12.7 C
Zagreb
Petak, 11. listopada 2024., 07:33
U fokusuAktualnoUskrsna košarica: (Ne) tako običan Uskrs

Uskrsna košarica: (Ne) tako običan Uskrs

Trenutačno sa sigurnošću možemo ustvrditi samo kako će ovogodišnje javne (prije svega religijske) proslave najvećeg kršćanskog blagdana biti drugačije od svih dosadašnjih. To svakoga od nas ipak neće spriječiti da naše svečane trpeze ne napunimo i ukrasimo kao i svih dosadašnjih godina, a da nam nište ne nedostaje pobrinuli su se naši proizvođači i trgovci.

U trenucima nastajanja ovog teksta proljetno je raspoloženje već dobrano zavladalo prirodom i ljudima. Novo godišnje doba, mora se priznati, nije došlo naglo niti nas iznenadilo jer nam zima ove sezone (ponovno!) nije ni pokazala svoje prave odlike. Ono što je pak i najspremnije i najinformiranije među nama sigurno barem malo iznenadilo jest činjenica koliko je svijet u cjelini zbog globalne prijetnje koronavirusa bio primoran promijeniti se u samo nekoliko dana.

I dok se priroda ne predaje i nastavlja svojim koliko-toliko uobičajenim tijekom, čovječanstvo mora nakratko “pritisnuti pauzu” i prilagoditi svoje životne navike novonastalim okolnostima. Trenutačno sa sigurnošću možemo ustvrditi samo kako će ovogodišnje javne (prije svega religijske) proslave najvećeg kršćanskog blagdana biti drugačije od svih dosadašnjih. To svakoga od nas ipak neće spriječiti da naše svečane trpeze ne napunimo i ukrasimo kao i svih dosadašnjih godina.

Naći će se na njima zasigurno i šunke, jaja, hrena, pisanica, raznih pečenja i mirisnih pogača. Za detaljnije prisjećanje na tradiciju, ali i upoznavanje s nekim novim običajima, obratili smo se popularnim food blogericama – Nasji Duplančić (mama, ja sam gladan) i Sanji Mijac (Domaćica) jer se i one same u svom obiteljskom krugu i dalje drže tradicije, ali ne bježe ni od novih recepata.

OD DALMACIJE DO SLAVONIJE
S obzirom na to da je porijeklom iz Dalmacije, Nasja se prisjeća kako ju na Uskrs i vrijeme provedeno kod bake prije svega asocira miris bakine sirnice u koju se obavezno stavljalo nekoliko kapi ružine vodice. Ova blogerica objašnjava kako je u njenoj obitelji generacijama hrana nije bila samo potreba, nego glavna tema razgovora, okosnica najljepših druženja, obiteljskih okupljanja za stolom i blagdanskih veselja.

“Jaja su se kuhala u ljusci od kapule (luka) pa bi po jedno jaje završilo u mirisnoj sirnici u obliku pletenice. Nakon pečenja, slatke su se aromatične sirnice posipale šećerom u kocki kojeg bi djed batom preko krpe lupio nekoliko puta da ga usitni. Baka je uz sirnice radila i španjulete, prhke, sočne kiflice punjene bademima ili orasima i domaći štrudel s jabukama”, s nostalgijom se sjeća Nasja divnih uspomena. Za glavno jelo kod njih je, bez iznimke, bila janjetina jer je ta namirnica baš u vrijeme Uskrsa “u sezoni”. U obitelji bake i djeda po kvalitetno meso nije bio problem otići niti do Sinja, a mlada se janjetina, osim za pečenje u pećnici ili pod pekom, koristila i za juhu. “Jeli smo domaći kruh, mladu kapulicu i uz to ide čaša bevande. Sa sirnicom, a nakon ručka, čašica prošeka. To je tradicija kakvu ja pamtim u Dalmaciji”, kazuje Nasja.

