Otvaranjem nove valionice nastavljamo jačati poziciju pokretača razvoja domaće peradarske industrije te lidera usmjerenog na sustavno podizanje kvalitete proizvoda za naše potrošače. Investicija iznosi 20 milijuna eura, a cijeli projekt financirali smo isključivo vlastitim sredstvima, ističe Stjepan Sabljak, predsjednik Uprave Koke koja posluje u sastavu Grupe Vindija.
Posebna vrijednost Koke su upravo ljudi, njihova stručnost, znanje i bogato iskustvo rada u procesu peradarske proizvodnje. Prenošenje znanja stjecanog tijekom 63 godine rada Koke, stabilna baza vrhunskih stručnjaka i osiguravanje najviše razine kvalitete temelj su našeg uspjeha. Upravo takav pristup Stjepan Sabljak potvrđuje na temelju vlastitog iskustva u kojem su ljudi i kvaliteta uvijek na prvom mjestu. S time smo i započeli razgovor s ovim iskusnim menadžerom koji je tijekom punih 35 godina kontinuiranog rada u Koki imao priliku proći gotovo sve razine i pozicije unutar sustava i proizvodnog procesa te poslovne odgovornosti kao i susretati se s različitim izazovima i situacijama unutar proizvodnje, ali i različitih gospodarskih i poslovnih okolnosti. “Takvo iskustvo zasigurno mi značajno pomaže u upravljanju kompanijom, prepoznavanju potreba i rješavanju izazova s kojima se susrećemo”, poručio je uvodno predsjednik Uprave Koke.
Peradarstvo je danas u Hrvatskoj jedna od rijetkih prehrambenih industrija koja je gotovo potpuno samodostatna
Možete li nam reći nešto više o povijesti i razvoju Koke kao dijela Vindije?
Grupa Vindija i Koka imaju zajedničku povijest te je nemoguće govoriti o jednom bez drugog. Koliko je znanja i iskustva ovih dviju sustava implementirano u razvoj i današnju poziciju na tržištu najbolje potvrđuje 63 godine uspješnog poslovanja Koke te 65 godina Grupe Vindija. Stručnost i bogata tradicija potvrđuju se i danas s obzirom na to da je Koka najveća peradarska industrija u Hrvatskoj te kolijevka moderne hrvatske peradarske proizvodnje. Koka je visoko vertikalno integrirana peradarska proizvodnja te je od svojih početaka neupitni nositelj inovacije i razvoja peradarske industrije u Hrvatskoj i čitavoj regiji, a svoj status potvrđuje i danas kao domaći tržišni lider te značajan izvoznik na brojna strana tržišta. Razvoj i rast Koke kroz više od 60 godina prati kontinuirano ulaganje u proizvodne pogone te cjelokupan proces proizvodnje u cilju podizanja kvalitete, razvoja novih proizvoda, stvaranja nove vrijednosti te pozitivnih učinaka na cjelokupnu radnu zajednicu i društvo u kojem poslujemo.
Možete li navesti zašto peradarstvo treba imati strateški status te je li u Hrvatskoj nakon pandemije porasla svijest o važnosti ostvarenja samodostatnosti u proizvodnji hrane?
Proizvodnja hrane i neovisnost u tom segmentu za svaku je državu jedno od glavnih strateških pitanja ili bi barem trebalo biti. Unatoč globalizacijskim procesima upravo su okolnosti poput pandemije i ratova pokazale važnost samoodrživosti u osnovnim industrijama, a prehrambena industrija jedna je od njih. Peradarska industrija, s obzirom na to da se pileće meso može ubrojiti među osnovne prehrambene proizvode, kao i pokazatelji rasta potrošnje uzrokovani između ostalog i prehrambenim navikama te nutritivnim vrijednostima pilećeg mesa, zasigurno bi trebala biti visoko na listi prioriteta u tom smislu. Koka je danas tržišni lider, a proizvodnja piletine gotovo je na razini samodostatnosti u Hrvatskoj. Kako jedino meso peradi ima očekivani porast konzumacije u svjetskim razmjerima samo po sebi nameće se nužna opravdanost da se i Hrvatska vrati na 100% samodostatnosti jer to apsolutno hrvatsko peradarstvo može u vrlo kratkom roku i ostvariti. Međutim, i dalje izostaje strateški status peradarstva koje ima potencijal daljnjeg razvoja te jačanja pozicije kao jednog od pokretača domaće prehrambene proizvodnje.
