

Badel 1862 najveći je i najstariji proizvođač vina i alkoholnih pića u Hrvatskoj.
Kvalitetom svojih proizvoda, Badel nastavlja i oplemenjuje bogatu tradiciju naslijeđenu od kompanija Pokorny, Patria, Arko i Badel Vinoprodukt.
Sinonim je za jaka alkoholna pića u Hrvatskoj i široj regiji, a s četiri vinarije u svom sastavu (Vinarija Daruvar, Vinarija Benkovac, Vinarija Križevci, Kurija Nespeš) objedinjeno je cjelokupno bogatstvo vinorodnog područja Hrvatske, od aromatičnih bijelih vina sa sjevera do jakih i punih s juga, čime Badel 1862 danas reprezentira vinsku kartu Hrvatske.
BADELOV VREMEPLOV
Franjo Pokorny, koji je 1862. godine postavio temelje proizvodnje alkoholnih pića, isprva je posve sam proizvodio jaka alkoholna pića, pakirao ih i distribuirao trgovinama. Rijetko viđena upornost ubrzo je počela donositi plodove: od svoje je proizvodnje tijekom vremena stvorio najveću izvoznu silu u branši.
Ubrzo je proširio svoja tržišta na brojne srednjoeuropske zemlje, a svojim je likerima, osim značajnijih europskih metropola, opskrbljivao i carski francuski dvor Napoleona III. Drugo poznato ime, Mijo Arko, jedan od prvih hrvatskih stručnjaka u podrumarstvu, 1867. godine utemeljio je trgovinu vina i rakije.
Tvornica Patria osnovana 1886. godine isticala se bogatom ponudom probranih alkoholnih pića posjedujući vlastitu pecaru. Glavni proizvod Patrije bio je Patria brandy medicinal, koji je svojom omiljenošću nadživio tvrtku.
Završetkom Drugog svjetskog rata dolazi do značajnih promjena te se osniva tvornica likera i rafinerija alkohola “Marijan Badel”. Četvrt stoljeća kasnije spaja se s poduzećem “Vinoprodukt” koje je u svojem vlasništvu imalo većinu vinarija diljem Hrvatske čime je započela tradicija vinarstva u Badelu.
BADEL GRUPA
Badel 1862 d.d. Sarajevo tržišni je lider u prodaji i distribuciji jakih alkoholnih pića na tržištu Bosne i Hercegovine, a različitim promotivnim i edukativnim aktivnostima značajno se uključuje i u nove trendove konzumiranja vina zauzimajući sve važniju ulogu i u ovom segmentu.
Badel 1862 Beograd d.o.o. bavi se distribucijom Badelovih vina i jakih alkoholnih pića na teritoriju Srbije.
Dio asortimana iz grupe jakih alkoholnih pića proizvodi po licenci. Od 2001. godine, kada je kompanija i osnovana, Badel 1862 Beograd postepeno povećava svoj tržišni udio. Na kraju 2014. godine tvrtka je imala dva zaposlena.
GLAVNA OBILJEŽJA POSLOVANJA
Rezultati poslovanja Grupe tijekom 2014. godine pod utjecajem su provođenja procesa predstečajne nagodbe.
Društvo je uspjelo provesti određene mjere restrukturiranja poslovanja, kako u matici, tako i u pojedinim društvima Grupe, a u cilju ostvarenja stabilnog poslovanja, smanjenja rizika financijske i tržišne izloženosti.
Uzrok pada prihoda u kompaniji komentiraju uvođenjem nove komercijalne politike na tržištu Hrvatske, značajnim padom kupovne moći u cijeloj regiji uslijed dugogodišnje recesije, elementarnim nepogodama i poplavama te lošom turističkom sezonom.
Poslovni rashodi bilježe također pad tijekom 2014. godine i to za 12,9 posto na razinu od 370,6 milijuna kuna.
Najveći dio pada rashoda odnosi se na smanjenje materijalnih troškova od 31,2 milijuna kuna zbog smanjene proizvodnje. Povećanje troškova osoblja od 2,7 posto prouzročeno je povećanjem visine doprinosa na plaću te zbrinjavanjem viška radnika u skladu s planom restrukturiranja.
Neto gubitak Grupe u 2014. godini iznosio je 34,7 milijuna kuna, što je značajno bolji rezultat u odnosu na 2013. kada je gubitak iznosio 86,2 milijuna kuna.
S danom 17. ožujka 2015. potpisane su nagodbe u sudskim procesima Badela i bivšeg predsjednika Uprave Ante Perkovića te Badela i društva Bobita Co d.o.o. iz Čitluka čime je omogućen daljnji nesmetan nastavak predstečajne nagodbe i restrukturiranja društva.
Prvi kvartal 2015. godine društvo je završilo s dobiti od 5,46 milijuna kuna. Generator pozitivnog poslovanja bili su bitno viši poslovni prihodi nego u istom razdoblju prošle godine praćeno neznatnim porastom poslovnih rashoda.
DIONICE I STRATEŠKO POVEZIVANJE
Dionicama Badela trguje se na Zagrebačkoj burzi i to pod oznakom BD62-R-A. Dionica nije sastavnica indeksa. Iako s relativno niskim ukupnim prometom od svega 3,46 milijuna kuna tijekom 2014. godine, dionica ipak ima određeni kontinuitet trgovanja ako u obzir uzmemo relativno mali broj dionica u slobodnoj ponudi (vodeća dva dioničara predstavljaju udjel od 77,88% temeljnog kapitala). Tijekom prvih pet mjeseci tekuće godine premašen je ukupni promet ovom dionicom iz 2014. godine.
Putem stranica Zagrebačke burze društvo je 22. svibnja poslalo obavijest o produženju roka za prikupljanje ponuda zaključno sa 17. lipnja 2015. godine.
Naime, od strane konzultanta jednog od potencijalnih ponuditelja u procesu ukazano je na mogućnost postojanja rizika povrede prava tržišnog natjecanja provedbom Javnog poziva. Neovisno o donošenju poništenja Javnog poziva, priopćeno je kako Uprava društva intenzivno nastavlja s aktivnostima za okončanje postupka predstečajne nagodbe i postizanje kapitalne adekvatnosti kao bitnih uvjeta za osiguranje dugoročne opstojnosti društva.
Credos odjel analize
credos@credos.hr