

Atlantic Grupa ima široki portfelj proizvoda za osobnu njegu, vlasnik je vodećeg hrvatskog proizvođača vitamina, minerala, suplemenata i OTC lijekova te je vlasnik jednog od vodećih privatnih ljekarničkih lanaca u Hrvatskoj objedinjenog pod nazivom Farmacia.
Atlantic Grupa ima razvijenu distribucijsku mrežu na regionalnim tržištima kroz koju, osim vlastitog proizvodnog asortimana poznatih brendova, distribuira i asortiman proizvoda vanjskih partnera.
Također, proizvodi Atlantic Grupe imaju značajnu prisutnost na tržištu Rusije, tržištu Zajednice Neovisnih Država (ZND) i europskim tržištima, a s asortimanom sportske prehrane Atlantic Grupa je jedna od vodećih proizvodnih kompanija u ovom segmentu u Europi.
Sjedište kompanije je u Zagrebu, dok se proizvodni pogoni nalaze u Hrvatskoj, Njemačkoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji i Makedoniji. Atlantic Grupa ima tvrtke i predstavništva u 11 zemalja, a na tržištima gdje nije prisutna s vlastitim operativnim kompanijama, razvila je partnerske odnose s regionalnim i nacionalnim distributerima.
Paralelno s ulaganjem u vlastite brendove, jedan od strateških ciljeva kompanije je daljnje širenje i jačanje distribucijskog poslovanja, koje je krajem 2013. godine upotpunjeno ugovorom o distribuciji proizvoda jednog od vodećih svjetskih proizvođača robe široke potrošnje – Unilevera, sklopljenog za područje tržišta Slovenije i Hrvatske (Knorr, Hellman’s, Axe, Rexona, Brut, Signal, Coccolino, Domestos, Cif i mnogi drugi).
OD DISTRIBUCIJE DO PROIZVODNJE
Početak poslovanja Atlantic Grupe seže u 1991. godinu i osnivanje kompanije Atlantic Trade d.o.o. za distribuciju robe široke potrošnje.
U narednim godinama, kompanija se razvila u snažnog nacionalnog distributera s distributivnim centrima u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku te respektabilnim portfeljem principala poput kompanije Wrigley, Procter & Gamble, Johnson & Johnson i dr.
Akvizicijom Cedevite 2001. godine, Atlantic Grupa je osim distributivne postala i proizvodna kompanija. Izlazak iz regionalnih okvira uslijedio je 2005. godine preuzimanjem njemačkog proizvođača prehrane za sportaše Multipower, čime Atlantic Grupa stupa na europsko tržište i postaje međunarodni igrač.
U 2006. godini kompanija je transformirana u dioničko društvo te je iduće godine, provedbom inicijalne javne ponude dionica Atlantic Grupe d.d., uvrstila svoje dionice na uređeno tržište Zagrebačke burze.
U 2008. godini kompanija počinje akvirirati ljekarničke ustanove i formirati vlastiti ljekarnički lanac.
D
Okončanjem akvizicije u 2010. godini, te izvršenjem složenog procesa integracije njena poslovanja u postojeći sustav kompanije, Atlantic Grupa je stasala u jedno od vodećih prehrambenih poduzeća u regiji.
Poslovanje kompanije u postakvizicijskom razdoblju obilježio je proces sveobuhvatne integracije, među kojima je vrlo važan bio proces vezan uz distribucijsko-logističke aktivnosti.
I
U segmentu proizvodnje fokus je stavljen na objedinjavanje pojedinih proizvodnih djelatnosti i prijenos izdvojenih procesa proizvodnje u vlastitu, s ciljem ekonomičnijeg iskorištavanja postojećih proizvodnih kapaciteta.
U segmentu nabave implementiran je centralizirani sustav poslovanja, uz uspostavljanje koncepta ključnih kupaca za osnovne sirovine.
Tijekom 2012. i 2013. godine, redefiniranjem modela podrške korisnicima, redizajnom dijela IT servisa i ujednačavanjem tehnološke platforme, uspješno je izvršena konsolidacija informacijske tehnologije na razini cijele Grupe.