Upravo ste započeli izgradnju najmodernije valionice te ćete u ovom postrojenju, najvećem i tehnološki najnaprednijem u Hrvatskoj, imati najnoviju svjetsku tehnologiju. Po čemu je ova valionica posebna?
Radi se o najmodernijem postrojenju ove vrste koje donosi najnovije svjetske tehnologije u embriologiji i proizvodnji visokokvalitetnih jednodnevnih pilića. Nova valionica, kao srce naše integrirane peradarske proizvodnje, bit će opremljena visoko razvijenim digitaliziranim sustavima, a pojedini segmenti bit će među prvima te vrste u svijetu. Automatizirani procesi i napredni tehnički sustavi kao što je kontrola i procesiranje samo živih embrija u proizvodnom procesu putem detekcije otkucaja srca, omogućit će preciznu kontrolu svih proizvodnih koraka, čime ćemo značajno unaprijediti kvalitetu i učinkovitost naših proizvoda. Posebno se ponosimo time što je ova investicija u potpunosti usklađena s ciljevima zelene tranzicije Europske unije. Zahvaljujući suradnji s vodećim svjetskim dobavljačima Royal Pas Reform i Vencomatic grupom (Prinzen) iz Nizozemske, koji su poznati po inovativnim rješenjima, osim vrhunske tehnologije u procesu inkubacije i obrade rasplodnih brojlerskih jaja i jednodnevnih pilića nova valionica omogućit će optimizaciju energetskih resursa, smanjenje emisije stakleničkih plinova i minimiziranje negativnog utjecaja na okoliš. S površinom većom od 7.000 četvornih metara, od čega je preko 5.000 četvornih metara namijenjeno proizvodnom dijelu, ovo postrojenje postavit će nove standarde u industriji.
Koka na domaćem tržištu ima udio od 65 posto kada je u pitanju pileće meso te čak 90 posto kod purećeg mesa
Koliko je iznosila investicija u ovo postrojenje te kako je provedeno financiranje?
Investicija u novu valionicu iznosi 20 milijuna eura, što je značajan kapitalni projekt za Koku i cijelu Grupu Vindija. Ono što posebno ističe ovu investiciju jest činjenica kako smo čitav projekt financirali isključivo vlastitim sredstvima. Ova odluka pokazuje našu snažnu financijsku stabilnost i dugoročno planiranje, s ciljem osiguravanja tehnološkog i ekološkog napretka u proizvodnji. Nažalost, unatoč objektivno dokazanim potrebama i strateškoj važnosti ovog projekta za hrvatsko gospodarstvo, nismo uspjeli osigurati zakonski utemeljenu financijsku podršku za peradarstvo, koja bi dodatno olakšala realizaciju ovako značajnih ulaganja te se nadamo da će u budućnosti peradarska industrija dobiti mjesto i podršku državnih institucija koju i zaslužuje.
Što otvaranje ovog modernog postrojenja znači za vas kao proizvođača i domaće peradarstvo u cjelini?
Ovim postrojenjem nastavljamo jačati poziciju pokretača razvoja domaće peradarske industrije te lidera usmjerenog na sustavno podizanje kvalitete proizvoda za naše potrošače. Oprema koja će se koristiti osigurava preciznu kontrolu svih proizvodnih koraka, što rezultira višom kvalitetom jednodnevnih pilića. Za domaće peradarstvo ovo postrojenje postavlja nove standarde modernizacije i digitalizacije, jačajući konkurentnost hrvatskog sektora na europskoj razini. U skladu s ciljevima zelene tranzicije Europske unije, novo postrojenje smanjuje ekološki otisak i doprinosi održivosti, što je ključno za budućnost industrije. Ukratko, ova investicija simbolizira našu predanost inovacijama, kvaliteti i održivosti, čime činimo još jedan iskorak za Koku i hrvatsko peradarstvo u cjelini.
