Teško je zamisliti bilo koje jelo bez dodataka u vidu nekih umaka ili začina pa smo analizu ovih kategorija odlučili spojiti da vidimo koliko je “ukusna” bila njihova komunikacija putem letaka i kataloga naših trgovaca.
U okviru analize kretanja u skupini kategorija “Umaci i začini” pogledajmo koji su osnovni pokazatelji komunikacije predstavnika kategorije putem kataloga i letaka trgovaca. Parametri analize su broj promocija, kao pokazatelj kvantitete oglašavanja, te bruto oglasna vrijednost (GAV – Gross Advertising Value). Bruto oglasna vrijednost prikazuje kvalitetu oglašavanja, a čine ju osnovni parametri: pozicija u letku, veličina objave u cm2, format i bruto domet letka. Analiza se odnosi na MAT period kolovoz 2023. – srpanj 2024. vs. kolovoz 2022. – srpanj 2023.
UMACI
U kategoriju umaka ubrajamo kečap, majonezu i senf. Ako pogledamo ove umake prema broju promocija onda oko polovice udjela (53%) ima majoneza, koja je ipak imala blagi pad od 2%, potom dolazi kečap s 31% (+1%) te na kraju senf sa 16% udjela (+1%). Prema bruto oglasnoj vrijednosti poredak je isti: majoneza je najzastupljenija s 52% (-2%), drugi je kečap s 36% (+4%), a treći senf s 12% (-1%).
Vodeći brend majoneze prema broju promocija je Zvijezda koja ima 49% u oba promatrana razdoblja, a slijedi je Thommy s 30% (-3%) te privatna robna marka s 13% (+1%). U pogledu bruto oglasne vrijednosti Zvijezda je još više naprijed s ukupnih 60% udjela, što je 4% manje nego u prethodnih 12 mjeseci, dok je Thomy na 20% (-2%), a privatna robna marka na 15% (+4%).
Zvijezda je uvjerljiva i kod kečapa s 49% udjela prema broju promocija, što je 7% više nego u prethodnih godinu dana. Drugo mjesto je uspjela zadržati Podravka s 14%, unatoč padu od 5%, a njenoj je poziciji zaprijetio Heinz koji je rastao za 2% te došao do 13% udjela. Važnu ulogu igra i privatna robna marka koja je ostvarila 17% udjela prema broju promocija, uz 1% pada. Sličan udio Zvijezda ima i prema bruto oglasnoj vrijednosti gdje je rasla za 3% i došla na 48% udjela. Heinz je ovdje drugoplasirani brend s 21% zabilježivši zavidnih 8% rasta, a treća je Podravka koja je imala suprotan trend izgubivši 6% udjela te sada drži ukupno 13%. Udio privatnih robnih marki također je smanjen za 4% pa sada drže 16% vrijednosti oglašavanja kod kategorije kečapa.
U kategoriji senfa Podravka je vodeća iako je izgubila podosta od svoje prošlogodišnje prednosti. Prema broju promocija, naime, Podravka je izgubila 18% udjela te se spustila na 52%, što je i dalje dovoljno za dominaciju u ovoj kategoriji jer je prvi sljedeći brend Thomy na 11% (+7%), a privatne marke drže 13% (+4%) udjela prema broju promocija. S druge strane, prema bruto oglasnoj vrijednosti Podravka je također izgubila značajan udio, ukupno 16%, te sada ima 35%. Drugi je Thomy s 15% (+3%), a treći je brend Juetro s 12% (+3%). Privatna robna marka rasla je za solidnih 9% te sada zauzima 28% udjela u GAV-u kategorije senfa.
ZAČINI
U kategoriju začina ubrajamo univerzalne začine koji prema broju promocija zauzimaju 50% udjela te su ostvarili 2% rasta u zadnjih 12 mjeseci, zatim mono čine koji su pali na drugo mjesto jer su izgubili 3% udjela i sada drže 47%, te mikseve koji imaju malih 4% udjela (+2%). Prema drugom parametru, mono začini su ipak prvoplasirani s ukupno 57% udjela u GAV-u ili 1% više nego u prethodnih godinu dana, dok su univerzalni začini istodobno ostvarili 38% ili 2% manje udjela. Miksevi su svoj udio u GAV-u povećali s 4% na 5%.
Za razliku od umaka gdje smo pratili vodeće brendove, kod začina gledamo poredak vodećih proizvođača. Prema broju ostvarenih promocija Podravka je vodeća s 45% udjela, što je smanjenje od 9% u odnosu na prethodni godišnji period. Na drugom mjestu nalazi se Šafram s 9% (+2%), a treći je Kotanyi sa 7% u oba perioda. Privatna robna marka ostala je na 20% udjela, a ostali proizvođači porasli su istodobno s 12% na 19% udjela prema broju promocija. Prema bruto oglasnoj vrijednosti, na vrhu poretka univerzalnih začina također je uvjerljiva Podravka s 52% udjela, unatoč gubitku od 10% koji je zabilježila u zadnjih 12 mjeseci. Kotanyi i Šafram imaju po 7%, pri čemu je prvi proizvođač rastao za 3%, a drugi za 2%. Privatna robna marka porasla je za 5%, na ukupno 24%, dok je 10% udjela u GAV-u pripalo ostalim proizvođačima u oba promatrana godišnja perioda.
Kod mono začina poredak vodećih proizvođača jako je zgusnut, ali je svoju prednost i vodeću poziciju prema broju ostvarenih promocija ipak uspio zadržati Kotanyi s 18%, unatoč gubitku 4% udjela. Po 17% ostvarili su Podravka (-4%) i Šafram (+3%), a veliki konkurent proizvođačima su i proizvodi privatne robne marke koje su rasle za 2% i sada drže 20% udjela kod mono začina. Ostali proizvođači ostvarili su također 2% rasta pa u kumulativu sada imaju 28% udjela prema broju promocija. Parametar bruto oglasne vrijednosti također svjedoči oštroj borbi, a na vrhu je Šafram s 22% udjela, smanjivši time svoj udio za 3%. Kotanyi ga je skoro dostigao s rastom od 6% koji se zaustavio na 20%, a suprotan trend imala je Podravka koja je pala za 6% i sada ima 16% udjela prema GAV-u. Privatna robna marka kod mono začina istodobno je rasla za 3%, na ukupno 20%, dok su ostali proizvođači zadržali 22% udjela.