U domu kod Sanje Mijac obično su se na uskrsno jutro na posvetu u Crkvu nosile košare s hranom koje su morale kriti najljepše pogače i mirisni kruh te biti prekrivene svečanim heklanim stolnjacima. Njoj su se, kao i mnogobrojnim mališanima, u pamćenje urezala natjecanja u tucanju jajima pri čemu su se djeca nekad, kao i danas, nadala kako je njihovo najjače, da će puknuti zadnje i vlasniku donijeti pobjedu. “Kao djeca varali smo oslikanim drvenim jajima koja se i danas mogu nabaviti na raznim sajmovima”, govori Sanja otkrivajući tajnu svojih djetinjih zanimacija. Dodaje kako je popularno nekad, kao uostalom i danas, bilo skrivanje pisanica po dvorištu i potraga za njima. Najpopularnije je među djecom ipak branje trave u vrtu i slaganje gnijezda te iščekivanje hoće li zeko u njih donijeti kakav poklon.

Sirnica (pinca, slatka pogača) Nasje Duplančić
Prostorija u kojoj radite sirnice mora biti topla i svi sastojci na sobnoj temperaturi!
SASTOJCI
  • 1 kg glatkog brašna

  • 2 svježa kvasca
  • 250 g šećera
  • 200 g maslaca
  • 8 žumanjaka
  • 4 bjelanjka – za smjesu
  • 2 bjelanjka – za premazivanje korica jednog limuna i dvije naranče sok od pola limuna 2 dcl mlijeka
  • 2 vanilin šećera
  • 2 žlice ruma (moja baka je stavljala nekoliko kapi ekstrakta ruže umjesto ruma, odaberite što vam je draže)
  • šaka grožđica
POSTUPAK
Kvasac rastopite u 1 dcl toplog mlijeka s 1 žlicom šećera. Posipajte s malo brašna i stavite pokriveno na toplom da se diže. U zdjelu stavite brašno. U drugoj zdjeli pjenasto izradite šećer i žumanjke, koricu limuna, naranče i vanilin šećer. U trećoj zdjeli istucite bjelanjke s prstohvatom soli u snijeg. Grožđice namočite u rumu i malo vode da budu prekrivene. Neka omekšaju. Maslac sobne temperature izmiksajte u kremu.Zagrijte 1 dcl mlijeka. U zdjelu s brašnom redom stavljajte dignuti kvasac, jaja sa šećerom, maslac, bjelanjak, mlijeko i procijeđene grožđice pa sve izradite mikserom sa spiralnim nastavcima. Kušajte komadić tijesta, mora biti prožet aromama, ako želite, dodajte još malo ruma ili ekstrakt ruže. Trebate dobiti masni komad tijesta koji se ne lijepi. Tijesto prekrijte krpom i stavite na toplo da se udvostruči. Ako nemate toplu prostoriju, zagrijte pećnicu na 50°C, otvorite vrata pećnice pa tijesto s podlogom stavite na vrata pećnice i prekrijte da se diže. Kada se tijesto udvostručilo podijelite ga na 4 jednaka komada pa oblikujte kruščiće i opet stavite da se udvostruče na toplom mjestu. Pećnicu zagrijte na 170-180°C. Vrhom oštrog noža površinu svake sirnice zarežite u obliku križa. Stavljajte na podlogu za pečenje masni papir pa dva kruščića s dovoljno razmaka između neka se peku 30-40 min. Ako vidite da naglo poprimaju boju, prekrijte ih folijom da ne zagore. Zadnjih 10 minuta premažite ih tučenim bjelanjcima i posipajte krupnim šećerom pa vratite u pećnicu. Čuvajte ih zamotane u čistoj krpi ili u krpenoj vreći.

“Ja sam se saživjela s našim slavonskim uskrsnim običajima. I danas uvijek pečemo domaći kruh, kuha se šunka koja čeka još od zimskog kolinja u škrinji, a sprema se i francuska salata. Mama iz bašče donosi hren, na tržnici kupujemo mladi luk i rotkvice”, navodi Sanja dodajući kako su za objed neizostavne pisanice obojene ljuskom crvenog luka skupljanom nekoliko tjedana prije samog blagdana. Iako se u njenoj obitelji mirisna slatka pogača – pinca (sirnica ili slatki kruh) tradicionalno nije pekla, od prošle je godine i ona na jelovniku.