Na predstavljanju ste istaknuli svoje uvjerenje kako hrvatsko peradarstvo može osigurati samodostatnost mesa peradi za domaće potrebe. Prepoznaje li država ovakve strateške projekte?
Naša industrija može igrati ključnu ulogu kako u smanjenju ovisnosti o uvozu hrane, tako i u potpori lokalnom gospodarstvu. Ipak, prepoznavanje i podrška ovakvih strateških projekata od strane države zasigurno bi mogla i trebala biti na višoj razini. Država bi trebala prepoznati važnost ovakvih investicija ne samo za naše poduzeće, već i za cijelu ekonomiju, kao i za održivost prehrambenog sektora. Osnaživanje domaće proizvodnje, kroz podršku strateškim projektima kao što je naš, može pridonijeti jačanju sigurnosti hrane i očuvanju radnih mjesta u ruralnim sredinama. Koka je povijesno od svojih početaka razvijala odnos s kooperantima prije svega u proizvodnji mesa, ali isto tako kod organizacije proizvodnje i nabave žitarica i uljarica od hrvatskih ratara. Hrana je uz energiju neophodna te kao takva mora biti strateška, a jasno da svaka razvijena zemlja smatra da je nužno ostvariti samodostatnost takvih strateških resursa. Iako je sektor peradarstva kvalitetno organiziran te je kao takav dosta uspješno odolijevao svim dosadašnjim gospodarskim izazovima, treba podsjetiti na to da se svaki sektor čuva dok je još zdrav i da je upravo sada nužno prepoznati njegovu stvarnu važnost. U konačnici, suradnja između privatnog sektora i države ključna je za uspjeh i održivost hrvatskog peradarstva, a vjerujem da zajedničkim snagama možemo ostvariti ciljeve koji će koristiti cijeloj zajednici.
Koliko će iznositi godišnja proizvodnja? Kada se očekuju prvi izvaljeni pilići i puna uspostava proizvodnih procesa?
Nova valionica bit će ukupnog maksimalnog kapaciteta od 45 milijuna pilića godišnje, a potpuna funkcionalnost pogona i uspostava proizvodnih procesa očekuje se u rujnu 2025. godine.
Stvaranje novih vrijednosti, očuvanje domaće tradicije i poticanje domaće proizvodnje trebaju biti prioriteti naše prehrambene industrije
Kako gledate na dvije najavljene ukrajinske investicije u peradarstvo, MHP grupe i Premium Chicken Company? Jesu li one prevelike za hrvatsko tržište te na koji način korespondiraju sa zajedničkom poljoprivrednom politikom Europske unije?
U Koki smo primarno fokusirani na vlastite poslovne aktivnosti, uključujući ulaganja u nove proizvodne linije i podizanje kvalitete. Kao domaća kompanija, snažno podupiremo male proizvođače i dobavljače te se zalažemo za očuvanje hrvatske prehrambene proizvodnje. Svjedoci smo čestih, otvorenih i jasno artikuliranih medijskih i javnih istupa malih peradara u Hrvatskoj i na razini EU-a, kao i udruženja peradarskih proizvođača, koji izražavaju visoku razinu zabrinutosti vezano uz najavljene ukrajinske investicije. Ova zabrinutost podržana je i od strane europskih udruženja (AVEC i COPA COGECA) koja aktivno razgovaraju s institucijama EU-a o utjecaju ovih projekata na domaće tržište. S obzirom na to da je Hrvatska malo tržište, a peradarska proizvodnja u EU vrlo razvijena, ove investicije mogle bi značajno utjecati na našu industriju. Treba naglasiti još jednom kako hrvatska peradarska industrija pokriva više od 95% domaćih potreba, što ukazuje na naše kapacitete, kvalitetu i znanje. Najavljene investicije mogu izazvati značajne poremećaje na domaćem i EU tržištu, a prema dostupnim informacijama pokušaj provedbe takvih investicija u mnogim zemljama Europe nije dobio zeleno svjetlo. Na europskoj razini postoje jasne smjernice koje imaju za cilj jačanje malih proizvođača, što ipak nije u korespondenciji s najavljenim projektima. Takvi mega projekti su u suprotnosti sa strategijom Zajedničke europske poljoprivredne politike, a koja ide prema manjim proizvođačima i nikako ne podržava ovakve megalomanske projekte. Prema odredbama ZPP-a, i europske banke koje bi financirale takve projekte mogu dobiti negativni financijski rejting. Takav megaprojekt je apsolutno predimenzioniran za područje regije, a osobito za Hrvatsku.
