34.9 C
Zagreb
Nedjelja, 28. lipnja 2026., 13:50
VijestiSvijetPromet u europskoj maloprodaji pao u veljači

Promet u europskoj maloprodaji pao u veljači

Promet u europskoj maloprodaji pao je u veljači, dok se u Hrvatskoj stabilizirao prvi puta od kraja prošlog ljeta, pokazalo je u utorak izvješće europskog statističkog ureda.

Sezonski prilagođeni promet u maloprodaji eurozone u veljači je smanjen 0,8 posto u odnosu na siječanj kada je bilježio isti postotni rast, prema revidiranom podatku statističkog ureda. U EU-u smanjio se za 0,9 posto, također nakon istog postotnog rasta na početku godine.

Najveći pad prometa zabilježen je na benzinskim postajama za 1,8 posto u eurozoni i za 1,4 posto u EU.

Smanjio se i promet u maloprodaji svih ostalih kategorija proizvoda, uključujući hranu, u rasponu od 0,6 do jedan posto.

Hrvatska uz Austriju
Među zemljama članicama čijim je podacima Eurostat raspolagao najviše je na mjesečnoj razini pao promet u maloprodaji Slovenije, za 10,5 posto.

Slijede Mađarska i Poljska gdje je pao za dva posto, te Švedska gdje je smanjen za 1,6 posto.

U Hrvatskoj je promet u maloprodaji u veljači porastao za 0,2 posto u odnosu na siječanj kada se smanjio za 0,6 posto. Time je prekinuto petomjesečno razdoblje njegovog pada, prema Eurostatovim podacima.

Isti postotni rast bilježila je u veljači i Austrija.

Najviše je porasla prodaja na Cipru, za 1,6 posto. Slijede Luksemburg i Belgija s rastom prometa u maloprodaji za 0,8 odnosno 0,7 posto.

Eurostat nije raspolagao podacima za Grčku i Češku.

Manje se kupuje hrana
Na godišnjoj razini kalendarski prilagođeni promet u maloprodaji eurozone pao je u veljači za tri posto, nakon 1,8-postotnog pada u siječnju, pokazuju revidirani podaci Eurostata.

U EU prodaja je smanjena za 3,1 posto, nakon otprilike upola blažeg pada na početku godine.

Najviše je na oba područja u veljači na godišnjoj razini pao promet u trgovinama prehrambenih proizvoda, pića i duhana, za 4,9 posto na oba područja.

Snažno je smanjena i prodaja široke kategorije neprehrambenih proizvoda, za 1,8 posto u eurozoni i za 1,9 posto u EU, nakon što je u siječnju gotovo stagnirala.

Veći promet nego u veljači 2021. zabilježile su samo benzinske stanice, za 1,1 posto u eurozoni odnosno za 0,1 posto u EU.

Oštar pad u Mađarskoj
Među zemljama EU-a čijim je podacima Eurostat raspolagao najviše je u veljači na godišnjoj razini pao promet u maloprodaji Mađarske, za 10,1 posto.

Slijedi Švedska s padom od 8,5 posto te Njemačka gdje je smanjen sedam posto.

U Hrvatskoj se u veljači promet u maloprodaji smanjio osmi mjesec zaredom, i to za 4,9 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, nakon 4,4-postotnog pada u siječnju.

Najviše je porasla prodaja na Cipru, za 8,3 posto. Slijede Luksemburg i Španjolska gdje je porastao za 6,8 odnosno 4,7 posto. (Hina)

Kliknite za najnovije vijesti, analize i istraživanja u vašem sandučiću!

jatrgovac.hr
jatrgovac.hrhttp://www.jatrgovac.hr
Portal Ja TRGOVAC vodeća je online platforma za retail i FMCG industriju u Hrvatskoj te ključni izvor informacija za donositelje odluka. Kroz aktualne vijesti, ekskluzivne tržišne analize, trendove i novitete s tržišta, Ja TRGOVAC oblikuje industrijski dijalog i povezuje trgovce, proizvođače i distributere, pružajući im relevantne uvide za donošenje poslovnih odluka.

Najnovije objave

U Hrvatskom saboru predstavljena Strategija biogospodarstva Republike Hrvatske do 2035. godine

Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Tugomir Majdak u Hrvatskom saboru predstavio Strategiju biogospodarstva Republike Hrvatske do 2035. godine, prvog nacionalnog strateškog...

izlog

Biti prvi je uvijek DOBRO

Od svog lansiranja 2016. godine, brend DOBRO gradi svoju priču korak po korak, kroz dosljednu kvalitetu, pažljivo birane sirovine i povjerenje koje svakodnevno dobiva...