Čvrsto financijsko zdravlje tvrtke naglašavaju i dalje njen potencijal za održivi rast, što je čini privlačnom investicijom u 2024. Vjerojatno su to prepoznali i manageri u čak 68 hedge fondova koji su uložili 31 milijardu dolara u tvrtku od drugog tromjesečja ove godine.
Coca-Cola, jedan od najpoznatijih svjetskih brendova, nastao je još 1886. godine u Atlanti, savezna država Georgija, dakle u vrijeme kada je Hrvatska, primjerice, bila sastavni dio Austro-Ugarske Monarhije, a Ivan Mažuranić je upravo te godine održao svoj znameniti govor u Saboru tijekom kojeg je izgovorio čuvenu rečenicu: “Vjerujem u Hrvatsku, u njezinu prošlost, u njezinu sadašnjost i… u njezinu budućnost”. Budućnost ove mega tvrtke koja je napunila 138 godina, koja je danas radno mjesto za 700.000 ljudi širom svijeta, a čije najpopularnije piće Coca-Cola predstavlja drugi najrašireniji pojam u svijetu, odmah iza najupotrebljavanije riječi, pogađate – ok, izgleda i dalje blistavo.
Početak, naravno, nije bio ni najmanje glamurozan. U samim počecima piće je bilo dio asortimana u ljekarnama i točilo se iz pipe, kao pivo, a cijena je bila 5 centi po čaši. Pomalo nevjerojatno zvuči, ali ta cijena održala se sve do 1959. godine. Piće se koristilo kao sirup protiv određenih bolesti uključujući žgaravicu, mučninu i glavobolju, a bilo je mješavina crvenog vina Bordeaux, kofeina i ekstrakta lišća koke. Kemičar dr. John S. Pemberton izbacio je iz njega alkohol i dodao velike količine šećera karakterističkog za sva gazirana pića, a kako bi se moglo prodavati mlađoj populaciji. Kokain, je međutim, ostao sastavni dio pića sve do 1903. godine kada je ipak morao biti uklonjen. Iako su aktivne sastavnice kokaina uklonjene, u receptu je ostavljeno lišće koke.
DVA SLOVA C
Pembertonov knjigovođa Frank Robinson zaslužan je za dizajn logotipa i samog imena “Coca-Cola”. Riječ coca označuje lišće koke, dok cola predstavlja biljku iz čijih se plodova dobiva kofein. Robinson je smatrao da će dva slova c pomoći postizanju marketinškog uspjeha, što se, danas to dobro znamo, pokazalo više nego točnim, ali globalnu popularizaciju svojega pića nije doživio. Prije smrti, lokalnom biznismenu iz Atlante imena Asa G. Candler prodao je najbitniji dio tvrtke, pa je do 1889. Candler stekao prava na formulu, ime i marku “Coca-Cola”. Osnovao je The Coca-Cola Company 1892. i proširio distribuciju koncentrata sirupa Coca-Cole izvan Atlante. Candler je također promovirao piće nudeći besplatne bonove za piće i opremajući ljekarne artiklima s markom Coca-Cole.
Coca-Cola danas predstavlja najveću tvrtku za proizvodnju pića na svijetu, ali posjeduje mnogo više od istoimene marke pića
Ideja prodaje pića u staklenim bocama javila se 1894. godine. Navodno je prva boca prodana 12. ožujka, ali se proizvodnja nije nastavila budući da Candler nije za to bio zainteresiran. Ipak, poslovni čovjek iz Mississippija Joseph Biedenharn počeo je puniti piće u boce, čineći ga prenosivim. Iako je do 1895. Candler izgradio tvornice sirupa u gradovima poput Dallasa, Chicaga i Los Angelesa, nije shvaćao da će budućnost Coca-Cole biti upravo u bocama. Tako je 1899. prodao ekskluzivna prava na punjenje pića dvojici odvjetnika, Benjaminu Thomasu i Josephu Whiteheadu.
Piće je na taj način postalo vrlo traženo, a 1916. počele su se proizvoditi prve konturne boce. Prepoznatljivi dizajn boce omogućio je tvrtki da se njezin proizvod jasno razlikuje imitacija koje su u to vrijeme preplavile tržište.