Koka je tržišni lider i najveći domaći proizvođač pilećeg mesa te poznatog brenda Cekin. Koliko je vrijedno hrvatsko tržište pilećeg mesa te koji je vaš udio u ovom trenutku?
Koka kao lider na domaćem tržištu ima udio od 65 posto kada je u pitanju pileće meso, te čak 90 posto kada je riječ o purećem mesu. Treba napomenuti kako uz domaće tržište Koka svoje proizvode izvozi u 14 zemalja diljem Europe gdje plasiramo 20 posto vlastite proizvodnje.
Koki je prošle godine dodijeljen certifikat “Dokazana kvaliteta Hrvatska” koji označava poljoprivredne i prehrambene proizvode s posebnim karakteristikama. Što je za vas značilo dobivanje ovog nacionalnog certifikata?
Dobivanje certifikata “Dokazana kvaliteta Hrvatska” predstavlja iznimno važno postignuće i priznanje našeg predanog rada i standarda koje održavamo. Ovaj nacionalni certifikat ne samo da potvrđuje našu predanost najvišim proizvodnim i tržišnim standardima kvalitete, sigurnosti i pouzdanosti, već i osigurava našim potrošačima dodatnu razinu povjerenja u naše proizvode naglašavajući da je proizvod hrvatskog podrijetla. Bilo bi dobro da se takve komunikacije i promocije hrvatskih proizvoda jačaju i podupiru u cjelokupnom lancu od proizvodnje preko trgovaca do krajnjih potrošača. Kao prva kompanija u Hrvatskoj kojoj je dodijeljen ovaj certifikat za meso peradi, nastavljamo ulagati u moderne proizvodne procese i osiguravati da svi naši proizvodi zadovoljavaju najstrože norme.
Suradnja između privatnog sektora i države ključna je za uspjeh i održivost hrvatskog peradarstva
Koka je uz to nositelj i brojnih drugih certifikata, među kojima se posebno ističu Antibiotik-free i Gluten-free. Certifikat Antibiotik-free ostvaren je za ukupno 60 proizvoda, uključujući asortiman Cekin Kids namijenjen djeci, koji ne sadrži konzervanse, pojačivače okusa, dodana bojila ni aditive, dok certifikat Gluten-free potvrđuje da naši proizvodi ispunjavaju najviše zahtjeve prema AOECS standardima za hranu bez glutena. Uz to, nova linija Cekin Protein proizvoda obogaćena proteinima zadovoljava potrebe suvremenih potrošača.
Koliko djelatnika danas radi u društvu KOKA d.o.o. a koliko je pak zaposlenih ukupno u okviru Grupe Vindija?
Koka danas zapošljava više od 1.580 djelatnika, a u okviru Grupe Vindija ukupno imamo gotovo 4.300 zaposlenika. Naši zaposlenici su ključni resurs koji doprinosi našoj uspješnosti i rastu, a ulaganje u njihov razvoj i zadovoljstvo je naš prioritet.
Na razini grupe u proteklim godinama povećavali ste primanja svojih zaposlenika. Na koji način privlačite radnu snagu za svoje potrebe?
U proteklim godinama kontinuirano smo povećavali primanja naših zaposlenika kako bismo privukli i zadržali kvalitetnu radnu snagu. Ovaj trend rasta plaća ne proizlazi samo iz naše interne politike, već je također odgovor na opće kretanje na tržištu rada i potrebu za prilagodbom našim resursima u svjetlu konkurencije. Aktivno surađujemo s lokalnom zajednicom i obrazovnim institucijama kako bismo privukli mlade ljude u naš sektor.
Imate li neki savjet za mlade ljude koji žele karijeru u prehrambenoj industriji ili menadžmentu?