Sirnica se zato uvijek nalazila na dalmatinskim trpezama, pa tako i u domu Nasjinih djeda i bake, a jaja su se, osim u ljuskama luka, kuhala i s drugim biljkama poput cikle, špinata ili crvenog kupusa. “Sirnice su ostale kao uspomena na moje stare pa se taj recept prenosi s koljena na koljeno. Za obilni uskrsni doručak danas volim pripremati i slane pite od dizanog tijesta punjene sirom i šunkom ili kobasicama i suhim mesom, zatim punjena jaja u majonezi, quiche od lososa ili graška, šparoge s jajima i slično. Doručkujemo jako kasno i dugo. Za kasni ručak, s obzirom na to da janjetina mojem djetetu i nije omiljeno meso, za Uskrs je na stolu pašticada s domaćim njokima kao još jedno staro dalmatinsko jelo koje se uvijek pripremalo za svečane trenutke”, navodi Nasja dodajući kako je uz sve obilje za Uskrs ipak najvažniji dio tradicije druženje i zajedništvo u obitelji.

SVE NA MJESTU
Za potpun doživljaj Uskrsa kakvim ga pamte i mnogi od nas potrebno je nabaviti brojne namirnice kako bi baš sve sjelo na svoje mjesto. U domaćim trgovačkim lancima, poput Kauflanda, najavljuju pogodnosti u prehrambenom i neprehrambenom asortimanu.

Lidl pak tradicionalno povodom blagdana Božića ili Uskrsa ponudu nadopuni ekskluzivnim brendom Deluxe i Favorina asortimanom koji su ove godine u njihovim prodavaonicama kupcima na raspolaganju od 9. ožujka.

“U bogatom Deluxe asortimanu mogu se pronaći mesni i riblji proizvodi, salame, sirevi, paštete, različiti deserti, orašasti plodovi, maslinovo ulje i brojni drugi prehrambeni kao i neprehrambeni proizvodi”, naglašavaju u Lidlu. Dodaju kako je ovog Uskrsa ponuda dodatno obogaćena probranim Deluxe proizvodima unutar koje će i najveći gurmani imati priliku pronaći nešto za sebe. Na policama će se naći losos u lisnatom tijestu, morski plodovi, odrezak od tune, tjestenina s tartufima, kozice, crni tortelloni s lososom, premium salame, izbor finih sireva, premium torta, desertni specijaliteti i druge Deluxe delicije. Favorina ponuda pak sadrži atraktivne uskrsne slastice kao što su čokolade, bomboni, praline u obliku zečeva, pilića i uskrsnih jaja.

Među proizvođačima, Meggle je uoči Uskrsa tržištu predstavio novi proizvod Meggle Buttercream, inovativnu kombinaciju maslaca i vrhnja koja će zasigurno naći svoje mjesto u brojnim kulinarskim kreacijama i kombinacijama, od doručka do kremastih deserata. Potrošače će posebno razveseliti razne cjenovne akcije poput ponude Meggle Premium buttera 2 x 200 g po atraktivnoj cijeni, a koja će biti dostupna u svim bolje opskrbljenim trgovinama diljem zemlje.

Iskustvo ove mljekarske kompanije pokazuje kako potrošači uobičajeno za vrijeme blagdana biraju kvalitetne, najčešće premium proizvode, uz koje mogu biti sigurni da će njihovi omiljeni blagdanski recepti ispasti baš kako su navikli. Posebno su stoga, zbog svoje dugogodišnje tradicije i pouzdane kvalitete, traženi Meggle svježi sirevi, kisela vrhnja, mlijeka te Premium maslac.

Kako teku pripreme za ovogodišnji Uskrs provjerili smo i u koprivničkoj prehrambenoj kompaniji Podravki koja u vrijeme prije Uskrsa uobičajeno bilježi pojačanu potražnju za ribljim proizvodima, poglavito sardinama, tunama, skušama, ribljim paštetama i salatama odnosno cijelim asortimanom Eva i Mirela ribljih proizvoda. U skladu je to s običajem blagovanja ribe na Veliki petak. “Budući da su sardine prava mala riznica vitamina i minerala, ali i okusa, poznati chef Ivan Pažanin, inače majstor u pripremi ribljih delicija, pripremio je zanimljive kulinarske recepte s Eva sardinama koje su uvijek pri ruci”, kažu u Podravki. Podsjećaju ujedno kako se u konzervi Eva sardina nalaze samo riba, sol i ulje, a svaka donosi obilje proteina, kalcija, vitamina D i omega 3 masnih kiselina, osnovnih sastojaka prirodne i zdrave prehrane. Na tanjurima je poželjna i tuna kao odličan izvor proteina i omega-3 masnih kiselina.