Uspješno provedeni procesi integracije, izvršeni do konca 2013., transformirali su Atlantic Grupu u snažnog regionalnog proizvođača i distributera te je stvoren temelj za daljnji razvoj i širenje njezina poslovanja.
Kod kapitalnih investicija unutar SPP Kava automatizirana je linija za kavu te nabavu espresso i Coffe 2 Go aparata; u SPP Slatko i slano obavljeno je ulaganje u stroj za pakiranje flipsa, ulaganje u opremu za proizvodnju peleta i nabava linije za proizvodnju filova; u okviru SPP Pića izvršeno je ulaganje u liniju za omatanje zbirnih pakiranja Donat Mg-a, ulaganje u opremu za proizvodnju nove boce Donat Mg-a, nabava automatske linije za pakiranje Cedevita granula; SPP Zdravlje i njega radilo je na uređenju ljekarni i specijaliziranih prodavaonica, a od ostalih ulaganja odrađene su investicije vezane za HRIS (human resources information system) sustav te projekt izgradnje, implementacije i preseljenja regionalnog data centra u Zagrebu.
STRATEŠKE SMJERNICE U 2014.
Fokus kompanije usmjeren je na kontinuirano smanjenje zaduženosti i organski rast poslovanja kroz aktivni brend menadžment s naglaskom na jačanje pozicije regionalnih brendova (Cockta, Cedevita, Smoki, Grand Kafa, Barcaffe, Bananica, Štark) te brendova s internacionalnim potencijalom (Multipower, Argeta, Donat Mg, Bebi, Cedevita GO!).
Pažnja je stavljena i na jačanje regionalnog karaktera distribucijskog poslovanja kroz širenje portfelja principalskih brendova, aktivno razvijanje regionalnog HoReCa segmenta s portfeljem koji pokriva “24-satne potrebe potrošača” te drugih prodajnih kanala (Online, Etno kanal).
Provodi se aktivno praćenje trendova i hedžiranje cijene sirove kave i ostalih sirovina, redovno ispunjavanje postojećih financijskih obveza uz aktivno upravljanje dugom i financijskim troškovima te razborito upravljanje likvidnošću poslovanja i nastavak smanjenja zaduženosti.
Atlantic Grupa je krajem trećeg kvartala 2014., nastavno na strateško određenje ka vlasničkoj konsolidaciji u svim operativnim kompanijama unutar sustava, otkupila manjinske udjele u tvrtkama u kojima je većinski vlasnik.
Riječ je o otkupu u tvrtkama Cedevita d.o.o. i Atlantic Multipower UK Ltd., pri čemu je Atlantic Grupa izravno otkupila 19-postotni manjinski udjel u Cedeviti, dok je Atlantic Multipower Germany, tvrtka u stopostotnom vlasništvu Atlantic Grupe, otkupila 35-postotni udjel u Atlantic Multipower UK, operativnoj tvrtki sa sjedištem u Londonu. Vrijednost isplate za ove manjinske udjele iznosi 12.261.276 eura.
Krajem studenog 2014. njemačka razvojna banka DEG prodala je 207.173 dionica Atlantica koje čine 6,21% temeljnog kapitala i nakon tog otpuštanja i dalje posjeduje manji udio u kompaniji.
Inače, dionica Atlantic Grupe nadmašila je rast indeksa Crobex i Crobex10 te je 2013. godinu završila s cijenom od 718 kuna. S tržišnom kapitalizacijom od 2.178,7 milijuna kuna Atlantic Grupa zauzima peto mjesto među sastavnicama dioničkog indeksa Crobex10.
Sličan trend nastavljen je i kroz 2014. godinu. Atlantic grupa i dalje je jedna od najvećih domaćih kompanija, a prema tržišnoj kapitalizaciji od 3,13 milijardi kuna po veličini je sedma kompanija od svih izlistanih na burzi.
Prema free float-u, od 35% dionica ona je osma na domaćem tržištu kapitala, a kapitalizacija slobodnih dionica je 1,11 milijardi kuna. Također je jedna od najtrgovanijih dionica sa 73,97 milijuna kuna, što ju čini devetom kompanijom po prometu burzovnog trgovanja u 2014. godini.
Credos odjel analize
credos@credos.hr