Prehrambena industrija je iznimno dinamična, inovativna i mladim ljudima može pružati brojne izazove te priliku za osobni i profesionalni razvoj. Pozivam i ovom prilikom mlade ljude da budu hrabri u svojim idejama i da se usude sanjati velike stvari. Stvaranje novih vrijednosti, očuvanje domaće tradicije i poticanje domaće proizvodnje trebali bi biti prioriteti naše prehrambene industrije, a inovativnost i znanje novih generacija sigurno u tomu mogu značajno pridonijeti. Grupa Vindija i Koka kao lideri na domaćem tržištu posebno su posvećeni inovacijama i stvaranju dodane vrijednosti koja ima višestruko pozitivne efekte za čitavo društvo, zbog čega vjerujem da smo idealno mjesto za razvoj karijera mladih stručnjaka. Kako je hrana neophodna, apsolutno je sigurno da prehrambena industrija ima sigurnu budućnost. U današnjim uvjetima života i novih trendova u prehrani, proizvodnja prije svega sigurne i zdrave hrane jest pozitivan izazov za mlade ljude. Kao što sam ranije spomenuo, nove ideje, nova viđenja kao i edukacije mladih ljudi uvelike mogu pridonijeti svijetloj budućnosti prehrambene industrije.
Koji su planovi Koke za budućnost, s obzirom na nove tehnologije i ekološke izazove?
Kontinuirano ulaganje u podizanje kvalitete, praćenje potreba potrošača i inovativnost u proizvodnji bit će fokus našeg daljnjeg razvoja. Nove tehnologije pomažu nam u ostvarenju tih ciljeva, a kao što je to bilo i do sada posebno ćemo biti fokusirani na održivost poslovanja te utjecaj na društvo. Ulažemo značajna sredstva u razvijanje održivih praksi koje smanjuju utjecaj na okoliš, uključujući korištenje obnovljivih izvora energije pa sve do brige o ambalaži koja je ekološki prihvatljivija. Dnevno svjedočimo vrlo velikim ekološkim i vremenskim neprilikama te je očuvanje okoliša od neophodne važnosti jer moramo biti svjesni da zemlju nismo naslijedili od roditelja, već smo je posudili od naše djece pa se sukladno tome svi moramo i ponašati. Osim toga, i dalje se posvećujemo razvoju inovativnih i zdravijih proizvoda koji odgovaraju modernim prehrambenim navikama, čime jačamo našu konkurentnost na domaćem i inozemnom tržištu.
Koka svoje proizvode izvozi u 14 zemalja diljem Europe gdje plasiramo 20 posto vlastite proizvodnje
Kako vidite razvoj peradarske industrije u Hrvatskoj i regiji u narednim godinama?
Peradarstvo je danas u Hrvatskoj jedna od rijetkih prehrambenih industrija koja je samodostatna gotovo u potpunosti, koja ima izvozni potencijal te kvalitetu na najvišoj europskoj razini. Kako bi se takav status zadržao i jačao potrebno je sustavno pružanje podrške i jasna strategija razvoja na državnoj razini. Jačanjem sustava malih proizvođača možemo vratiti ljude na selo i tako imati višestruke pozitivne efekte za domaću prehrambenu industriju u cijelosti. Grupa Vindija i Koka u tom će pogledu nastaviti jačati sustav kooperanata, ulagati u proizvodne kapacitete i tehnologiju, aktivno sudjelovati u kreiranju novih visokovrijednih proizvoda te u gospodarskom smislu stvarati novu vrijednost, a što je ključno za svako gospodarstvo. S obzirom na to da meso peradi kao visokokvalitetna nutritivna namirnica ima pozitivna predviđanja i trend rasta globalne potrošnje treba imati sigurnu budućnost te svi zajedno kao sektor moramo odgovoriti na izazove koji su pred nama, ali isto tako i stvarati pozitivne poslovne prilike. Ono što će biti ključno jest uspješno odgovaranje na izazove poput klimatskih promjena, rastućih troškova proizvodnje te strateškog upravljanja poljoprivrednom politikom kako bi se spriječila nelojalna tržišna utakmica i zaštitila domaća proizvodnja.