U fokusuAktualnoIT u maloprodaji - EuroCIS: Tehnologija je univerzalni jezik svjetske maloprodaje

IT u maloprodaji – EuroCIS: Tehnologija je univerzalni jezik svjetske maloprodaje

Jedna od ključnih ovogodišnjih tema bila je uloga umjetne inteligencije (AI) odnosno njen položaj koji nadilazi uloge u upravljanju zalihama, sustavu cijena ili nadopuni, a na sajmu su izlagale i domaće tvrtke b.t.c. i PIS.

Ovogodišnji EuroCIS, sajam maloprodajne tehnologije, održan je u Düsseldorfu od 18. do 20. veljače. Njegova odlična popunjenost s 500 izlagača iz 37 zemalja te rekordan broj od preko 14.000 posjetitelja iz 95 zemalja ponovno su mu potvrdili status vodećeg europskog sajma tehnologije koja se koristi u maloprodaji. Tri dana sve se u Düsseldorfu vrtjelo oko najnovijih tehnoloških trendova, pametnih rješenja i digitalne budućnosti maloprodaje.

Bilo da se radi o umjetnoj inteligenciji, neometanom sustavu naplate ili višekanalnim strategijama, ovogodišnji je EuroCIS pokazao kako tehnologija može maloprodaju učiniti učinkovitijom, prilagođenijom kupcima i budućnosti. “EuroCIS je dodatno ojačao svoju poziciju vodećeg europskog sajma maloprodajne tehnologije i još jednom dokazao da je nezaobilazna platforma za izlagače i donositelje odluka u sektoru maloprodaje”, riječi su kojima je ovogodišnje izdanje rezimirao direktor sajma, Marius Berlemann.

Jedna od ključnih tema bila je uloga umjetne inteligencije (AI) odnosno njen položaj koji nadilazi uloge u upravljanju zalihama, sustavu cijena ili nabavi. Generativna umjetna inteligencija kao što je ChatGPT maloprodaji donosi novu dinamiku ubrzavanjem i pojednostavljivanjem procesa te jačanjem usmjerenosti na kupca. Sveprisutna je također bila i tema sustava plaćanja, a automatizirana rješenja za plaćanje, pametna kolica za kupnju i elektroničke oznake cijena (ESL) ilustriraju koliko su trgovci na malo fokusirani na digitalizaciju i povećanje učinkovitosti.

SVEPRISUTNA GLOBALIZACIJA
“Ove godine primjetan je izrazit fokus sajma na self-checkout rješenja koja su dominirala izlagačkim prostorom. Iako je jasno da automatizacija plaćanja ima važnu ulogu u optimizaciji operacija trgovina, dojam je da se previše toga bazira isključivo na operacijama samog kupca, dok se sve manje pažnje posvećuje cjelokupnom iskustvu kupnje i atmosferi u prodajnom prostoru”, istaknuo je Nikola Pečet, CIO hrvatske tvrtke b.t.c. koja se i ove godine odlučila predstaviti sajamskoj publici u Njemačkoj.

Tvrtka b.t.c. predstavila je vlastite uređaje za obradu i depozit novca proizvedene u Hrvatskoj te softver namijenjen financijskom i retail sektoru

Predstavnici tvrtke b.t.c. primijetili su i značajan porast proizvoda s Dalekog istoka, a smatraju kako ovaj podatak ukazuje na rastući trend globalizacije u segmentu retail tehnologija. Upozoravaju ujedno kako su kvaliteta i prilagodljivost takvih rješenja često izazov, posebno pri integraciji s postojećim sustavima u Europi.

“S tehničke strane napredak u AI analitici, sigurnosnim sustavima i optimizaciji obrade gotovine ostavio je na nas snažan dojam, no smatramo također da bi se budućnost maloprodajne tehnologije trebala više usmjeriti i na stvaranje kvalitetnijeg korisničkog iskustva, a ne samo na optimizaciju operativnih procesa”, nadodaje Pečet pojašnjavajući kako maloprodaja ne bi trebala biti samo funkcionalna, već i pružati osjećaj kupnje koji potiče lojalnost kupaca.

Predstavnici tvrtke b.t.c. s partnerima

Tim tvrtke b.t.c. iz Njemačke se vratio s optimizmom, a svoj nastup ocjenjuju vrlo uspješnim jer im je omogućio ostvarivanje novih kontakata s distributerima i partnerima zainteresiranima za integraciju njihovih uređaja i softverskih rješenja.

“Naš primarni cilj bio je predstaviti vlastite uređaje za obradu i depozit novca proizvedene u Hrvatskoj, kao i naš softver namijenjen financijskom i retail sektoru. Ključni fokus bio je na uspostavljanju novih partnerstava s distributerima i sistemskim integratorima koji mogu koristiti naše proizvode kao temelj za izgradnju vlastitih specijaliziranih rješenja. U tom kontekstu ostvarili smo kvalitetne kontakte i potvrdili interes tržišta, što smatramo velikim uspjehom”, zaključuje Pečet primjećujući kako je interes za uređajima i softverskim rješenjima b.t.c.-a bio značajan, posebice među distributerima i partnerima koji razvijaju rješenja za financijski sektor i maloprodaju.

