

U okviru tzv. ljetne kozmetike analizirali smo prodajne pokazatelje tri kategorije: Proizvodi za njegu tijela, Proizvodi za depilaciju i Gelovi za tuširanje. Ukupno gledano, rezultati prodaje u zadnjih godinu dana (ožujak 2015. – veljača 2016.) sasvim su solidni jer su dvije kategorije ostvarile rast, a jedna blagi pad prodaje.
Jedino su proizvodi za depilaciju ostvarili blago negativna kretanja jer je komadna prodaja smanjena za 0,9%, dok je u vrijednosnom pogledu pad iznosio tek nešto većih 1,1%.
No, proizvodi za depilaciju su, kako količinski, tako i vrijednosno, višestruko manja kategorija u odnosu na prethodne dvije koje su imale pozitivan prodajni trend.
PROIZVODI ZA NJEGU TIJELA
Kategorija obuhvaća proizvode namijenjene hranjenju, zaštiti ili vlaženju kože tijela. Mogu biti u obliku krema, losiona, gelova ili “maslaca”. U kategoriju su uključeni i proizvodi za njegu i učvršćivanje tijela, a nisu uključene kreme za lice, sredstva za tuširanje, puderi za tijelo, kreme za depilaciju, pilinzi za tijelo, sredstva za njegu stopala (isključivo), “2 u 1” gelovi za tuširanje s kremom, dječje kreme, sredstva za sunčanje te sredstva za samotamnjenje (osim kad im je osnovna namjena njega i hidratacija).
Prodajni rezultati, koji ne uključuju Cash&Carry, parfumerije, ljekarne ni diskontne trgovine (Lidl), otkrivaju da je u zadnjih godinu dana (ožujak 2015. – veljača 2016.) kategorija ostvarila blagi napredak. Komadna prodaja je uvećana za 0,4% na gotovo 6,1 milijun komada, dok je u financijskom pogledu kategorija porasla za 0,3% na ukupni iznos od 124,5 milijuna kuna.
PROIZVODI ZA DEPILACIJU
Ovi proizvodi su namijenjeni za uklanjanje dlačica. Mogu biti u obliku kreme, gela, pjene te voska i meda. U kategoriju ne spadaju sredstva za brijanje, britvice te električni depilatori.
U zadnjih godinu dana (ožujak 2015. – veljača 2016.) proizvodi za depilaciju bilježe mali pad prodajnih pokazatelja. U tom je periodu prodano blizu 730 tisuća komada, što je smanjenje od 0,9% u odnosu na prethodnih 12 mjeseci, dok je vrijednosna prodaja pala 1,1%, na ukupno 18,1 milijun kuna.
Prema tipu proizvoda izdvajaju se trake s natpolovičnih 54% udjela u komadnoj prodaji, a slijede ih kreme s 31,1%, dok razmjerno manji udio od 10,4% ima vosak i svi ostali tipovi s 4,5% udjela.
GELOVI ZA TUŠIRANJE
Kategorija uključuje proizvode za tuširanje bilo u kremi, gelu ili tekućini. Također, tu spadaju proizvodi koji su za tuširanje, a ujedno mogu biti i kupka, gelovi za tuširanje i losioni za tijelo u jednom, dječji proizvodi za tuširanje, antibakterijski i dermatološki gelovi za tuširanje ako na njima nije navedeno da su protiv akni, te emulzije za tuširanje koje su pakirane bez pumpice.
U kategoriju ne spadaju sapuni, proizvodi koji nemaju svrhu pranja tijela, proizvodi za pranje ruku te proizvodi na kojima je naznačeno da su protiv akni. Vodeći proizvođači u kategoriji su (abecednim redom): Afrodita (Afrodita), Beiersdorf (Nivea), Colgate Palmolive (Palmolive, Sanex), Henkel (Fa, Schauma), Unilever (Axe, Dove, Duschdas, Radox) te trgovačke robne marke koje same nose 20% komadne prodaje.
Prodaja ne uključuje Cash&Carry, ljekarne ni diskontne trgovine (Lidl).
Supermarketi drže 22% prodaje, hipermarketi imaju 17%, velike trgovine mješovitom robom 7%, srednje trgovine mješovitom robom 5%, a male trgovine mješovitom robom 2% udjela u komadnoj prodaji. Ukupno 69,8% udjela u komadnoj prodaji imaju univerzalni gelovi za tuširanje naspram kojih stoji 30,2% ovih proizvoda koji su namijenjeni isključivo muškarcima.
Prema veličini pakiranja vodeći su gelovi za tuširanje od 250 ml sa 66,8% udjela. Slijede pakiranja veća od 250 ml s 28%, zatim pakiranja do 250 ml s 1,4%, dok na sva ostala pakiranja otpada 3,7% udjela u komadnoj prodaji.