

Osim pravilne prehrane koja je ključan faktor u očuvanju zdravlja vašeg kućnog ljubimca, važan je redovan odlazak kod veterinara koji, između ostalog, uključuje i cijepljenje protiv bjesnoće i zaraznih bolesti. Dehelmintizacija ljubimaca svaka tri mjeseca posebno je važna u kućanstvima u kojima su prisutni bebe i djeca.
Uz higijenu, važno je i psihofizičko zadovoljstvo koje ćemo kod mačaka ostvariti kupnjom raznovrsnih igračaka i vrhunskih poslastica, dok je kod pasa naglasak na fizičkoj aktivnosti koja uključuje šetnje od najmanje sat do dva dnevno, discipliniranost i na kraju pružanje ljubavi kako bi ostvarili uravnotežen odnos s našim ljubimcem.
BALANSIRANA PREHRANA
Hrana za pse dijeli se u tri klase: komercijalnu, premium i superpremium. Premium i superpremium hrana označava visoku ili vrlo visoku kvalitetu. U proizvodnji se koriste kvalitetnije sirovine kontroliranog porijekla, imaju visok stupanj probavljivosti i iskoristivosti te se prodaju u trgovinama specijaliziranim za kućne ljubimce.
S druge strane, komercijalna suha hrana za pse sadrži aditive, konzervanse, umjetne boje te razne dodatke poput visokih količina soli pa je psima zbog toga izuzetno privlačna, a slično je i kod mokre hrane koja zbog visokog udjela vlage ima malu nutritivnu vrijednost pa je i cjenovno nešto povoljnija.
NOVITETI U PREHRANI
“Domaća hrana koju neki kućni ljubimci dobivaju trebala bi predstavljati svojstveni dodatak prehrani. Psi nikako ne smiju jesti pileće kosti, pečeni krumpir ili pečeno meso, a 200 grama ljudske čokolade može biti kobna doza za vašeg ljubimca”, upozorava nas Štebih.
Danas sve više pasa postaje alergično i intolerantno na pojedine sastojke hrane, a do nervoze i agresivnosti dolazi dijelom i zbog neprimjerene prehrane. Trenutni trendovi u kategoriji hrane za pse su holistička prehrana i sirova hrana koja je i najprikladnija za mesojede. Razvojem holističke veterine, upotreba češnjaka je postala uobičajena i kod životinja. Dodavanje sirovog, svježeg češnjaka u hranu može pomoći psu protiv infekcija usne šupljine, grla, respiratornog trakta, želuca i crijeva.
Vlasnici životinja počeli su više paziti što daju svojim prijateljima pa tako sve više čitaju etikete. Industrija hrane za kućne ljubimce postala je iznimno dinamična, a vlasnici ljubimaca sve su zahtjevniji i obrazovaniji.