Sajmovi poput EuroCIS-a ključni su za njihov poslovni razvoj, osobito u kontekstu širenja distributivne mreže i traženja novih partnera. U posljednjih pet godina redovito su izlagali na EuroCIS-u što im je omogućilo održavanje kontakata s postojećim partnerima, praćenje industrijskih trendova i predstavljanje rješenja na međunarodnom tržištu. “Ipak, gledajući buduće prilike, naš fokus planiramo sve više usmjeriti na tržišta Afrike i Bliskog istoka gdje vidimo veći potencijal za razvoj distribucijske mreže i potražnju za našim rješenjima. Ova regija nudi značajne mogućnosti za rast, posebno u segmentu automatizacije obrade gotovine i integracije naprednih financijskih tehnologija”, uvjeren je CIO b.t.c.-a te će u skladu sa takvom poslovnom politikom razmatrati i eventualne buduće nastupe na europskom sajmu maloprodajne tehnologije.

KONTAKTI S RETAILERIMA
Na EuroCIS-u i sličnim sajmovima svoje proizvode i usluge redovito predstavlja i domaća tvrtka PIS jer im je iskustvo već više puta pokazalo da su ovakva okupljanja profesionalaca mjesta idealna za ostvarivanje kontakata koji bi bili teže dostupni s obzirom na to da nisu fizički prisutni u svakoj zemlji od interesa za proširenje poslovanja.

Posjetitelji štanda PIS-a najčešće su se raspitivali o uslugama in-store operacija i centraliziranog upravljanja mrežom trgovina

“Prva dva dana sajma ocijenio bih uspješnima, dok je zadnji dan bio slabije posjećen. Zadovoljni smo ostvarenim kontaktima i potencijalnim partnerima s kojima smo dogovorili nove sastanke i razgovore oko suradnje”, istaknuo je Tomislav Peras, direktor prodaje i marketinga tvrtke PIS dodajući kako im je glavni cilj nastupa ove godine u Njemačkoj tradicionalno bio ostvarenje kontakta s retailerima koji posjećuju sajam, a dolaze iz naše regije, ostatka EU-a ili Ujedinjenog Kraljevstva. Posjetitelji njihovog štanda najčešće su se raspitivali o uslugama in-store operacija i centraliziranog upravljanja mrežom trgovina te su interesom zadovoljni jer su uspjeli potaknuti posjetitelje na daljnje upoznavanje s njihovim proizvodima kroz dogovorene sastanke.

S obzirom na činjenicu da su baš nedavno posjetili sajam NRF u New Yorku, s novitetima u području AI-a predstavljenima na njemačkom sajmu već su se imali prilike upoznati. “Od ostalih trendova, posebno nas je zanimao razvoj smart trgovina koje rade 24/7, a koje su tehnološki prihvatljivije za ulaganje i povrat investicije u odnosu na prvobitne autonomne trgovine koje smo do sada susreli na tržištu”, napominje Peras predviđajući kako će u budućnosti tehnologija ostvariti razvoj retaila kroz umjetnu inteligenciju i inovativan hardver te će omogućiti rast poslovanja u uvjetima trenutačnih izazova kao što je nedostatak radne snage. Predstavnici PIS-a, poučeni viđenim i ostvarenim, planiraju izlagati i na sljedećem EuroCIS-u koji će se od 22. do 26. veljače sljedeće godine održati u sklopu sajma EuroShop, ponovno u Düsseldorfu.

A do tada vrijedi podsjetiti kako je EuroCIS 2025, osim brojnih inovacija, ponudio i uzbudljiv popratni program. Na tri pozornice odvijale su se specijalizirane prezentacije i paneli koji su ponudili detaljan uvid u aktualna događanja i najbolje prakse. Posebnu su pozornost posjetitelja privukli kutci s inovacijama u posluživanju i kibernetičkoj sigurnosti. Sajamski Start-up hub predstavio je 18 tvrtki u usponu koje nude inovativna tehnološka rješenja za maloprodaju, a dodijeljena je i nagrada reta te znanstvena nagrada EHI Retail Instituta koja odaje priznanje izvanrednom tehnološkom razvoju i znanstvenom radu. Posjetitelji su, osim toga, mogli uživati u popularnim vođenim turama koje su predstavljale najvažnije inovacije sajma.

jatrgovac.hr
jatrgovac.hrhttp://www.jatrgovac.hr
Portal Ja TRGOVAC vodeća je online platforma za retail i FMCG industriju u Hrvatskoj te ključni izvor informacija za donositelje odluka. Kroz aktualne vijesti, ekskluzivne tržišne analize, trendove i novitete s tržišta, Ja TRGOVAC oblikuje industrijski dijalog i povezuje trgovce, proizvođače i distributere, pružajući im relevantne uvide za donošenje poslovnih odluka.

Najnovije objave

PARKSIDE obilježava 30 godina

PARKSIDE robna marka ove godine slavi 30 godina pod geslom "SLAVIMO PUNOM SNAGOM!”. Ono što je započelo 1996. godine, tri desetljeća kasnije razvilo se...

izlog

Biti prvi je uvijek DOBRO

Od svog lansiranja 2016. godine, brend DOBRO gradi svoju priču korak po korak, kroz dosljednu kvalitetu, pažljivo birane sirovine i povjerenje koje svakodnevno dobiva...