Hrvatski Telekom je među prvim operatorima u Europi u komercijalnu ponudu uveo 1Gbit/s simetričnu brzinu Interneta, temeljenu na novom tehnološkom konceptu koristeći optičku infrastrukturu.
- Uvođenjem ove brzine, HT je u svoju ponudu uvrstio i nove pakete koji korisnicima omogućuju i do 50 puta brže surfanje, te gledanje MAXtv sadržaja u 4k rezoluciji
- Nova tehnologija otvara nove mogućnosti korištenja servisa baziranih na internetu. Uz osnovne brzine od 500 Mbit/s te uz izuzetno brzi odziv mreže, korisnik može istodobno surfati, igrati video igrice u cloudu, gledati najzahtjevnije video sadržaje na više uređaja te „komunicirati“ s hladnjakom ili sustavom za rasvjetu
Hrvatski Telekom, predvodnik procesa digitalne transformacije u Hrvatskoj, u komercijalnu ponudu uveo je uslugu pristupa internetu temeljenu na naprednom tehnološkom konceptu TeraStream, koji omogućuje postizanje brzina do 1Gbit/s (upload/download simetrično). Uvođenjem optike nove generacije korisnicima je kroz nove pakete omogućeno i do 50 puta brže surfanje u odnosu na sadašnje brzine, te gledanje MAXtv sadržaja u 4k rezoluciji. Kako bi se zorno prezentirala brzina nove tehnologije, demonstracija brzine ostvarena je putem downloada pjesme “Stup od soli” s koncerta grupe Boa, prvoga u Hrvatskoj snimljenog u 4K tehnologiji.
„Danas smo u svoju ponudu uvrstili uslugu pristupa internetu temeljenu na novom konceptu telekomunikacijske mreže kojim se omogućuje jednostavnija realizacija i integracija naprednih usluga budućnosti. Tehnologija omogućava iznimno brzo povezivanje s internetom velikog broja uređaja i stvara uvjete za novi val tehnoloških promjena koji smo u HT-u spremni podržati. TeraStream u ovom trenutku nudimo rezidencijalnim korisnicima na određenim područjima Zagreba, Splita i Karlovca”, izjavio je Boris Drilo, član Uprave HT-a za tehniku i informacijske tehnologije.
Optika nove generacije otvara nove mogućnosti korištenja servisa baziranih na internetu. Uz osnovne brzine od 500 Mbit/s, korisnik može istodobno surfati, igrati video igre u cloudu, gledati najzahtjevnije video sadržaje na više uređaja te „komunicirati“ s hladnjakom ili sustavom za rasvjetu. Arhitektura mreže je bitno pojednostavljena što omogućava izuzetno brzi odziv mreže (ping) od svega 2-3 ms.
Ova tehnologija također omogućava i impresivne brzine Interneta putem wifija te brzina downloada doseže i do 500 Mbit/s, a uploada i do 300 Mbit/s.
U ponudi su dva paketa – MAXnet (samostalni Internet) i MAX2 (govorna usluga + Internet) s osnovnom brzinom pristupa internetu od 500 Mbit/s, koju preko portala Moj Telekom korisnici mogu u realnom vremenu povećati na 1Gbit/s. Kako bi mogli pratiti određene TV sadržaje, korisnici također imaju mogućnost kupiti jedan od novih MAXtv to Go paketa, među kojima je i 4k paket, i Android STB te ih koristiti putem TeraStreama a također i putem ostalih mreža Hrvatskog Telekoma.
Hrvatski Telekom je uslugu komercijalizirao kao prvi operator unutar Deutsche Telekom grupe, a također je i među prvim telekom operatorima u Europi koji korisnicima komercijalno nudi brzine surfanja do 1 Gbit/s. U realizaciji projekta, uz eksperte Hrvatskog Telekoma, sudjelovali su i eksperti Deutsche Telekom grupe te brojni partneri, Nokia, Cisco, Combis, Juniper, Ericsson, Inteno i drugi.
Paralelno s komercijalnim predstavljanjem TeraStream tehnologije, HT aktivno investira u tehnologiju i formira 5G infrastrukturu. Prošle je godine HT u infrastrukturu investirao 1,745 milijardi kuna ili 8,5 posto više nego u 2016., a ove godine će se investirati još više. U posljednje četiri godine ukupna visina investicija nadmašila je 6 milijardi kuna, zahvaljujući čemu će HT do 2020. samostalno ispuniti 70 posto ciljeva Europske digitalne agende za Hrvatsku.
O TeraStream tehnologiji
TeraStream tehnologija kombinira mrežnu tehnologiju, tehnologiju podatkovnih centara i optičku infrastrukturu na način da omogućava protok velikog volumena podataka po iznimno velikim brzinama. TeraStream se u potpunosti temelji na IPv6 protokolu koji svakom korisniku daje velik broj internetskih adresa. To znači da svaki uređaj u kućanstvu, od hladnjaka i pećnice do zaštitnih sustava i računala može imati svoju javnu IP adresu. S pomoću TeraStreama je omogućeno da se sve usluge pružaju iz clouda što omogućava stvaranje čvrstog i jednostavnog tehnološkog okvira spremnog podržati iznimno veliko povećanje prometa i novih usluga u budućnosti. Izvanserijske brzine koje donosi ova tehnologija mogu se koristiti i putem wifi mreže preko koje brzina downloada doseže i do 500 Mbit/s, a uploada i do 300 Mbit/s.