Potencijal za rast je značajan, ali zahtijeva strateški pristup i rješavanje ključnih prepreka, a mi smo tu da pomognemo u preskakanju prepreka na putu ka zajedničkom uspjehu, ističe Andrea Perkov, direktorica Talijansko hrvatske gospodarske komore.
Po povratku iz Italije, početkom 2000-tih godina, karijera Andreje Perkov bila je vezana za različite sektore društvenog i gospodarskog života, počevši od od kulture, preko razvojnih i EU projekata u turizmu, poduzetništvu i energetici pa sve do dolaska u Talijansko hrvatsku gospodarsku komoru prije nešto više od devet godina. Komora je u to vrijeme predstavljala malo poslovno udruženje talijanskih poduzetnika koje se postepeno gradilo. “Kada to ovako stavite na papir izgleda puno, ali vrijeme leti brzo jer stvarate, radite i ono što mene najviše veseli, vidite konkretan doprinos, znate da ste zaista pomogli nekome, ostvarili nešto što prelazi osobni interes ili interes investitora, neko novo radno mjesto, neki novi projekt koji ostaje i stvara dodanu vrijednost”, ističe Perkov koja je na čelu komore od 2018. godine.
Možete li nam ukratko predstaviti Talijansko-hrvatsku gospodarsku komoru? Kada je osnovana i koja je njezina glavna misija?
Talijansko hrvatska gospodarska komora u Hrvatskoj postoji nešto malo duže od 10 godina, točnije od studenog 2014. Krenula je kao Udruženje talijanskih poduzetnika da bi prošla svoj razvojni proces i postala gospodarska komora Italije, priznata od Ministarstva ekonomskog razvoja Republike Italije. Mreža talijanskih komora, kojoj i mi pripadamo kao punopravni član, djeluje u 64 zemlje na pet kontinenata te čini poslovnu zajednicu s više od 20.000 članova i preko 300.000 poslovnih kontakata s matičnim uredom u Rimu. Glavna misija je podrška i pružanje usluga talijanskim tvrtkama koje žele investirati ili plasirati svoje proizvode u Hrvatsku, ali i obrnuto. Naša se misija ostvaruje putem niza profesionalnih usluga i konzultacija, organizaciju specijaliziranih događanja, administrativno birokratsku podršku, promociju te ono što je danas gotovo najvažnije, a to je umrežavanje s nacionalnim partnerima.
Koliko trenutačno imate članova te koji su ključni benefiti članstva odnosno na koje načine Komora pomaže tvrtkama koje žele proširiti svoje poslovanje na talijansko ili hrvatsko tržište?
Komora trenutačno broji 130 aktivnih tvrtki članica, od čega su više od 75 posto tvrtke talijanskog kapitala ili direktno iz Italije. Ono što nas posebno veseli nije kvantitativni rezultat, iako se iz godine u godinu bilježi rast broja članova, već visoki kvalitativni standard usluga koji tvrtke prepoznaju. Niz je aktivnosti i usluga koje Komora nudi svojim članovima iz kojih imaju izravne benefite. Podijelili smo ih u tri ključne grupe: informativne i komunikacijske, događanja i marketing te asistencija i specijalizirane usluge savjetovanja.
“Mreža talijanskih komora djeluje u 64 zemlje na pet kontinenata te čini poslovnu zajednicu s više od 20.000 članova”
Događanja koja organiziramo ili sudjelujemo partnerski posebno su bitna u povezivanju, olakšavanju poslovanja i konstantnoj edukaciji o aktualnim temama bitnima za poslovanje u Hrvatskoj. Kada govorimo o Italiji, tu smo već stalni partneri nekim značajnim inicijativama poput We Make Future, najvećeg festivala digitalizacije, AI i robotike u Europi, ili sajmova usmjerenih na promociju hrvatskih tvrtki. U području asistencije krećemo od same ideje poduzetnika i interesa za Hrvatsku te ga vodimo kroz cijeli proces, od otvaranja tvrtke, pronalaska lokacije, partnera, pravne i financijske konzultacije te prijevoda, a i nakon toga nastavljamo pratiti rad te krajem svake godine na našem tradicionalnom eventu Ita Cro Business Awards odajemo priznanje onima koji su se posebno istaknuli.
Koje ključne inicijative i projekte trenutačno provodite kako biste potaknuli gospodarsku suradnju između Italije i Hrvatske? Možete li izdvojiti neki od tih projekata?
