VijestiZemljaProšlog tjedna izdano 62 posto manje računa

Prošlog tjedna izdano 62 posto manje računa

U svim djelatnostima iz sustava fiskalizacije u prošlom tjednu smanjen je broj računa za 62 posto, a njihov iznos za 52 posto u odnosu na isti tjedan godinu ranije, pokazuju najnoviji podaci Porezne uprave.

U razdoblju od 19. do 23. travnja ove godine u svim djelatnostima izdano je 17,3 milijuna računa, što je za 62,2 posto manje nego u istom lanjskom tjednu. Ukupna vrijednost računa u proteklom je tjednu dosegnula 1,88 milijardi kuna, što je za 51,9 posto manje u istom lanjskom razdoblju.

U proteklom je tjednu u djelatnosti trgovine na veliko i malo, popravka motornih vozila i motocikala vidljivo smanjenje broja računa od 54 posto, na 13 milijuna, a iznosa računa za 47 posto, na 1,48 milijardi kuna.

Istodobno, u ugostiteljstvu i turizmu izdano je 94,5 posto manje računa ili njih nešto manje od 413 tisuća, a iznos je smanjen za 92,3 posto, na 28,4 milijuna kuna.

Smanjenje potrošnje nakon Uskrsa
U usporedbi s prethodnim, preduskrsnim tjednom, prošloga je tjedna broj fiskaliziranih računa u svim djelatnostima smanjen za 9,5 posto, dok je njihov iznos niži za 16,24 posto. Pritom je u trgovini broj računa smanjen za 11 posto, a njihova vrijednost za 17,6 posto.

U djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane na tjednoj je razni broj računa bio veći za 13,76 posto, a iznos računa za 4 posto, podaci su Porezne uprave.

Od početka korona-krize vrijednost računa manja 22 posto
Od početka koronakrize u Hrvatskoj, u razdoblju od 24. veljače do 19. travnja ove godine broj fiskaliziranih računa smanjen je za 35 posto, a njihov iznos za 22 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.

Ove godine u tom je razdoblju izdano 222 milijuna računa, čija vrijednost doseže 20,4 milijardi kuna, a u istom lanjskom razdoblju bilo je 343,8 milijuna računa, ukupne vrijednosti 26 milijardi kuna.

U djelatnosti trgovine na veliko i malo, popravka motornih vozila i motocikala na godišnjoj je razini broj računa smanjen za 28,65 posto, na 144,8 milijuna, dok je njihova vrijednost na godišnjoj razini pala 16,6 posto, na 15,25 milijardi kuna.

U djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane broj fiskaliziranih računa i njihove vrijednosti je više nego prepolovljen – broj računa je smanjen za gotovo 60 posto, na njih 21,76 milijuna, a iznos je pao za 63 posto, na 848 milijuna kuna.

Ministar financija Zdravko Marić nedavno je upozorio da je u prvoj polovini travnja državni proračun uprihodovao tek trećinu prihoda iz istog lanjskog razdoblja. Govoreći o učincima krize izazvane epidemijom koronavirusa, naveo da je vrijednost fiskaliziranih računa u svim djelatnostima manja za 40 posto. Marić očekuje i da će svibanj i lipanj biti još izazovniji. (Hina)

jatrgovac.hr
jatrgovac.hrhttp://www.jatrgovac.hr
Portal Ja TRGOVAC vodeća je online platforma za retail i FMCG industriju u Hrvatskoj te ključni izvor informacija za donositelje odluka. Kroz aktualne vijesti, ekskluzivne tržišne analize, trendove i novitete s tržišta, Ja TRGOVAC oblikuje industrijski dijalog i povezuje trgovce, proizvođače i distributere, pružajući im relevantne uvide za donošenje poslovnih odluka.

Najnovije objave

Martin Albus likeri ponovno osvajaju svijet

Kada se na jednom od najuglednijih svjetskih ocjenjivanja jakih alkoholnih pića okupe tisuće najboljih proizvođača iz svih krajeva svijeta, konkurencija ne ostavlja prostor za...

izlog

Biti prvi je uvijek DOBRO

Od svog lansiranja 2016. godine, brend DOBRO gradi svoju priču korak po korak, kroz dosljednu kvalitetu, pažljivo birane sirovine i povjerenje koje svakodnevno dobiva...