Iz grupe kondimenata u vrijeme Uskrsa pojačano se prodaje hren te u manjoj mjeri senf i ajvar, također kao neizostavni dijelovi tradicionalnog uskrsnog objeda. “Dugogodišnja tradicija i prepoznatljivost oštrog okusa Podravka hrena donosi pravi blagdanski osjećaj u svaki dom. U svakoj staklenki Podravka hrena nalazi se 75% korijena hrena upotpunjenog samo najjednostavnijim dodacima (voda, ocat, ulje, šećer, sol), što ga čini idealnom bazom za sve kulinarske planove. Uskršnji doručak te kuhana šunka, juneće ili goveđe meso nezamislivi su bez hrena, a kombinirati se može i u raznim umacima i preljevima koji će svaki obrok pretvoriti u gastronomski blagdan”, savjetuju u ovoj prehrambenoj kompaniji.

Potrošači se s povjerenjem uvijek vraćaju i konzerviranim i smrznutim proizvodima Podravke, a za pripremu kolača uvijek je aktualan asortiman brašna te voćnih namaza i kompota. “Za pripremu kolača i ostalih slastica potrošačima su na raspolaganju dodaci za pečenje – vanilin šećer, prašak za pecivo i kvasac te omiljeni asortiman Dolcela pudinga s kojim je moguće pripremiti samostalne deserte ili ih koristiti kao bazu za pripremu blagdanskih svečanih kolača i torti. Osim već dobro poznatih klasika Vanilije i Čokolade te okusa kremastih Premium pudinga Čokolade, pudinga Vanilija Bourbon i Nougat, Dolcela nudi i trendi, moderne pudinge okusa Vanilija & Chia i Toffee”, podsjećaju u Podravki. U ponudi ove tvrtke su i premium deserti te Dolcela mousseovi okusa čokolade i vanilije, svjetski poznati klasici vrhunske kvalitete koji omogućuju brzu, jednostavnu i sigurnu pripremu. Svima koji žele uživati u slasticama bez glutena iz želje ili pak potrebe, Dolcela nudi rješenje u novom asortimanu mješavina za kolače bez glutena.

BEZ PROCJENA
Recepti su spremni, namirnice također. Valjalo bi sada u nabavku kako bi sve bilo spremno na vrijeme, a manje vješti kuhari možda će prije nastupa pred obitelji i prijateljima trebati i koju generalnu probu kako bi delicije ispunile očekivanja.

Prošle smo godine za uskrsne blagdane, koji su se djelomično poklopili s početkom turističke sezone, prema podacima koje je objavila Hrvatska gospodarska komora, potrošili 1,4 milijarde kuna, pri čemu treba naglasiti kako fiskalizacijom nisu bile obuhvaćene tržnice na kojima se tradicionalno kupuju artikli koji ulaze u uskrsnu potrošnju. Cijene potrošačkih košarica bile su na razini iz 2018., što znači da se skromnija procjenjivala na 500 kuna, srednja na 1.000, a bogatija na 1.500 kuna. Njihovi su se sadržaji najviše razlikovali po vrsti i cijeni glavnih namirnica, točnije ribi i mesu, te uvrštenosti slatkiša, grickalica i pića koji su kao kategorija luksuznih proizvoda sadržani u bogatoj, u manjoj mjeri u srednjoj potrošačkoj košarici, dok su u skromnoj izostavljeni.