Komora je jako aktivna tijekom cijele godine, a proljeće i jesen nekako su uvijek najaktivniji periodi. Cilj je zaista potaknuti suradnju, olakšati i pomoći u njenom ostvarenju pa je i lepeza aktivnosti jako raznolika. Krenuli smo s informativnim seminarima/edukacijama na temu kibernetičke sigurnosti i logistike kroz naše poslovne doručke, a u pripremi su sajmovi poput Weekend Food Festivala u Rovinju ili Pink Day festivala ružičastih vina i maslinovih ulja u Zagrebu, konferencija o kvaliteti poslovnih procesa Kvaliteta 360 u Zagrebu i Trstu te spomenuti festival We Make Future u Bologni. Za sve naše članove i partnere u svim ovim aktivnostima komora osigurava povoljne uvjete sudjelovanja te daje podršku za vrijeme i nakon događanja.
Nedavno ste za svoj doprinos razvoju suradnje između Italije i Hrvatske dobili priznanje Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Koliko vam je važna suradnja s obrazovnim institucijama te što konkretno radite u tom pogledu?
Moram priznati da mi je osobno ovaj segment jako važan i kao direktoru i kao roditelju. Edukacija, a posebno edukacija studenata, usklađena s realnim poslovnim svijetom i njegovim brzim promjenama, ključna je za opstanak i stvaranje kompetentne radne obrazovane snage. U projekte s mentoriranjem i programima dugoročnih praksi ušli smo prije šest godina u suradnji s Fakultetom Ca’ Foscari iz Venecije, a ta je suradnja proširena i na sveučilišta iz Milana, Perugie, Bologne, Rima, Padove i drugih. U Hrvatskoj nam se obratio Filozofski fakultet te smo se odmah uključili u suradnju svjesni potrebe praksi i mentorskog pristupa mladima. Od prošle godine krenuli smo i u projekte sa srednjim školama sa sjevera Italije te s gimnazijom Vladimir Prelog.
Kakav savjet biste dali hrvatskim poduzetnicima koji žele poslovati u Italiji, a što pak poručujete talijanskim tvrtkama koje razmatraju ulazak na hrvatsko tržište?
Za hrvatske poduzetnike koji žele poslovati u Italiji, ključni savjet je – nemojte ići sami u ovakav pothvat, osigurajte se da imate nekoga tko poznaje talijansku poslovnu kulturu. Talijani cijene osobne odnose i povjerenje u poslovanju. Poslovni sastanci često započinju neformalnim razgovorima, a dugoročni odnosi su važniji od brzih dogovora.
Talijanska birokracija može biti izazovna. Preporučuje se konzultirati pravne i porezne stručnjake kako biste izbjegli nepredviđene komplikacije. S obzirom na veličinu talijanskog tržišta partnerstvo s lokalnim distributerima ili agentima može znatno olakšati ulazak i uspjeh na tržištu. Sudjelujte na sajmovima i networking događanjima – Italija je poznata po brojnim specijaliziranim sajmovima koji su odlična prilika za uspostavu poslovnih kontakata. Jednako vrijedi i za talijanske tvrtke koje razmatraju ulazak u Hrvatsku – nemojte sami. Cijeli je niz institucija i tvrtki koji vam mogu pomoći jer poznaju poslovnu kulturu, zakone i druge norme.
Koje sektore vidite kao najperspektivnije za buduću suradnju između Italije i Hrvatske te s kojim se izazovima najčešće susreću tvrtke koje žele poslovati između ove dvije zemlje?
Definitivno bih stavila na prvo mjesto zelenu i održivu ekonomija. Obje zemlje ulažu u projekte vezane uz obnovljive izvore energije, energetsku učinkovitost i ekološki prihvatljive tehnologije. Već sam spomenula IT industriju te vjerujemo da suradnja u području umjetne inteligencije, blockchain tehnologije i kibernetičke sigurnosti može donijeti obostrane koristi. Od strateške važnosti su infrastruktura i transport, pogotovo luke i željeznice, a tu Italija zaista može znatno doprinijeti razvoju. I ne možemo niti smijemo zaobići turizam. Imamo velikih mogućnosti u zdravstvenom turizmu prije svega, ali i kulturnom, gdje od Italije možemo jako puno crpiti i stvarati zajedničke projekte.
Naravno, jako je puno i izazova, počevši od različite poslovne kulture, razlike u zakonodavnim okvirima i administrativnim procedurama koji su poprilično spore i opsežne u Hrvatskoj pa do poreza i pravne nesigurnosti. Voljela bih istaknuti da, unatoč dostupnim EU fondovima, ponekad zbog sporih procedura ili nedovoljne informiranosti poduzetnika o mogućnostima financiranja, prekogranični projekti se ne ostvaruju, a treba uzeti i jezičnu barijeru u obzir. Problem radne snage muči obje zemlje, Europu općenito, ali morali bismo ovaj trenutak iskoristiti za radnu mobilnost posebno u tehničkim zvanjima.
Da zaključim, potencijal za rast je značajan, ali zahtijeva strateški pristup i rješavanje ključnih prepreka, a Talijansko hrvatska gospodarska komora je tu upravo da pomogne u preskakanju prepreka na putu ka zajedničkom uspjehu.