
Sada je pravo vrijeme za krenuti u generalke stanova, terasa i drugih prostorija, a koja su sredstva za tu namjenu najviše promovirana u proteklom godišnjem periodu pogledajmo u analizi.
U okviru analize kretanja u kategoriji “Sredstva za čišćenje” pogledajmo koji su osnovni pokazatelji komunikacije predstavnika kategorije putem kataloga i letaka trgovaca. Parametri analize su broj promocija, kao pokazatelj kvantitete oglašavanja, te bruto oglasna vrijednost (GAV – Gross Advertising Value). Bruto oglasna vrijednost prikazuje kvalitetu oglašavanja, a čine ju osnovni parametri: pozicija u letku, veličina objave u cm2, format i bruto domet letka. Analiza se odnosi na MAT period veljača 2024. – siječanj 2025. vs. veljača 2023. – siječanj 2024.

Ako usporedimo omjer sredstava za čišćenje prema parametru broja ostvarenih promocija, na prvom se mjestu nalaze sredstva za čišćenje, osvježavanje i odčepljivanje WC školjke s 31% udjela, uz 1% rasta, a isti napredak ostvarila su i drugoplasirana univerzalna i ostala sredstva za čišćenje kućanstva s 14% udjela. Na trećem su mjestu s 11% u oba promatrana perioda sredstva za održavanje kupaonice, dok su 1% više ostvarila jaka i abrazivna sredstava za čišćenje koja sada drže 10% udjela. Obrnut trend imala su sredstva za čišćenje stakla koja su sada na 9%, a 3% minusa zabilježila su sredstva za čišćenje podova i namještaja koja su se spustila na 8%. Isti udio pripao je i sredstvima za čišćenje kuhinja, dok su 6% ostvarile univerzalne vlažne maramice, a sredstava protiv kamenca 4%.

Prema bruto oglasnoj vrijednosti, sredstava za čišćenje, osvježavanje i odčepljivanje WC školjke imaju i nešto uvjerljivije vodstvo s 35% udjela, uz 1% rasta, dok su na drugom mjestu univerzalna i ostala sredstva za čišćenje kućanstva s 14% u oba godišnja razdoblja. Na trećem mjestu s 9% smjestile su se univerzalne vlažne maramice, a tek za decimalnu nijansu manje ostvarila su jaka i abrazivna sredstava za čišćenje. Sredstva za čišćenje podova i namještaja zauzela su 8%, po 7% imaju sredstva za čišćenje kuhinja i sredstva za čišćenje stakla, a listu zaključuju sredstva za održavanje kupaonice sa 6% te sredstava protiv kamenca s 4%.
SREDSTVA ZA WC ŠKOLJKE
U analizi ove kategorije dajemo uvid u poredak vodećih proizvođača i brendova prema bruto oglasnoj vrijednosti.

Henkel je vodeći proizvođač s 29% udjela, što je 1% manje nego u godini prije, a isti minimalan pad imao je i drugoplasirani Bolton koji ima 15%. Zabilježivši 3% rasta svoje je treće mjesto učvrstio SC Johnson s 13% udjela, a slijede Unilever s 9%, Labud s 8%, Saponia sa 7% te Meteor s 2% udjela u GAV-u. Ostali proizvođači u kumulativu drže 7% udjela, a privatna robna marka je na solidnih 12% (-1%).

Kada je riječ o brendovima, najveći udio u GAV-u drži Bref s ukupno 28%, što je za 1% manje u usporedbi s godinom prije, dok je isti trend imao i WC Net na drugom mjestu koji sada ima 15% udjela. Slijede Domestos s 9%, Sanitar i Duck imaju po 8%, Arf je na 7%, a Mr. Muscle na 5%. Ostali brendovi zajedno drže 9%, a privatna robna marka je zauzela 12% udjela u GAV-u, što je 1% manje nego u prethodnoj godini.

SREDSTVA ZA KUPAONICU
U ovoj kategoriji priča počinje i završava s Labudom. Naime, ovaj je proizvođač zauzeo čak 70% udjela prema broju promocija ostvarenih u kategoriji sredstava za održavanje kupaonice prema GAV-u. Slijede Saponia s 5%, Procter & Gamble i Colgate-Palmolive koji imaju po 4%, The Pink Stuff s 3% te Kh Lloreda s 2%. Ostali proizvođači zajedno su zauzeli 6% udjela, a tek nešto većih 8% pripalo je privatnoj robnoj marki.

Labudov brend Sanitar imao je blagi rast te je došao do 70% udjela prema GAV-u, dok su se daleko iza njega pozicionirali brendovi: Arf s 5%, Mr. Proper i Ajax koji imaju po 4%, The Pink stuff s 3% i KH-7 s 2%. Jednako kao i u poretku proizvođača, ostali brendovi ostvarili su 6%, a privatna robna marka 8% udjela prema GAV-u.

SREDSTVA ZA STAKLO
Zahvaljujući rastu od 13% na vrhu poretka vodećih proizvođača sredstava za čišćenje stakla prema GAV-u istaknula se Violeta koja sada drži 35% udjela. Saponia je druga te je u zadnjih godinu dana imala pad od 3% pa sada drži 18% udjela, dok je trećeplasirani Colgate-Palmolive imao osjetniji pad od 8% te se spustio na 17% udjela. Pao je i Labud i to za 5% te sada ima 11% udjela, a vrijedi izdvojiti i udio koji je ostvario Reviso od 5%. Ostali proizvođači u ovoj kategoriji ostvarili su skromnih 4% udjela, a privatna robna marka je pala s ranijih 13% na sadašnjih 9%. Ovakav se poredak preslikava i na brendove pa je tako na vrhu robna marka Teta Violeta koja je rasla s 22% na 35% udjela, Arf je pao s 21% na 18%, Ajax s 25% na 17%, a Super Jon sa 16% na 11%. Za razliku od toga, brend Blista je rastao s 2% na 5%, ostali brendovi s 1% na 4%, dok je privatna robna marka pala s 13% na 9% udjela prema GAV-u.