Bogata košarica, u skladu s tradicijom, sadržava malo skuplju ribu i meso kao što su bakalar, šunka i janjetina, dok je u srednjoj oslić, rolana šunka i odojak, a skromna to zamjenjuje jeftinijim namirnicama kao što su srdele i svinjska lopatica. U bogatoj i srednjoj košarici za juhu se našla junetina, u bogatoj malo kvalitetniji dijelovi junetine, srednjoj manje kvalitetni i time jeftiniji dijelovi, dok se u skromnoj mogu naći piletina ili mlada kokoš.

Što se tiče procjene za ovu godinu, jasno da je zbog svih novonastalih okolnosti nezahvalno bilo što najaviti. Bitno je, a naglašavaju to i u Hrvatskoj gospodarskoj komori, sačuvati solidarnost i imati na umu da je na trgovcima vrlo važna uloga u redovnoj opskrbi stanovništva. A oni je, svjedoci smo svakodnevno, itekako odgovorno, savjesno i za svaku pohvalu obavljaju iz dana u dan.

Uskrsna pita u obliku pisanice Sanje Mijac
Prhko tijesto
SASTOJCI
  • 240 g glatkog brašna
  • 70 g šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 160 g maslaca
POSTUPAK
Oblik pisanice koji će vam služiti kao šablona i po kojem ćete rezati pitu nacrtajte sami na običnom većem papiru ili na masnom papiru. U posudu stavite brašno i šećere pa naribajte hladan maslac. Tijesto prvo izmrvite rukama pa ga zatim zamijesite da bude glatko. Glatko tijesto stavite u vrećicu pa u frižider na hlađenje – 15 minuta. Za to vrijeme pećnicu zagrijte na 180°C. Tijesto razvaljajte po pobrašnjenom masnom papiru na debljinu od 1 cm, nemojte ići na puno tanje kako vam tijesto ne bi bilo pretvrdo. Na tijesto stavite šablonu i nožićem izrežite jaje. Od ostataka tijesta možete napraviti rubove ili jednostavno ponovno zamijesiti, razvaljati i ispeći prhke kekse u oblicima koje želite. Tijesto pecite u zagrijanoj pećnici od 10-15 minuta – gotovo je kad porumeni. Prohlađeno tijesto premažite kremom od limuna.
Lemon curd – Krema od limuna
SASTOJCI
  • 2 cijela jaja
  • 2 žumanjka
  • 150 g šećera
  • pola limun šećera
  • 80 g maslaca
  • Korica i sok 1-2 limuna zavisi (ovisno koliko jako volite limun)
POSTUPAK
Pjenasto u posudi izmiksajte jaja, žumanjke i šećere, zatim ih premjestite u lonac i stavite na vatru da kuha. Čim se smjesa zagrije dodajte maslac, te sok i koricu dva limuna. Nastavite kuhati kremu sve dok se ne zgusne pritom stalno miješajući. Krema je gotova kada je malo zagrabite kuhačom ili prođete prstom/žličicom po njoj, a ona se ne spaja, već za prstom ili žličicom ostaje trag.
Krema od vanilije
SASTOJCI
  • 3 dcl mlijeka
  • 1 žlica šećera
  • 1 puding od vanilije
  • 1 dcl slatkog vrhnja za šlag
POSTUPAK
U manji lončić nalijte mlijeko, dodajte mu šećer i puding, sve dobro promiješajte pa stavite na vatru da kuha. Kuhajte nekoliko minuta dok se puding ne zgusne. Puding prekrijte prianjajućom folijom i ostavite ga da se ohladi na sobnu temperaturu. Maknite foliju, izmiksajte puding da nema grudica, odnosno sve dok ne postane kremast, zatim u njega dolijte slatko vrhnje za šlag i izmiksajte da se spoji.

Najnovije objave

Predstavljeni novi okusi Franck Cappuccina inspirirani Kraševim pralinama

Franck je u suradnji s Krašem predstavio nove okuse Franck Cappuccina inspirirane kultnim Kraševim pralinama: Bajadera, Fontana Ledene kocke i Griotte Franck i Kraš predstavili...

izlog

BrauBeviale – sajam globalne industrije pića s fokusom na europsko tržište

Na sajmu, koji se ove godine u Messezentrumu u Nürnbergu održava od 26. do 28. studenoga, će biti prikazana rješenja za sekundarnu ambalažu, logistiku...