KategorijeNamazi: Nešto malo tanji sloj

Namazi: Nešto malo tanji sloj

Od četiri kategorije namaza tri se vrlo dobro drže i bilježe stabilne prodajne rezultate. Jedino zabrinjavaju voćni namazi sa snažnim padom u posljednjih godinu dana

U jeku sezone godišnjih odmora donosimo pregled kategorije namaza u koju ubrajamo paštete te svježe, voćne i čokoladne namaze.

Prema podacima o prodaji, koji ne obuhvaćaju Cash&Carry, institucionalnu prodaju i diskontne trgovine (Lidl), ove četiri kategorije namaza su u periodu lipanj 2013. – svibanj 2014. kumulativno ostvarile količinsku prodaju od 12.311 tona, dok je vrijednosna prodaja pritom iznosila 632,8 milijuna kuna.

Čokoladni namazi su jedini u promatranom periodu ostvarili rast i količinske i vrijednosne prodaje, dok su voćni namazi zabilježili veliki korak unatrag (-18,3% količinski, -12,8% vrijednosno).

Glavni kanal prodaje za sve kategorije su supermarketi, a važnu ulogu igraju i proizvodi trgovačke marke, poglavito kod voćnih namaza (30% količinske prodaje kategorije) i čokoladnih namaza (22% količinske prodaje kategorije).

ČOKOLADNI NAMAZI
Kategorija uključuje sve čokoladne namaze obično pakirane u staklenke ili plastične čašice. Mogu se konzumirati u obliku u kojem dolaze ili kao namaz na kruhu, palačinkama ili drugim desertima. Vodeći proizvođači u kategoriji su (abecednim redom): Ferrero (Nutella), Podravka (Lino lada) te trgovačke robne marke koje zauzimaju 22% količinske prodaje.
Čokoladni namazi su ostvarili pozitivan trend prodaje u proteklih 12 mjeseci. Količinska prodaja je porasla za 2,9% na 2.762,7 tona čija je vrijednost iznosila 127.897.900 kuna i bila je veća za 2,1% u usporedbi s ranijim 12-mjesečnim razdobljem. Gotovo podjednako su popularna pakiranja od 400 g (44,2%), te pakiranja 401-999 g (43,7%).
Sa znatno manjim udjelima potom dolaze pakiranja do 400 g (6,9%) i ona veća od 1.000 g (5,2%).

Namazi: Nešto malo tanji sloj

SVJEŽI NAMAZI
Obuhvaćaju mliječne i sirne namaze s okusom ili bez okusa, napravljene od sira ili svježe mliječne kreme, te koji se skladište isključivo u rashladnim uređajima. Obično su pakirani u plastične posudice. Vodeći proizvođači u kategoriji su (abecednim redom): Belje (Abc, Abcela, Belje), Dukat (Dukatela), Meggle (Meggle), Vindija (Vivis, z’ bregov) te trgovačke robne marke koje same nose 14% količinske prodaje. U proteklih 12 mjeseci ova kategorija je zabilježila rast vrijednosne prodaje za 1,8% na ukupno 180.229.700 kuna.
S
druge strane, količinska prodaja od 3.332,1 tone manja je za  2,6% u odnosu na prethodnih 12 mjeseci. Sirni namazi su glavni tip svježih namaza s udjelom od 63,1%, a slijede ih mliječni namazi s 36% i “butterino” namazi s 0,9%. Podjela prema okusu govori da su najpopularniji namazi bez dodatnih okusa s 86,4% udjela u kategoriji, dok je 13,6% namaza s nekim dodanim okusom.

Namazi: Nešto malo tanji sloj

VOĆNI NAMAZI
Kategorija uključuje sve vrste namaza na bazi voća (marmelade, džemovi, pekmezi) koji se koriste kao namaz na kruh, za kolače i sl. Mogu biti različitih okusa i veličina. Vodeći proizvođači u kategoriji su (abecednim redom): Dona trgovina (Dona), Eurovoće zadruga (DoOra), Hermes International (Dida Boža), Podravka (Podravka) te trgovačke robne marke koje u ovoj kategoriji zauzimaju čak 30% količinske prodaje. Voćni namazi su u promatranom godišnjem razdoblju zabilježili snažan pad prodaje.
Količinski pad je bio izraženiji (-18,3%) s prodajnim rezultatom od 2.137,1 tonu, dok je vrijednosni minus uz ukupno ostvarenih 63.309.500 kuna iznosio 12,8%. Džem je najomiljeniji tip voćnog namaza s udjelom od 55,2%, a zatim dolaze marmelada s 23,4% i pekmez s 13,2% udjela. Staklo je s 84,6% udjela daleko popularnije pakiranje od plastike koja ima udio od 15,4%.

Namazi: Nešto malo tanji sloj

PAŠTETE
Kategorija uključuje proizvode na kojim je jasno naznačeno da su paštete. Paštete mogu biti napravljene od smjese mesa, začina, ribe i povrća. Nalazimo ih na policama te imaju dugačak rok trajanja. Vodeći proizvođači u kategoriji su (abecednim redom): Droga Kolinska (Argeta), Gavrilović (Gavrilović, Gala), PIK Vrbovec (Pik, Piketa, Sljeme), Podravka (Podravka, Leo, Eva), Vindija (Cekin, Vila, Vindon) te trgovačke robne marke koje same nose 8% količinske prodaje. Kategorija pašteta u proteklih je 12 mjeseci zabilježila blago smanjenje prodaje.
U količinskom pogledu prodaja je pala za 1,3% na ukupno 4.078,9 tona, dok je vrijednost prodaje u tom razdoblju iznosila 261.320.000 kuna, što je pad od 0,6 posto u odnosu na prethodnih 12 mjeseci. Prema sastavu uvjerljivo najpopularnije su mesne paštete (91,4%), dok preostali dio kategorije otpada na riblje (7,5%) i vegetarijanske paštete (1,1%). Pakiranja veća od 51 g zauzimaju 78,2% udjela u kategoriji, 18% ima onih od 30 g do 50 g, a pakiranja do 30 g imaju 3,9% udjela.

Namazi: Nešto malo tanji sloj
Analizu pripremila:
Milanka Ćorić

Najnovije objave

Aljaž Kovač – Intereuropa

Ulaganja u proširenje kapaciteta Luke Rijeka predstavljaju korak prema pozicioniranju Hrvatske kao strateškog logističkog čvorišta u srednjoj i jugoistočnoj Europi. Ta ulaganja nisu samo...

izlog

Silvanac Zeleni – Kad terroir i elegancija govore istim jezikom

Izraz regije, znanja i preciznosti - vino s karakterom i stilom U vremenu kada tržište vina sve više nagrađuje autentičnost, prepoznatljiv sortni karakter i regionalnu...