Prošla godina nije bila sjajna za tržišnu izvedbu dionica u vlasništvu koncerna Agrokor.
Čak ni realizirano preuzimanje Mercatora nije Agrokorovim kompanijama dalo vjetar u leđa. Upravo suprotno, baš je drugi dio godine, nakon što je spomenuto preuzimanje i finalizirano, donijelo korekciju vrijednosti dionica u sastavu koncerna.
Očito investitori čekaju prve rezultate konsolidacije Agrokora i Mercatora te eventualno prve efekte koji će biti vidljivi na rezultatima u sastavu Todorićeva koncerna.
Od sedam dionica koje su uzete u obzir (Ledo, Jamnica, Belje, Zvijezda, Vupik, Tisak, PIK Vinkovci), samo tri bilježe rast cijene dok su četiri u minusu na godišnjoj razini.
Najgoru je godinu imalo Belje (ZSE:BLJE-R-A) čije su dionice na godišnjoj razini potonule 37,9 posto i pale na 34,20 kuna. Dobit Belja u devet je mjeseci iznosila samo 7,2 milijuna kuna. Belje je prošle godine usto prolazilo proces dezinvestiranja pojedinih dijelova poslovanja: od mlinarskog do prijevozničkog biznisa, čija je prodaja također utjecala na rezultate tvrtke.
Ipak, ova godina trebala bi donijeti dobre vijesti. Na izvanrednoj skupštini Belja krajem siječnja dioničari će odlučivati o dokapitalizaciji te kompanije, nakon što je Nadzorni odbor utvrdio da postoji interes dioničara za sudjelovanjem u postupku povećanja temeljnog kapitala za više od pola milijarde kuna.
Nadzorni odbor Belja početkom prosinca utvrdio je da postoji interes dioničara za dokapitalizacijom u visini iznad 500 milijuna kuna, po cijeni od 40 kuna po dionici, sukladno pozivu za iskazivanje interesa objavljenom 2. rujna.
S druge strane, najbolju su godinu imale dionice Jamnice (ZSE:JMNC-R-A) koje su na godišnjoj razini uzletjele 39,7 posto, na 87.999 kuna. Za ovakav je rasplet možda najzaslužnija dividenda od 3.164 kune po dionici što je u trenutku objave davalo prinos od vrlo dobrih 5 posto.
Ovakvo povećanje ne iznenađuje uzme li se u obzir da je neto dobit poduzeća u 2013. bila za 188% veća u odnosu na 2012. i iznosila je 355,6 milijuna kuna.
Najveći utjecaj na rast dobiti u prethodnoj godini je imala prodaja linije voćnih sokova u iznosu od 45 milijuna eura koja je povećala dobit za 292,9 milijuna kuna. Pri tome je Stanić Grupa postala vlasnik punionice sokova u Jastrebarskom te poznatih brendova sokova Juicy, TO, Juicy Fruits, Juicy Kids i Juicy Vita.
U plusu je bio i Tisak (ZSE:TISK-R-A) čije su dionice u godini ojačale 17,5 posto, na 200 kuna, no uz poprilično slabu likvidnost. Slaba likvidnost obilježje i dionica PIK-a Vinkovci (ZSE:PIVK-R-A) koje su podignute 13,4 posto no uz doista simboličnu trgovinu.
Pomalo iznenađuje pad dionica Leda (ZSE:LEDO-R-A) na godišnjoj razini. Njegove su dionice u godini pale 0,7 posto, na 8.170 kuna. Valja napomenuti da su dionice krajem srpnja preskočile nakratko i razinu od 9.000 kuna, no nisu se uspjele zadržati na tim razinama.
Korekcija se može pripisati ispodprosječnim devetomjesečnim rezultatima. Ledo je objavio rezultate za prvih devet mjeseci iz kojih je vidljiv pad profitabilnosti u odnosu na isti period lani.
Objavljeni prihodi od prodaje su niži za 4,5% i iznose 1,69 milijardi kuna, ali taj rezultat je djelomično pod utjecajem prodaje Nove Sloge i izlaska iz poslovanja s otkupom mlijeka. Kada bi se te promjene izuzele, odnosno kada bismo gledali samo promjenu prodaje kompanija koje su trenutno u sastavu Ledo Grupe, pad prihoda od prodaje iznosi 3%.
Gledano po kategorijama, Smrznuta hrana bilježi rast prihoda od prodaje, dok su Sladoledi pali za 8%. Budući da su Sladoledi inače najprofitabilnija kategorija, ukupna profitabilnost je pala.
Dionice Zvijezde (ZSE:ZVZD-R-A) na godišnjoj razini bilježe pad od 17,3 posto, na 2.952 kune. Zvijezdin je prihod u devet mjeseci pao za više od 12 posto dok je neto dobit manja za čak 52 posto i iznosi mršavih 637 tisuća kuna. Kao razlog nižeg pada prihoda od prodaje u izvješću o poslovanju navode se “niže prodajne cijene jestivog ulja”.
U minusu je bio i Vupik (ZSE:VPIK-R-A) koji je srezan 20,1 posto, na 83,99 kuna. I njegove su dionice još početkom srpnja bile na razinama iznad 100 kuna, no nisu uspjele obraniti tu razinu.
Iako je rashode na godišnjoj razini srezao za 2,8 posto, a prihod od prodaje povećao za 3,2 posto Vupik je rujan zaključio uz gubitak od 16 milijuna kuna što je na razini iz istog razdoblja 2013. godine. Manji rashodi rezultat su optimizacije ulaganja u poljoprivrednu i stočarsku proizvodnju.
Koncern Agrokor dokapitalizirat će Vupik s nešto manje od 300 milijuna kuna tako što će postojeća potraživanja pretvoriti u kapital. Manjim dijelom će u dokapitalizaciji sudjelovati pet malih dioničara koji će u tvrtku unijeti svježi kapital.
Na temelju provedene ankete, Nadzorni odbor Vupika utvrdio je da postoji interes postojećih dioničara za sudjelovanjem u postupku povećanja temeljnog kapitala u iznosu većem od 200 milijuna kuna.
Glavni sudionik dokapitalizacije bit će sadašnji većinski vlasnik Agrokor, koji je ponudio pretvaranje svoga potraživanja u kapital u vrijednosti od gotovo 300 milijuna kuna. Radi se o kratkoročnom kreditu koji je Agrokor Vupiku plasirao 2010. godine. (SEEbiz)