VijestiSvijetAustralska vlada jača poziciju poljoprivrednika u pregovorima sa supermarketima

Australska vlada jača poziciju poljoprivrednika u pregovorima sa supermarketima

Političari i poljoprivrednici optužuju maloprodajne divove da koriste dominantnu poziciju na tržištu

Australska vlada predstavila je u srijedu u parlamentu prijedlog zakona koji predviđa kazne za velike lance supermarketa i jača poziciju poljoprivrednika u pregovorima o otkupnim cijenama.

Političari i poljoprivrednici optužuju maloprodajne divove da koriste dominantnu poziciju na tržištu kako bi suzbili konkurenciju i nametali poljoprivrednicima niske otkupne cijene, što u konačnici znači i više cijene za kupce.

Kompanije odbacuju te optužbe.

U takvom je okruženju vlada predložila da se lancima supermarketa poput Woolworthsa i Colesa, te njemačkog ALDI-ja i veleprodajnog trgovca Metcasha, zaprijeti visokim kaznama ne budu li poštivali kodeks ponašanja, koji je do sada bio dobrovoljan.

Od početka travnja iduće godine kompanije će po predloženom zakonu za kršenje kodeksa, ponajprije u poslovanju s dobavljačima, morati plaćati kazne u visini do 10 posto godišnjeg prometa.

Prihod Woolworthsa od prodaje hrane iznosio je prošle godine 48 milijardi australskih dolara (29,5 milijardi eura). Coles je na prodaji hrane uprihodio 37 milijardi australskih dolara, a Metcash 10 milijardi. ALDI ne objavljuje poslovne rezultate u Australiji.

“Odlučili smo oštro suzbijati neprimjerenu poslovnu praksu supermarketa jer ćemo time kupcima na blagajni i poljoprivrednicima i dobavljačima u pregovorima (maloprodajnim tvrtkama – op. ur.)”, rekao je pomoćnik ministra financija Andrew Leigh.

Australskim maloprodajnim tržištem dominira šačica lanaca supermarketa pa tako Woolworths i Coles zajedno prodaju dvije trećine namirnica.

Prijedlozi o njihovom razbijanju odbačeni su u izvješću koje je vlada naručila početkom godine.

Coles, Metcash i ALDI istaknuli su da podržavaju obvezni kodeks ponašanja. Woolworths se u odgovoru pozvao na na stav udruge maloprodajnih trgovaca ARA koja ga je također podržala.

“Pozitivni odnosi s dobavljačima ključni su prioritet za naše članove, kao i nastojanja da naši potrošači dobiju odgovarajuću vrijednost za svoj novac”, rekla je glavna direktorica ARA-e za poslovanje Fleur Brown.

Udruga ipak napominje da je prijedlog zakona izašao izvan okvira preporuka koje su preporučili autori izvješća sastavljenog po nalogu vlade, osobito u odredbama o kaznama, prema riječima glavne direktorice. (Hina)

Kliknite za najnovije vijesti, analize i istraživanja u vašem sandučiću!

Najnovije objave

U Hrvatskoj se godišnje po stanovniku baci 71 kilogram hrane

U Hrvatskoj se baci nešto više od 286 tisuća tona hrane na godinu, a najveći dio te hrane se baca u kućanstvima U prosjeku se...

izlog

Kreće mjesec darivanja na portalu Ja TRGOVAC

Svaki dan jedan poklon, iz dana u dan… sve do Božića! 🎄 Pred nama je najljepše doba godine, vrijeme pažnje, radosti i zajedništva. A mi...