GLOBALNA EKSPANZIJA
Godine 1919. kompanija je prodana skupini investitora koju je predvodio Ernest Woodruff, a 1923. njegov sin Robert W. Woodruff izabran je za predsjednika tvrtke. Woodruff je proširio tvrtku i doveo Coca-Colu u ostatak svijeta. Coca-Cola je počela distribuirati boce kao “Six-packs”, potičući kupce da kupe piće za svoj dom. Godine 1928. Coca-Cola je predstavljena kao sponzor Olimpijskih igara, čime je tvrtka dobila još veću međunarodnu vidljivost i započela tradiciju koja traje i danas.
Tih godina tvrtka je najveću pozornost počela pridavati reklami, a jedan od glavnih ciljeva bio je povećati prodaju u zimskim mjesecima. Tako je nastao Coca-Colin glavni reklamni protagonist Djed Božićnjak. Tvrtka je 1931. zaposlila ilustratora Haddona Sundbloma koji je kreirao verziju ugodno popunjenog simpatičnog starca dugačke i njegovane bijele brade, crvenog odijela i crnih čizama.
Ulaskom SAD-a u Drugi svjetski rat, pojavila se potreba za opskrbom američkih vojnika Coca-Colom. Tako su se počele graditi i prve punionice u inozemstvu. Od sredine 1940-ih do 1960. broj zemalja s punionicama gotovo se udvostručio, postavljajući temelje za poslovanje Coca-Cole u inozemstvu.
Do sredine 1950-ih Coca-Cola se prodavala u staklenoj boci od 6,5 unci. Uslijedile su veće boce, 1960. i metalne limenke, da bi do 1977. tvrtka počela proizvoditi prve plastične boce od 2 litre.
COCA COLINA PREUZIMANJA
Coca-Cola danas predstavlja najveću tvrtku za proizvodnju pića na svijetu, ali posjeduje mnogo više od istoimene marke pića. Povijest Coca-Colinih preuzimanja počela je 1960. kada je u cijelosti preuzet Minute Maid. Bila je to akvizicija izvan bezalkoholnih pića, a ugovor je procijenjen na 59 milijuna USD. Minute Maid bio je najpoznatiji po smrznutom koncentratu soka od naranče, a danas postoji više od 100 okusa i varijanti tog pića.
Thums Up je preuzet 1993. Riječ je o indijskoj marki cole čime se tvrtka vratila na to tržište. Potom je 1995. akviziran Barq’s, budući da je dotad Coca-Cola raspolagala impresivnim portfeljem pića, uključujući Coca-Colu, Sprite i Diet Coca-Colu, ali joj je nedostajao glavni brend piva. Akvizicijom Barq’sa, brenda koji dolazi iz New Orleansa, popunila je tu prazninu, a Barq’s je i danas vodeći brend piva tvrtke. Godine 1999. kupljeno je 50% Inka Kole za 200 milijuna dolara. Time je Coca-Cola stekla pravo na međunarodnu distribuciju tog brenda.
Vitaminwater, točnije Glaceau koji proizvodi to piće, preuzet je 2007., kao dio strateškog odmicanja od gaziranih pića, i to za 4,2 milijarde dolara u gotovini. Vitaminwater bio je vrlo popularan, ali je 2016., nakon što je u sudskom postupku utvrđeno da su zdravstvene prednosti tog pića precijenjene, tvrtka morala promijeniti etiketu. Iste godine Coca-Cola kupuje Fuze, poznatu po sokovima, čajevima i energetskim pićima, uključujući NOS, vjerojatno kao odgovorom na Pepsijev ulazak u negazirana energetska pića. Već godinu dana kasnije kupljeno je 43% udjela u Honest Tea, a 2011. i preostali udjel nad brendom ledenog čaja s niskim sadržajem šećera. Ovim se potezom nastavila strategija tvrtke prema diverzifikaciji u zdravija, negazirana pića. Uslijedilo je 2015. stjecanje vlasništva nad Monster Beverage, proizvođačem energetskih pića, kako bi se tvrtka izložila i tržištu energetskih pića, koje je dotad već preuzelo značajan udio tržišta od tradicionalnih bezalkoholnih pića. Danas udio Coca-Cole u toj tvrtki iznosi 19%. Kao dio dogovora, Coca-Cola je prenijela vlasništvo nad svojim portfeljem energetskih pića na Monster, a Monster je prenio svoje neenergetske poslove na Coca-Colu. Coca-Cola je kupila i marku gazirane vode Topo Chico za 220 milijuna dolara, poznatu po svojim vjernim sljedbenicima. Smisao ovog posla bilo je daljnje širenje distribucijske mreže.
