražnja praktički neograničena. On je pritom izrazio uvjerenje kako će ovim projektom to promijeniti i  pozitivno utjecati na njihovu tržišnu poziciju te razinu konkurentnosti.”

“S obzirom na brojku od preko 1800 registriranih eko proizvođača u Hrvatskoj, očekujemo da će vrijednost projekta biti prepoznata te da ćemo imati snažan interes i veliki broj kvalitetnih prijava za selekciju”, dodao je Domagoj Račić, dok je Jadranka Boban Pejić izdvojila prednosti ekološke proizvodnje: “Bitno je istaknuti da osim što se ekološkom proizvodnjom smanjuje negativan utjecaj na okoliš i ulaže u razvoj ruralnih područja, dodatno se svim onim proizvođačima koji u Hrvatskoj uvode ekološke principe proizvodnje otvaraju mogućnosti širenja na nova tržišta i uvođenja novih načina proizvodnje.”

Proizvođači će natječaju moći  pristupiti ispunjavanjem propisane forme koja se nalazi na web stranici projekta. Nakon prijave, neovisni stručni žiri kojeg čine stručnjaci iz područja ekološke proizvodnje, marketinga ekoloških poljoprivrednih proizvoda i poduzetništva u području ekološke proizvodnje evaluirat će prijave utvrđujući njihovu ispravnost te odabrati one koje ulaze u uži krug natječaja, uzimajući u obzir ponajprije potencijal prijavljenog projekta.

U drugoj fazi projekta, marketinške agencije u sklopu HURA-e pružit će besplatnu uslugu (poput osmišljavanja ambalaže ili web stranice) odabranim projektima, uz potporu medijskih partnera. Realizirani projekti bit će predstavljeni na eventu/izložbi u Zagrebu sredinom travnja te u sklopu festivala Dani komunikacija i Weekend Media Festival.

Prethodni članakPodravka pokrenula suradnju s Fundacio Tecnalia Research & Innovation
Sljedeći članakFranck završio godišnji otkup krumpira