Globalne cijene hrane zadržale su se u srpnju blizu najviših razina u tri godine, priopćila je u ponedjeljak Svjetska banka, ukazujući istodobno na niske razine zaliha.
Indeks cijena hrane koji izrađuje Svjetska banka porastao je u srpnju na godišnjoj razini za 33 posto, zadržavši se nadomak razina dosegnutih 2008., uz značajna poskupljenja kukuruza i šećera.
“Tvrdokorno visoke cijene i niske zalihe hrane ukazuju na to da smo još uvijek u opasnoj zoni, a najugroženiji se najteže nose s takvom situacijom”, upozorio je predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick.
Visoke cijene hrane i energije podgrijale su inflatorne pritiske diljem svijeta, pri čemu je taj problem više izražen u zemljama u razvoju.
Iako se u većini razvijenih zemalja cijene hrane stabiliziraju, neizvjesnosti vezane za globalno gospodarstvo i političku situaciju na Bliskom istoku i sjevernoj Africi znače da će cijene nafte vjerojatno ostati kolebljive i utjecati na inflaciju.
Iako su se zalihe hrane poboljšale u odnosu na travanj, uglavnom zahvaljujući dobroj žetvi pšenice u Sjedinjenim Američkim Državama i Europi, te boljim prinosima kukuruza u Argentini i Brazilu, globalne zalihe i dalje su “alarmantno” niske, upozoravaju u Svjetskoj banci.
Predviđaju također da će globalna proizvodnja žitarica u 2011/2012. godini porasti za tri posto u odnosu na procijenjenu proizvodnju u sezoni 2010/2011.
Zbog ljetne stanke agencija Ujedinjenih naroda za hranu FAO u kolovozu ne objavljuje redovno mjesečno izvješće o cijenama hrane na svjetskim tržištima. (H)