Vjerojatno najveće iznenađenje bilo je preuzimanje Costa Coffee 2019., lanca sa sjedištem u Velikoj Britaniji. Vrijednost posla bila je 4,9 milijardi dolara, a njime je Coca-Cola vrlo snažno iskoračila i na tržište toplih napitaka. Potom preuzimanjem Fairlifea kompanija ulazi i na tržište mliječnih proizvoda. Godine 2021. preuzima u cijelosti brend sportskih pića BodyArmor za ukupno 5,6 milijardi dolara, što je taj posao učinilo najvećom akvizicijom ikada.
Kada je riječ o potencijalnim preuzimanjima, najveći interes kompanije zasigurno će i dalje privlačiti rastuće kategorije pića
Za očekivati je da će Coca-Cola nastaviti s akvizicijama i u budućnosti, s ciljem diverzifikacije portfelja proizvoda, budući da potrošnja klasičnih gaziranih sokova duži niz godina opada i čini se vjerojatnim da će se takav trend i nastaviti. Najveći interes kompanije zasigurno će i dalje privlačiti rastuće kategorije pića.
ATRAKTIVNOST ZA ULAGANJE
U drugom tromjesečju 2024. Coca-Cola Company (burzovna oznaka NYSE:KO) izvijestila je o povećanju organskih prihoda od 15%, potaknuto rastom prodaje jediničnih proizvoda od 2%. Unatoč suočavanju s 10% utjecajem valutnih fluktuacija, porast usporedive zarade po dionici iznosio je odličnih 7%. Zarada po dionici (EPS) iznosila je 0,84 USD, premašivši očekivanja koja su bila na 0,806 USD. Ova izvedba naglašava učinkovitost strategije tvrtke koja je omogućila da se kreće kroz različite tržišne dinamike uz dosljedan rast. Prodaja koncentrata porasla je 4%, pokazujući učinkovito upravljanje zalihama usred izazova u opskrbnom lancu. Nadalje, usporedive bruto marže porasle su za otprilike 200 baznih bodova, odražavajući temeljnu operativnu učinkovitost usprkos spomenutih 10% valutne promjene.
U azijsko-pacifičkoj regiji tvrtka je ostvarila dvoznamenkasti rast prodanih količina na Filipinima. To se uglavnom može pripisati fokusu na pristupačno pakiranje, a oporavilo se i tržište Indije uz pomoć lokalnih brendova kao što je Maaza. U Latinskoj Americi količina prodane Coca-Cole bez šećera porasla je za 20%. To odražava dobro izvršenje cjelokupnog portfelja pića tvrtke. Kao rezultat postignutih rezultata, cijena dionice porasla je više od 20% od početka godine.
Međutim, regija EMEA (zemljopisno označavanje Europe, Bliskog istoka i Afrike koje se koristi u komercijalne svrhe, a koriste ga sjevernoameričke tvrtke) zabilježila je različite reakcije usred geopolitičkih napetosti, te izazovne situacije zbog bojkota usred izraelsko-palestinskog sukoba. Unatoč tome, kompanija je povisila očekivanja za 2024., predviđajući organski rast prihoda od 9% do 10% i usporedivi rast zarade po dionici od 13% do 15%. Općenito, čvrsto financijsko zdravlje tvrtke naglašavaju i dalje njen potencijal za održivi rast, što je čini privlačnom investicijom u 2024. Vjerojatno su to prepoznali i manageri u čak 68 hedge fondova koji su uložili 31 milijardu dolara u tvrtku od drugog tromjesečja ove godine, prema podacima Insider Monkeya. Također, godišnja dividenda tvrtke iznosi 1,94 USD po dionici, s prinosom od 2,73%, što je među najboljim prinosima među dionicama prodavatelja pića na američkom tržištu.